top of page

İç Mekan Bitkilerini Hastalık ve Zararlılardan Koruma

Tıpkı dış mekan bitkileri gibi iç mekan bitkileri de hastalıklara ve zararlılara karşı hassastır. Bu blog yazısında Monstera, Dieffenbachia, Anthurium ve Strelitzia gibi popüler iç mekan bitkilerini etkileyen yaygın bitki hastalıklarını inceleyerek iç mekan vahanızın gelişmesini sağlamak için etkili doğal böcek ilaçlarını ve önleyici tedbirleri keşfedeceğiz.İç Mekan Bitkilerini Hastalık ve Zararlılardan Koruma

Sağlıklı Ev Bitkileri İçin Organik Çözümler


Kök çürüklüğü, mantar enfeksiyonları veya bakteriyel hastalıklar gibi sorunlara işaret edebilecek sararmış yapraklar, kahverengi lekeler veya solgunluk gibi belirtiler en yaygın ve gözle görülebilen durumlardır.


Ağzı dili olmayan canlıları beslemek kolay bir iş değil, ve bazen hepimiz farkında olmadan bitkilerimize çok fazla su veriyoruz. Yeşil yapraklı bitkilerde en çok mantar hastalığına sebep olan ve de sıklıkla yapılabilen hata fazla sulama olarak karşımıza çıkıyor.


Antoryumlar, kök çürüklüğü, bakteriyel yanıklık ve yaprak lekesi hastalıklarından muzdarip olabilir. Yaprakların solduğunu, kahverengileştiğini veya karardığını fark ederseniz hemen müdahale etmeniz gerekir.


Bitkinin toprağı sürekli ıslak mı? Sinek oluşumu var mı? Bitki yeterli hava sirkülasyonuna sahip mi? Sağlıksız görünen bitkileriniz için bu soruları sorun ve su ihtiyacını parmağınızı toprağa sokarak gözlemleyin.


Toprağın optimum sulanması kök çürüklüğünün ilerlemesini engeller ve de sulamalar arasında toprağın kurumasını sağlar.


Mantar hastalıklarını önlemek için ayrıca bakırlı mantar ilacı kullanabilirsiniz. Süs bitkileri ve ev bitkileri için uygundur.


İyi drenajlı toprak kullanımı havalandırmayı artırır ve de mantar enfeksiyonu riskini azaltır.

Bazı hastalıklar bitkiden bitkiye yaprakların temasıyla kolayca bulaşabilir, bu nedenle hasta bitkinizi veya eve yeni getirdiğiniz bitkinizi karantinaya almanız gerekebilir.


Neem yağı mantar ilacı ve mitisit görevi görür. Ayrıca iç mekan kullanımı için güvenlidir.

Pas Mantarı


Pas mantarı genellikle yapraklar üzerinde küçük, turuncu-kırmızı lekeler halinde görünür ve fazla sulama, yetersiz ışık, havada fazla nem ve/veya havasızlık, mantarlı bitkiyle temas gibi sebeplerle oluşur. Devetabanı olarak da bilinen Monstera’da en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir.


Noktalar halinde ve tozlu bir dokuda olabilirler. Şiddetli vakalarda lekeler birleşerek büyük pas renginde mantar lekeleri oluşturabilir. Mantar ayrıca bitkinin gövdelerine de yayılarak turuncu veya kırmızıya dönmesine neden olabilir.


Monstera Pas Mantarı
Monstera Yaprağı Üzerinde Pas Mantarı

Daha fazla nem biriktiği için genellikle ilk olarak yaprakların alt tarafında görülür. Ayrıca ilk olarak bitkinin fazla hava sirkülasyonuna sahip olmayan bölgelerinde, örneğin bir yaprak sapının ana gövdeyle buluştuğu yerde veya daha büyük bir yaprağın arkasında ortaya çıkabilir.


Pas mantarı olan bitkide yaprak gelişimi de yavaşlar.

Mantarın çok ilerlemiş olması durumunda budama yapabilirsiniz. Ama çok fazla budama bitkinizi şoka sokabileceği için dikkatli olmalısınız. Temiz ve sterilize edilmiş budama makası ile pas mantarı lekeleri bulunan yaprakları kesin. Mantar gövde üzerindeyse, etkilenen bölgenin altını budamanız gerekecektir. En az birkaç düğümünüz kaldığı sürece bitkiniz iyileştikten sonra da büyümeye devam edecektir. Çıkarılacak çok fazla yaprak veya gövde varsa, her dört ila beş günde bir biraz budamayı deneyin.


Yaprakta yalnızca bir veya iki leke varsa, lekeleri budamak yerine neem yağı ile tedavi edebilirsiniz.


Trips ve Unlu Bit


Trips, saçak kanatlılar (Thysanoptera) böcek takımından eklembacaklıların ortak adıdır (yikes!). Thripsler, hücrelerini delerek ve içindekileri emerek bitkilere zarar verebilecek küçük zararlılardır.


Hareket ederken ve beslenirken Monstera yapraklarının üzerinde gümüş veya beyaz lekeler bırakırlar.

Unlu bitler ise toz halindeki balmumu benzeri bir maddeyle kaplı yumuşak gövdeli böceklerdir. Saplarda ve yaprakların alt kısımlarında bir araya gelerek renk bozulmasına ve beyaz tüylülüğe neden olurlar.


Unlu Bit

Difenbahya da yaprak bitleri ve unlubitler gibi zararlıların kurbanı olabilir. Ek olarak, bakteriyel yaprak lekesi ve mantar enfeksiyonları, yapraklarda koyu lekeler veya çizgiler şeklinde kendini gösterebilir.


Bu iki zararlı için neem yağı ve çay ağacı yağı kullanabilirsiniz.


Güneş Yanığı


Bitki yoğun güneş ışığı alan bir pencere yakınına yerleştirildiğinde, yapraklarında beyaz lekeler oluşmaya başlayabilir. Bu beyaz noktalar güneş ışığına aşırı maruz kalmanın neden olduğu hasarı gösterir.


Bitkide Güneş Yanığı

Monstera doğal olarak büyük ağaçların gölgesinde yetiştiği için uzun süre yoğun ve direkt güneş ışığı almaya alışkın değildir. Bitki üzerinde oluşabilecek beyaz noktaların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.


Bitkinizi aydınlık ve dolaylı ışık alan bir alana yerleştirin veya doğrudan pencerenin önündeyse ışığın bir kısmını filtrelemek için güneşlik perde kullanın.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page