top of page

Aromatik & Çok Yıllık Bitkileri Budama

Çok yıllık bitkiler, tekrar tekrar ortaya çıkan bitkilerdir. Ancak, uygun şekilde bakılmaları gerekir, aksi takdirde hayatta kalamazlar. Çok yıllık bitkileriniz için budama ve şekillendirme hakkında ipuçları bu yazımızda.Aromatik & Çok Yıllık Bitkileri Budama

Pek çoğumuz beslenme alışkanlıklarını tamamlamanın kolay bir yolu olarak aromatik bitkileri alırız ve bunları büyütmek ve sürdürmek, hayal edebileceğinizden çok daha kolaydır. Bazı otlar içeride veya dışarıda yetiştirilebilir, ancak hepsi aynı temel bakımı gerektirir.


Hem çok yıllık hem de yıllık bitkilerin uygun bakım ile tüm yıl boyunca tadını çıkarabilirsiniz.


Bitki Büyümesi ve Budama


"Budama" terimi genellikle sağlıklı büyümeyi desteklemek için bir bitkinin yapraklarını, çiçeklerini ve saplarını kesme sürecini tanımlamak için kullanılır. Budamanın kırpma ile karıştırılmaması gerekir. Halihazırda kurulmuş olan bitkilerde budama yapılırken, hala genç ve yönlendirilmeye ihtiyaç duyan bitkilerde kırpma yapılır.


Budama çeşitli nedenlerle yapılabilir:

  • Hastalıklı veya ölü kısımlarını uzaklaştırmak için

  • Bitkinin oturduğu bölgedeki hava sirkülasyonunu artırmak için

  • Birbirine çok yakın veya birbirinden çok uzak dalları çıkarmak için

  • Bir ağacın veya çalının yüksekliğini (çok fazla uzamaması amacıyla) kontrol etmek için.

Çok Yıllık Bitkiler ve Yıllık Otlar


Odunsu bir gövdeye sahip olan ve büyüme dönemleri dışında uzun süre dayanmayan çok yıllık bitkiler arasındaki farkı vurgulamak önemlidir. Fesleğen, kekik, kişniş, melisa veya nane gibi otsu bitkiler kışın doğal olarak ölen yumuşak gövdeli bitkilerdir.


Bu yıl hala yaşayan otsu bitkiler fırçalanmalı ve ölü yaprak veya dallardan arındırılmalıdır. Ayrıca bölme ve dikimden, toprak ıslahından ve şekillendirmeden de faydalanabilirler.


Papatya gibi bazı otlar buna güzel bir örnektir; doğal ortamlarını taklit eden kuru ve soğuk bir ortama ekilmedikçe genellikle kışı atlatamazlar. Ancak sonbaharda tohum vermelerine izin verirseniz veya eski bitkilerin tohumlarını yıl boyunca periyodik olarak saklarsanız, aynı çeşitler kendilerini yeniden tohumlayacaktır.


Papatya budama

Lavanta, biberiye ve kekik gibi çok yıllık bitkiler her yıl sonbaharda ölürler. Bu bitkiler için, onları ilkbaharın başlarında, ideal olarak, yıl boyunca uyanmadan önce budamak en iyisidir.

Otları budamak için, aslında sadece önceki yılın ölü bitkilerini kaldırıyorsunuz. Ancak tüm bitkiler tamamen toprağa geri budanmayı sevmez.


Bitkileriniz Neden Budamaya İhtiyaç Duyar?


Budama, bir bitkinin ölü, hastalıklı veya zarar görmüş kısımlarını uzaklaştırma işlemidir. Bu, bitkinin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için yapılır. Budama birkaç şekilde yapılabilir. Bazı bitkiler diğerlerinden daha fazla budamaya ihtiyaç duyar çünkü çok hızlı büyümeye eğilimlidirler veya şekilleriyle ilgili sorunları vardır.


Bitkilerinizi budamanın nedenlerini ve bitkilerinizin sağlıklı ve güzel kalması için nasıl doğru bir şekilde yapılacağına bakalım.


Bahçenizi Başarılı Bir Şekilde Budamak ve Şekillendirmek İçin İpuçları


Budama, bahçeciliğin önemli bir parçasıdır ve en tatmin edici kısmı olabilir. Daha önce hiç budama yapmadıysanız, küçük bir bitkiyle başlayın ve üzerinde pratik yapın.


Farklı budama teknikleri gerektiren birçok farklı bitki türü vardır. Ancak kesmeye başlamadan önce, yeni bir büyüme olmadığından veya eski gövdelerden herhangi birinin hala yeşil yaprakları olup olmadığından emin olmak için bitkiye bir göz atın.


Daha küçük bitkiler, şekillendirilmeden de büyüyebilir. Bitki büyüdükçe, tüm alanınızı kaplamalarına veya diğer bitkilerle rekabet etmelerine dikkat edin. Bunun olduğunu gördüğünüzde bitkiyi şekillendirin.


Bitki bahçenizi genişletmenin ve başka bitkiler yetiştirmenin bir yolu, onları daha büyük bitkilerden ayırmaktır. Bu, bahçenin farklı yerlerinde yeni bahçeler oluşturmanıza veya kendi şifalı bitkilerini kurmak için sabırsızlanan arkadaşlarınıza ve komşularınıza hediye etmenize olanak tanır.


Bir bitki bahçesi dikerken, büyümeye devam edecekleri için bitkiler arasında geniş boşluk bırakın. Uzun vadede, bitkilerinizin birbirinin üstüne çıkmadan büyümesi için yeterli alana sahip olacaksınız.


Saksı bitkileriniz birbirine çarpıyorsa, onları bölmeniz ve nakletmeniz veya bir kısmını vermeniz önerilir.


1) Ağaçlar ve çalılar: Bu bitkileri kış sonlarında veya ilkbahar başlarında özsuyu akmaya başladığında budayın. Bu, kabukta kurumuş özsuyundan enfeksiyon riskini azaltacaktır. Dalları çıkarmak için, başka bir dal veya gövdeyle buluştukları yerden yaklaşık 5 cm yukarıdan kesmek için bir el testeresi veya budama makası kullanın.


2) Çok yıllık bitkiler: Bu bitkilerin çiçek açtıktan sonra sağlıklı kalmaları ve en iyi şekilde görünmeleri için budanmaları gerekir. Ölü çiçekleri, yaprakları, gövdeleri veya diğer büyümeleri keskin makasla kesin.


Donma riskini önlemek için budama ilkbaharda yapılmalıdır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page