top of page

Ev Bitkilerinizi Kışa Hazırlama Yolları

Kışın, soğuk havanın kendini göstermeye başladığı ve bitkilerin sıkıntı yaşamaya başladığı zaman olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, iç mekan bitkilerimizin kışı atlatabilmesi için ne yapmalıyız?


Bitkilerinizi kışa hazırlamak için izleyebileceğiniz bazı temel uygulamaları sizin için yazdık.


Ev Bitkilerinizi Kışa Hazırlama Yolları


Ev Bitkilerinizi Kışa Hazırlamak İçin En İyi Uygulamalar


Pek çok kişi kışın bitkilere ayrı bir ilgi gösterilmesi gerektiğinin farkında değil. Bunun nedeni kışın bitkilerin, ihtiyaç duydukların ışığa, sıcaklığa ve neme daha sınırlı ulaşabilmeleridir. Kışa hazırlamak istediğiniz bir bitkiniz varsa, işte yapılması ve yapılmaması gerekenler:


Nem


Düşük nem seviyeleri genellikle bitkilerinizin kışın karşılaştığı en büyük sorundur. Düşük nem nedeniyle, bitkiler tolere edemeyecekleri kadar fazla terlerler, bu nedenle nemli bir ortamın korunması çok önemlidir. Evinizde bir ısıtma sistemi varsa, nem seviyelerinin korunmasına yardımcı olacağından bir nemlendirici kullanın. Kalın yapraklı bitkiler düşük neme daha iyi direnme eğilimindedir. Terleme nedeniyle nemden yararlanmalarına yardımcı olmak için bitkilerinizi bir arada gruplandırın.


Bitkilerinizi hava akımı olan bir pencerenin veya kapının yanına koymayın, bu onların normalden daha hızlı kurumasına neden olur.

Kış mevsiminde bitkiler

Sulama


Kışın bitkilerinizi aşırı sulamayın, bu kök çürümesine yol açacaktır. Kış aylarında bitkiler yaza göre daha az suya ihtiyaç duyar, ancak yine de suya ihtiyaçları vardır. Sulamadan önce parmağınızla toprağı kontrol edebilirsiniz. Toprağın ve kök sisteminin nefes almasına izin vermek için toprak saksılar kullanın.


Işık


Doğrudan güneş ışığını önleyin, ancak kısa kış günleri bitkiler için daha az ışık anlamına geldiğinden mümkün olan her doğal ışık kaynağından yararlanın. Gerekirse kış aylarında kısa gün ışığı seviyelerini desteklemek için yapay yetiştirme lambaları kullanın.


Örtü


Bitkileriniz soğuk bir ortamda (balkon, sera vb.) bulunuyorsa, üzerlerini eski bir beyaz örtü ile örtün, böylece gün boyunca biraz ışık alabilir, ancak geceleri sıcak kalabilirler.


Gübreleme


Bitkinizin metabolizma aktivitesi düşük olduğu için kış aylarında bitkilerinizi aşırı gübrelemeyin. Bununla birlikte, bir miktar Fosfor içerikli gübre, bitki köklerini güçlendirmeye ve patojenlere karşı direnç seviyesini artırmaya yardımcı olacaktır.


Hangi Ev Bitkileri Soğuk, Karanlık Bir Kışa Dayanabilir?


Aşağıdaki bitkiler dayanıklıdır ve kışı daha kolay atlatabilir. Bunlar genellikle düşük neme daha iyi direnme eğiliminde olan kalın yapraklı bitkilerdir.


Aloe Vera: Aloe Vera, bakımı kolay, etli bir bitkidir. Düşük ışık koşullarında hayatta kalabilir.


Kaktüsler: Kaktüsler ayrıca az bakım gerektiren etli bitkilerdir. İç mekan dekorasyonu olarak kullanılabilirler.


Eğrelti Otları: Yüksek nem seviyeleri gerektirmelerine rağmen eğrelti otlarının yetiştirilmesi ve bakımı kolaydır, sadece bol miktarda su sağladığınızdan emin olun.


Kurdele Çiçeği: Popüler bir ev bitkisidir fazla bakım gerektirmez.


Sukulentler: Etli yapraklarından dolayı içlerinde büyük miktarda su depolarlar.


Yuka (Avize Ağacı): Sıcak ve nemli iklimlere özgü bir bitki olmasına rağmen, yuka geniş bir sıcaklık aralığını destekleyen çok dayanıklı bir bitkidir.


Yeşim Bitkisi: Yeşim'in gelişmesi için sıcak ve kuru havaya ihtiyacı vardır. Evinizin sıcaklığını minimum 18°C'de tutarsanız, düşük nem seviyeleri sorun olmayacaktır.


Kılıç: Kılıç bitkileri, düşük ışık, düşük nem ve susuzluğa dayanabilen sert yapraklı bitkilerdir. Ekvator bitkisi olmasına rağmen 13°C'ye kadar soğuğa karşı dayanıklıdır. Kök çürümesini önlemek için kışın aşırı sulamaya dikkat edin.


Salon Sarmaşığı: Salon sarmaşığı, çok düşük ışığa toleranslıdır ve en çok tercih edilen az bakım gerektiren ev bitkilerinden biridir. Sarmaşığı kışın ayda bir veya iki kez, sadece toprak kuruduğunda sulamalısınız.


İnci Dizisi: İnci Dizinizi kış aylarında 15°C'de muhafaza etmelisiniz. Hava cereyanı ve klimalar bitkinin yapraklarını etkileyerek düşmesine neden olur. Bunun nedeni, dona karşı dayanıklı olmamalarıdır, bu nedenle kış aylarında iç mekanlarda saklanmaları gerekir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page