top of page

Evde Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir

Patateslerin yetiştirilmesi gerçekten kolaydır; karmaşık bitki destekleri gerektirmez ve yeni başlayanlar için mükemmel bir mahsuldür.


Patates aylarca saklanabilir. Bahçedeki en çok yönlü bitkilerden biridir ve hemen hasat etmenize gerek yoktur. Patatesler balkonda veya bahçede kolayca yetişir ve bir bitki genellikle bol miktarda hasat verir.


Evde Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir

Evde Kolayca Tatlı Patates Yetiştirin

Tatlı Patates Nasıl Kesilir ve Ekim İçin Hazırlanır?

Tatlı Patates Nasıl Hasat Edilir

Tatlı Patatesleri Kış İçin Nasıl Saklarsınız


Evde Kolayca Tatlı Patates Yetiştirin


Tatlı patates, besin ve vitamin açısından zengin popüler bir sebzedir. Bu kolay adımları izleyerek evde tatlı patates yetiştirebilirsiniz.


Tatlı patatesler normal patatesler gibi büyür, ancak daha fazla güneş ışığına ve alana ihtiyaçları vardır. Tatlı patates bitkilerinizi, bol verim için bol ışık alabilecekleri (günde 6+ saat) bir yere kurun.


Patatesleri standart toprakta, kovalarda, çuvalda veya yetiştirme torbasında yetiştirebilirsiniz. Kabın toprağı tutabildiğinden ve en az 50 cm derinliğinde olduğundan emin olmanız gerekir.

Marketlerde satılan patateslerin belirli çeşitlerinde filizlenmeyi önlemek için büyüme geciktirici kullanılmış olabilir. Bu çeşitleri denemek istiyorsanız, organik olduklarından emin olun çünkü bu tür ürünlere genellikle büyüme geciktirici uygulanmaz.


Tatlı Patates Nasıl Kesilir ve Ekim İçin Hazırlanır?


Tohum patatesler en iyi sonucu almak için ekimden önce her zaman kesilmeli ve kurutulmalıdır. Daha büyük yumrular, her parçada en az 1 filiz olduğundan emin olarak 3-4 parçaya kesilebilir.


Tatlı patates filizi

Kürlenmeleri için kesilmiş parçaları güneşte tek bir tabaka halinde yerleştirin. Bu işe yaramazsa, birkaç gün boyunca mutfak tezgahınızdaki kağıt havluların üzerinde tutabilirsiniz. Kürleme işlemi sırasında yumrunun kenarları kuruyabilir ve nasır oluşturabilir. Nasır, yumruyu toprağa ektiğinizde çürümeye karşı koruyacaktır.


Patatesler en iyi şekilde gevşek ve iyi drene olan toprakta yetişir. Patates ekimi sırasında drenaj ve beslenme sağlayan ve toprağın sıkışmasını önleyen %50 kompostun toprağa eklenmesi önemlidir.


Patatesler en iyi serin havalarda yetişir, bu yüzden ekerken bunu soğuk günlerde yaptığınızdan emin olun. Sadece 15 cm derinliğinde bir delik kazın ve alt kısma bir adet kesilmiş tohumluk patates yerleştirin (filizler yukarı bakacak şekilde). Deliği örtün ve hafifçe toprakla doldurmak için aşağı doğru bastırın.


Patateslerin üzerini güneş ışığından korumak ve yeşilleşmesini önlemek için fazladan toprakla örtün. Patateslerin yeşile dönmesinin nedeni, güneş ışığına maruz kalmalarıdır ve artık yenilebilir değildirler.


Tatlı Patates Nasıl Hasat Edilir


İdeal olarak, patatesleri küçükken hasat etmek isteyeceksiniz çünkü hasattan sonra fazla dayanmayacaklar. Bitkiler ölmeye başladığında, bu, topraktaki olgun patateslerin de kazılmaya hazır olacağına dair iyi bir işarettir.


Henüz hasata hazır olmayan tatlı patates bitkisi

Patates hasadı, tüm bitkinin kazılmasını gerektirir.

Tatlı patatesleri olgunlaştıklarında hasat etmek önemlidir çünkü çabuk bozulurlar.


Tatlı Patatesleri Kış İçin Nasıl Saklarsınız


Tatlı patatesleri doğru şekilde saklamak, kış için sağlıklı ve taze olmaları için önemlidir.

Uzun süreli depolama için patateslerin kurutulması gerekir. Bu, ılıman bir sıcaklığa (yaklaşık 18 derece) ve mümkünse daha yüksek neme sahip karanlık bir ortamda birkaç hafta gerektirir.

Patatesleri koyu renkli kabuklara dönüşene kadar kürlemek, onları daha uzun süre depoda tutmalarını sağlayacaktır. Bunu yaptıktan sonra, buzdolabınızla aynı sıcaklıktaki ıslak, karanlık ortamlarda haftalarca saklayabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page