top of page

Çuvalda Sebze Yetiştirmeniz İçin 5 Sebep

Evde sebze yetiştirmenin en kolay ve ucuz yöntemi: Yetiştirme torbası (grow bag) veya nam-ı diğer çuvallar!


Yetiştirme torbaları genellikle çuval bezi, jüt, polipropilen ve kenevir malzemelerden yapılır. Evde sebze, çiçek ve ot yetiştirmek için ideal ortamı sağlar. Kumaş veya plastik malzemenin su drenajı sağlayabilen gözenekleri vardır.


Yetiştirme torbaları yumuşaktır ve kullanılmadıklarında kolayca depolanabilir. Ayrıca köklerin dolanmasını engeller ve toprağın havalanmasını sağlar.


Yetiştirme torbaları genellikle konteyner bahçeciliğin yerine kullanılır, çünkü daha ucuz ve bakımı daha kolaydır. Ayrıca konteynerlerden daha az alana ihtiyaç duyarlar.


Bitki Yetiştirme Torbası Kullanmanız İçin 5 Sebep


Bitki Yetiştirme Torbalarının 5 Harika Kullanım Örneği


Çuval veya yetiştirme torbaları, iç mekanlarda bitki yetiştirmek için mükemmel bir yoldur.

Yetiştirme torbası, toprak karışımı ile doldurulmuş bir kumaş çantadır. Torba daha sonra bir kova veya saksı gibi bir kabın üzerine yerleştirilebilir ve bitkinin köklerinin kumaş boyunca büyümesine izin verilir.


Yetiştirme torbaları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok bahçecilik amacı için kullanılabilir:


  1. Kapalı alanda bitki yetiştirme

  2. Kapalı alanda sebze yetiştirme

  3. Dış ortam koşulları uygun olmadığında kışın bitki yetiştirme

  4. Fideleri normalden daha erken sezonda yetiştirme

  5. Zararlıları ortadan kaldıracak toprak kontrolü sağlama


Çuvalda Yetiştirebileceğiniz 8 Sebze


Yetiştirme torbaları, bahçecilik için popüler hale geliyor. Bunun nedenleri, daha ucuz olmaları, kullanımlarının daha kolay olması ve toprak nemini tutmada daha iyi olmalarıdır.


Yetiştirme torbalarında kök sebzeler yetiştirmek, daha sağlıklı bir kök sistemine sahip olmalarına yardımcı olabilir. Bu torbalar kök sebzeleri yetiştirmek için en iyi yöntemdir.


Patates


Patates, toprakta derinlik olmaması nedeniyle sınırlı bir büyüme yaşayabilir. Patateslere daha fazla yer verdikleri için yetiştirme torbalarında daha iyi büyürler.


Turp


Turp, çuvalda yetiştirmek için iyi adapte olan ve hızlı büyüyen bir kök sebzedir. Sorunsuzdur ve sadece birkaç gün içinde hasat için hazır olur.


Pancar


Pancar, turplara çok benzer: aynı zamanda, yetiştirme torbalarında kolayca yetiştirilebilen, yenilebilir yaprakları olan, hızlı büyüyen bir sebzedir.


Havuç


Havuç besinlerle doludur ve her mutfağın vazgeçilmezidir. Biraz güneş ışığı ve sadece birkaç metrekare ile kısa sürede bol miktarda ürün elde edeceksiniz.


Soğan


Soğanlar biraz kalabalığı tolere edebilir ve çuvalda yetiştirmek için idealdir. Çuvala yeşil (taze) soğan da ekebilirsiniz.


Karnabahar


Karnabahar için yetiştirme gereksinimleri lahana ile aynıdır, yani büyük bir yetiştirme torbasına ekilebilirler. Onları çiğ, daldırma veya kızartma ile yiyebilir ve çorba, güveç veya patates kızartmasının tadını çıkarabilirsiniz.


Fasulye


Fasulye, büyümesi ve hasat edilmesi kolay bir üründür. Çuvalda yetiştirildiğinde taze olarak tadını çıkarabilirsiniz. Çoğu ekimden 60-80 gün sonra olgunlaşır.


Lahana


Birkaç farklı lahana çeşidi vardır, ancak hepsi yetiştirme torbalarında yetiştirilebilir. Çoğaltması oldukça kolaydır ve 90-110 gün içinde hasat etmeye hazır olacaklardır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page