top of page

Kök Sebze Yetiştirme Önerileri

Neden Kök Sebze Yetiştirmeye Başlamalısınız?


Kök sebzeler, diyetinize daha fazla besin eklemenin ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunmanın harika bir yoludur. Çorbalarda, salatalarda, güveçlerde ve daha fazlasında kullanılabildikleri için çok yönlüdürler.


Bahçenizde yetiştirebileceğiniz birçok farklı kök sebze türü vardır. En popüler olanlardan bazıları patates, havuç, soğan, pancar, yaban havucu ve şalgamdır.


Kök Sebze Yetiştirme Önerileri

Bahçenizde Kök Sebze Yetiştirmenin 4 Faydası


Kök sebzeler çoğu insanın diyetinin temelini oluşturur. Yetiştirilmesi kolay ve çok yönlü bir sebzedir ve diyetinize birçok fayda sağlarlar. İşte bahçenizde büyüyen kök sebzelerden elde edebileceğiniz 4 harika fayda.


 1. Çok çeşitli besinler sağlarlar - Kök sebzeler, diğer sebzelerden alamadığınız bir dizi vitamin, mineral ve diğer besinleri sunar.

 2. Uzun bir raf ömrüne sahiptirler - Buzdolabında veya kilerde uygun şekilde saklanırsa kök sebzeler 6 aya kadar dayanır.

 3. Bunları yılın herhangi bir zamanında ekebilirsiniz - Diğer bazı sebze türleri gibi kök sebzeleri dikmek için belirli mevsimleri veya hava koşullarını beklemeniz gerekmez.

 4. Diğer birçok bitki türünden daha az yer gerektirirler - Kök sebzeler diğer birçok bitkiden daha az yer kaplar, bu da bahçenize bir kerede fazla alandan ödün vermeden daha fazla çeşit ekebileceğiniz anlamına gelir.


Bahçenizde Kök Sebze Yetiştirmek İçin İpuçları


Kök sebzeler, diyetinize besin ve lezzet katmanın harika bir yoludur. Ayrıca diğer sebze türlerine göre yetiştirilmeleri çok daha kolaydır. İşte en lezzetli ve besleyici kök sebzelerin nasıl ekileceğine dair bazı ipuçları.


 1. Yükseltilmiş yataklar kullanın: Yükseltilmiş bahçe yatakları, kök sebzeleri yetiştirmek için mükemmel bir yoldur, çünkü köklerin yere çok yakın olmasını yani zararlılara ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelmesini önler. Yükseltilmiş yataklar ayrıca toprağı nemli ve sağlıklı tutmaya yardımcı olacak kompost veya diğer organik malzemeleri eklemenize de izin verir.

 2. Bol güneş alan bir yer seçin: Kök sebzelerin bol güneş ışığına ihtiyacı vardır, bu nedenle mümkün olduğunca çok güneş alan bir yer seçin. Bu, hızlı büyümelerini ve yüksek kaliteli ürünler üretmelerini sağlayacaktır. Çok fazla su almamaları veya çabuk çürümemeleri de önemlidir.

 3. Doğru çeşidi seçin: Farklı türler farklı miktarlarda güneş ışığı, su, besin maddeleri vb. gerektirdiğinden, doğru sebze çeşidini seçmek önemlidir.


Kök Sebze Yetiştirmek İçin En İyi ve En Kötü Toprak Türleri


Kök sebzelerinizi bu tür topraklarda yetiştirin:

 • Organik toprak

 • Normal saksı toprağı

 • Kum

 • Kum ve turba yosunu ile saksı toprağı.


Sebzeleri köklendirmek için bu tür toprakları kullanmaktan kaçının:

 • Killi topraklar

 • Yüksek tuz içeriğine sahip toprak

 • Yüksek kireç içeriğine sahip toprak.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page