top of page

Rakamlarla Topraksız Tarım / Geleneksel Tarım

Hidroponik (topraksız) tarım ve geleneksel toprak bazlı tarımın her ikisinin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.


Bu yazımızda en yaygın ve sıklıkla tüketilen domates ve marul üzerinden, verilere dayanarak sizler için iki yöntemin karşılaştırmasını yaptık.Hidroponik Sistemlerin Genel Avantajları


Yaygın olarak bilindiği gibi su verimliliği, besin kontrolü, daha hızlı büyüme ve alan verimliliği hidroponiğin bazı önemli avantajlarıdır.


Büyüme Süresi: Hidroponik sistemler, optimize edilmiş besin mevcudiyeti ve kontrollü yetiştirme koşulları nedeniyle genellikle daha hızlı büyüme oranları sağlar. Toprakta ise bitki, hayati besin maddelerine ulaşmak için enerjisinin daha fazlasını kullanır.


Verim: Topraksız sistemler, toprak bazlı yöntemlere kıyasla daha yüksek verim elde etme potansiyelleri ile bilinir. Bunun nedeni, daha hızlı yetiştirme süresi ve daha fazla alan verimliliği gibi faktörlerdir.


Su Tüketimi: Topraksız sistemler genellikle toprak bazlı yöntemlerden çok daha az su kullanır. Hidroponik, geleneksel toprak bazlı tarıma kıyasla %90'a kadar daha az su kullanabilir, bunun başlıca nedeni, buharlaşmanın engellenmesi ve optimize edilmiş sulamadır.


Ürün Kalitesi: Topraksız ürünler, besinler hassas bir şekilde kontrol edildiğinden, görünüm ve boyut açısından tutarlı bir kaliteye sahip olabilir. Bununla birlikte, tat ve besin içeriği açısından, besin solüsyonu bileşimine bağlı olarak bazı değişiklikler olabilir, en iyi sonuçlar için doğru besin bileşimi kullanılmalıdır. Ayrıca akarlar, sümüklü böcekler vb. gibi toprak bazlı haşere ve hastalık tehdidi hidroponik sistemlerde yok denecek kadar azdır.


Topraksız Marul

Öte yandan nispeten yüksek ilk yatırım maliyetleri ve aynı suyu aldıklarından dolayı aynı sistemde yaşayan bitkilerde hastalıkların daha hızlı yayılma riski gibi bazı dezavantajları da vardır. Ancak tüm bu sorunlar, özen ve bilgi ile kolayca bertaraf edilebilir.


Topraksız veya Topraklı Marul Yetiştirme


NFT sistemleri ve DWC Raft sistemi, topraksız marul yetiştirmenin en popüler 2 yöntemidir.


Büyüme Süresi: Hidroponik olarak yetiştirilen marul, toprakta yetiştirilen marula kıyasla 2 kata kadar daha hızlı olgunlaşabilir.


Marulun hidroponikte hasat olgunluğu 4-5 hafta iken, toprakta 7-8 haftaya kadardır.

Verim: Bazı araştırmalar, toprak bazlı marul veriminin 4 kg/m²/yıl a kadar çıkabileceğini, hidroponik yöntemlerle verimin 40kg/m²/yıl a kadar çıkabileceğini göstermektedir.


Su Tüketimi: Hidroponikte adet başı su tüketimi 4 lt iken toprakta adet başına ortalama 50 lt su gerekmektedir.


Topraksız veya Topraklı Domates Yetiştirme


Hollanda Kovası (Dutch Bucket) ya da Bato olarak adlandırılan sistem yapısı itibariyle uzun sarmaşıkları ve kökleri uygun şekilde desteklediği için domates yetiştirmek için en güvenilir hidroponik sistemlerdir.


Yetiştirme Süresi: Topraksız domateslerde ilk hasat zamanı çeşide bağlı olarak 45-70 gündür. Toprakta ilk hasat zamanı 60-85 gün civarındadır.


Verim: Hidroponik sistemde domates verimi 30 kg/m²/yıl kadar yüksek olabilirken, toprakta sadece ortalama 6-10 kg/m²/yıl'dır.


Su Tüketimi: Topraksız sistemde kilo başına su tüketimi 10-20 lt'dir. klasik tarımda ise örtü altında su tüketimi 30 lt/kg, açık bir alanda ise 60lt/kg seviyesindedir.

 

Sorularınız mı var?


Hem evinize, hem bütçenize uygun topraksız tarım uygulamalarını ücretsiz olarak öğrenmek için bize ulaşın.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page