top of page

Dutch Bucket (Bato Bucket) Uygulamaları ve Faydaları

Hidroponik sistemler günümüzde su kıtlığı, hızlı nüfus artışı, verimsizlik, konvansiyonel tarımın verimli topraklar ve su kaynakları üzerinde yarattığı yıkıcı etkiler gibi kritik sorunlara çözüm bulmak amacıyla uzun yıllardır geliştirilmekte olan topraksız tarım sistemleridir. Bu tekniklerin; %90 oranında daha az su sarfiyatı, dikey sistemlerle sağlanan alan tasarrufu, yüksek verim, az ilaçlama ihtiyacı, iş yükü tasarrufu ve çok düşük çevre etkileri gibi sayılamayacak kadar çok avantajı bulunmakta.

Dutch Bucket

Topraksız tarımın, örneklerini NFT (Besin Filmi Tekniği), DWC (Derin Su Kültürü), Dutch ya da Bato Bucket olarak sayabileceğimiz muhtelif yöntemleri mevcut.


Bu yazımızda uygulaması kolay, ölçeklenebilme esnekliği yüksek ve çok sayıda bitkiye uyabilen Dutch Bucket sisteminden bahsedeceğiz.


Dutch Bucket Nedir?


Dutch Bucket esasen taşırma-boşaltma (Flood and Drain) yönteminin bir varyasyonudur ve aynı prensipte çalışır – besinli su, bitkinin ekiliği olduğu kovalara üstten düzenli aralıklarla otomatik olarak pompalanır ve ardından düzenli aralıklarla otomatik olarak hazneye geri akar.

Bu kovalar bitki köklerinin havalanmasını, neme ulaşmasını ve tutunmasını sağlayan bir medya ile doldurulur. Bu yöntemde kullanılan ideal malzemeler ise Perlit, Kil Bilye (Hidroton), Vermikülit ve Hindistan Cevizi Lifleri'dir.


Besinli suyu tutan ve bir dalgıç pompa barındıran büyük bir rezervuar sayesinde besinli su bu kovalara düzenli aralıklarla pompalanır ve kovaların altında yaklaşık 3-4 cm seviyesinden itibaren taşarak bir drenaj borusu aracılığıyla rezervuara geri döner.


Sonuç olarak, sulama ve besleme işlemi sırasında besin çözeltileri kaybolmaz, bu da bu yöntemi etkili bir devr-i daim tekniği haline getirir.

Drenaj

Hangi Bitkiler İçin Uygundur?


Yapılış şekli nedeniyle Dutch Bucket ile çok çeşitli bitkiler yetiştirilebilir. Ancak diğer birçok topraksız tarım tekniğinden farklı olarak büyük, asma, meyve veren mahsuller veya yüksek miktarda besin gerektiren domates, salatalık, biber, patates, kabak ve fasulye gibi sebze ve bitkileri yetiştirebilirsiniz.


Dutch Bucket Avantajları


  • Biber, domates, salatalık gibi meyve veren bitkiler; gür ve asma bitkileri için idealdir.

  • Büyük mahsuller için alan tasarrufu sağlar.

  • Boyut ve kurulumu esnektir. Yetiştiricilerin istediği herhangi bir boyuta ölçeklenebilir.

  • Tek bir kovada meydana gelmesi durumunda haşere yönetimi için uygundur, çünkü her kova tüm sistemi etkilemeden kolayca değiştirilebilir.

  • Su ve besinler kaybolmaz, rezervuara geri döner.

  • Kurulumu ve idamesi kolaydır.

Dezavantajları


Maksimum potansiyel elde etmek için konvansiyonel tarımdan çok daha az işgücü gerektirse de düzenli kontrol ve bakımı gereklidir. Bu sistemden başarı elde etmek için sistemle çok az zaman harcamanıza rağmen, sistemi kontrol etmek ve sürdürmek için biraz zaman harcamanız gerekecektir. Ayrıca rezervuardaki besini ve suyu belli aralıklarla ayarlamanız veya değiştirmeniz gerekecektir.


Rezervuarda bir kontaminasyon olması durumunda tüm sistem etkilenebilir. Büyük sistemler farklı rezervuarlardan beslenecek şekilde bölünerek bu risk önlenebilir.

 

Kendi evinizde, balkon seranızda veya bahçenizde sebze ve meyvelerinizi yetiştirmeyi düşünüyorsanız, hidroponik tarım sistemleri hakkında bilgi almak ve soru sormak istiyorsanız bize ulaşın.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page