top of page
Basil Mix Banner.jpg

Basil Mix

Tohum Çimlendirme Seti

Fesleğenleriniz tohumdan sofraya ulaşana kadar ihtiyacınız olan 
tüm bilgiler burada.

Evinizde ekip büyüteceğiniz taze ve organik otlarla yemek yapmanın tadına paha biçilemez.

Özenle seçilmiş organik ata tohumlarını bir araya getirdiğimiz bu tohum başlatma setinde baharatlı ve anason kokulu Thai Fesleğeni; güçlü karanfil aromalı Mor Reyhan, tatlı ve keskin limon & anason aromalı Limon Fesleğeni ile dolgun yapraklı pestoluk Ceneviz Fesleğeni bulunur.

Tohumlarınızın ideal ekim ve bakım ihtiyaçları, bitkilerinizin besin değerleri ve sağlığa faydaları; budama, hasat etme, kurutma ve saklamaya dair eklediğimiz yeni bilgiler sayesinde doğru zamanda, doğru yerde ve doğru talimatlarla ekim yaparak uzun süre hasat alabilirsiniz.

MW3A2.jpg

Kutu İçeriği

  • 4 adet biyoçözünür tohum çimlendirme viyolü

  • 4 adet şişen torf tableti

  • Birden fazla dikim için GDO'suz ata tohumları

  • 4 adet mini bitki tabelası

Thai Fesleğeni

Ocimum Basilicum var. Thyrsiflora

 

Thai Fesleğeni, kendine özgü kokusu ve tadı nedeniyle Güneydoğu Asya mutfağında sıklıkla kullanılır. Yaprakları geleneksel İtalyan fesleğeninden daha küçük ve incedir ve farklı bir tada sahiptir. Fesleğenden daha biberli, anason ya da meyankökü benzeri bir tada sahiptir ve yüksek sıcaklığa veya nispeten uzun pişirme sürelerine daha dayanıklıdır ve lezzetini korur.

Özellikle Vietnam mutfağında önemli bir rol oynar. Avrupa iklimlerinde yetiştirilmesi en kolay Asya türü olduğu için Batı dünyasında Asya mutfağı tariflerinde kullanılmaktadır. Omlet, tavuk ve deniz ürünleri yemeklerine oldukça yakışır.

Thai Fesleğeni kanser önleyici, antioksidan, antiviral özelliklere sahip çok yönlü bir bitkidir. Yüzyıllardır geleneksel Asya şifasında kullanılmıştır.

MW3C_3.jpg
MW3C_4.jpg
Mor Reyhan

Ocimum Basilicum var. Purpurascens

Mor Fesleğen, geleneksel yeşil fesleğene benzer, ancak koyu mor bir renge sahiptir. Afrika, Amerika ve Asya'nın tropik bölgelerine özgüdür ve hem mutfak hem de tıbbi amaçlar için kullanılır.

Mor fesleğen bitkisi, güzelliğine katkıda bulunan pembe veya beyaz çiçekler üretir. Yaprakları da yeşil fesleğen bitkisine göre daha yoğun bir aromaya sahiptir.

Tek yıllık bir ürün olarak yetiştirildiği için daha çok yaz döneminde yetiştirilmektedir. Mor rengi, bitki hücrelerinde bulunan yüksek antosiyanin (koyu mavi pigmentler) içeriğinin bir sonucudur. Pesto, limonata ve salatalar için harika bir malzemedir.

Limon Fesleğeni

Ocimum Basilicum Citriodorum

Limon Fesleğeni, hoş limon kokusu için özellikle Güney Asya ve Kuzeydoğu Afrika'da yetiştirilir. Arap, İran gibi Orta Doğu mutfaklarının yanı sıra Filipinler, Endonezya, Malezya, Tayland gibi Asya mutfaklarında da popüler bir bitkidir.

Limon Fesleğeni, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan K Vitamini deposudur ve magnezyum, demir, manganez, bakır, kalsiyum ve C vitamini içerir. Gözlere faydalı harika bir beta-keroten kaynağıdır. Limon fesleğeni, aynı zamanda anti-enflamatuar niteliklere sahip olan limonen ve sitral gibi kokulu özelliklerine de katkıda bulunan bir dizi bileşiğe sahiptir.

Genellikle çiğ olarak salatalarda ve yahni, çorba, buğulama veya ızgara yemekler ve et ile de kullanılır. Narin yapısı nedeniyle, lezzetini korumak için servis yapmadan hemen önce eklenmelidir. Limonata, kokteyl ve buzlu çay gibi içeceklerle harika olur. 

MW3C_5.jpg
MW3C_6.jpg
Ceneviz Fesleğeni

Ocimum Basilicum Genovese

Ceneviz fesleğeni, Ocimum basilicum'un (fesleğen) bir çeşididir. Özellikle pesto sosu yapımında kullanılır ve mutfak kullanımı için en popüler fesleğenlerden biridir.

Gastronomi için en aromatik ve uygun fesleğen türü olarak kabul edilir. Pek çok fesleğen türü vardır ve boyutları, renkleri ve şekilleri farklıdır. Ocimum Basilicum, hafif kavisli oval şekilli orta büyüklükteki yeşil yaprakları ile diğerlerinden ayrılır.

Uçucu yağ içeriği diğer çeşitlere göre daha yüksektir.

Ekim Rehberi

Tohum Islatma

Ekimden önce bazı tohumları suda bekletmek çimlenme şansını yükseltir. Hangi tohumları ekmeden önce ıslatmanız gerektiğini Tohum Kitaplığı'mızda inceleyin.

Toprak Hazırlama

Kutudaki her bir şişen toprak tableti bir viyol içindir. Toprak tabletini bir fincan su içine koyun ve şişmesini bekleyin.

Şişen tabletin çevresindeki tabaka bir süre sonra eriyecektir, bu tabakayı üzerinde bırakabilirsiniz.

Torf tabletleri patojen barındırmaz.

Tohum Ekimi

Şişen toprak tabletinizin ortasında tohum ekmek için bir yuva göreceksiniz.

Tohumların ekim derinliği genellikle kendi boyutlarının iki katıdır. Hangi tohumu ne kadar derine ekmeniz gerektiğini Tohum Kitaplığı'mızda inceleyin.

 

Yüksek çimlenme için ideal olarak her bir tablet içerisine 2-3 adet tohum ekmelisiniz. Paketinizdeki yedek tohumları ekmediğiniz takdirde serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edin.

İlk Sulama (Can Suyu)

Tohumlarınıza can suyu verin ve çimlenme süresince toprağın daima nemli kalmasını sağlayın. Eğer tohumlarınız çok küçük ise can suyu verirken sprey sulama kullanmamanızı öneririz.

Transplantasyon

Çimlenen bitkilerinizi bahardan önceki son donun bitmesiyle balkona veya bahçeye, herhangi bir zamanda da evinizde daha büyük bir saksıya nakledebilirsiniz. Genel olarak bitkinizin boyu yaklaşık 7,5 - 8 cm olduğunda transplantasyona hazırdır. 

Fesleğenlerinizi ektiğiniz viyolün içerisinde ilk gerçek yapraklarını verene kadar bekletebilir, daha sonra köklerine zarar vermeden veya toprak tabletini dağıtmadan olduğu gibi saksıya aktarabilirsiniz.

Bitkiyi biyoçözünür viyolünden çıkarmadan, toprağa olduğu gibi ekmelisiniz. Biyoçözünür viyol organik olarak çözünecek, siz de bitkinizin aktarırken strese girmesini önlemiş olacaksınız.

Bakım, Hasat ve Saklama

Tıbbi ve aromatik bitkilerinizin olgunlaşma sürecinde karşılaşabileceğiniz zararlılar ve hastalıklar, budama yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar, hasat etme, doğal yöntemlerle bitki kurutma; çay ve yağ yapım yöntemleri gibi faydalı bilgileri Blog sayfamızda takip edin.

Sık Sorulan Sorular

Toprak tabletini nasıl kullanmalıyım?

Toprak tableti suyla şişecek şekilde sıkıştırılmıştır. Çukur bir tabağa koyup tabağı suyla doldurun. Birkaç saat içinde şişip, içine koyacağınız viyolün şeklini alacaktır. Bu aşamada çok sulamış olmanız önemli değil, çünkü tohum ilk ekildiğinde buna ihtiyaç duyacak.

Toprak tabletini kesmeyin, dağıtmayın veya toprağını bastırmayın.

Bazı tohumlar çok küçük, nasıl alıp ekeceğim?

Bazı bitki tohumları o kadar küçük olur ki, gözle rahatça görüp elimize almakta zorlanırız. Tohumları ekerken kaybetmemek için:

  • Bir kürdanı hafif ıslatarak tohumlara dokundurup paketten kolayca çıkarabilirsiniz.

  • Bu ufak tohumları toprak yüzeyine ekeceğiniz için ekim sonrası spreyle sulamayın - sprey tohumun uçup kaybolmasına neden olabilir.

Tohumlarım ne zaman çıkar?

Doğadaki her bir bitki tohumunun farklı çimlenme süreleri vardır. Biz de bu nedenle ektiğiniz her bir tohumu yakından tanımanız için Tohum Kitaplığı'nı oluşturduk. Burada önerilen koşullar altında ne kadar sürede çimlenme olacağını görebilirsiniz.

Tohumlarınızı çimlenme sürecinde yoğun bakım altında tutarak her gün toprağının yeterli nemde olduğunu ve yeterli ışık aldığını kontrol edin. Şişmiş toprak kitlesini iki parmağınızla hafif sıkarak içinde nem olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tohumlarım çimlendikten hemen sonra öldü. Neden?

Tohum fidelerinin erkenden ölmesinin en büyük nedenlerinden ikisi, aşırı nemden kaynaklı mantar oluşması veya yine aşırı sulamadan kaynaklı olarak bitkinin oksijensiz kalmasıdır. Bu durumda bitkinin rengi kahve/sarıya döner ve çürüme olur.

 

Çimlenme süresince bitkinin yeterli güneş ışığını almasını sağlayın, viyolü cam veya plastik bir kutunun içinde pencere önüne koyarak sera etkisi sağlayın.

Bitkim yetişti ama çok zayıf görünüyor, ne yapabilirim?

Özellikle aromatik bitkiler rutin gübrelemeyi iyi karşılar. Yetişme dönemi boyunca her ay toprağına gübre vermekle onu daha sağlıklı ve güçlü hale getirirsiniz. Zararlı oluşumunu önlemek için besin ve su miktarını kontrol altında tutun.

Benzer Ürünler

bottom of page