top of page

Civanperçemi ile Merhem Yapımı

Civanperçemi merhemini evde hazırlamak gerçekten çok basit ve çok sayıda terapötik ve iyileştirici özelliği var. Civanperçemi yüzyıllardır kanamayı durdurmak için kullanılmış, yaraları ve cilt tahrişini tedavi etmek için topikal olarak uygulanmıştır.


Civanperçemi, aynı derecede güzel yaprakları olan harika kokulu bir çiçektir. Geleneksel olarak sivrisinekleri ve diğer böcekleri kovmak için kullanılır, bu nedenle onu genellikle arka bahçelere veya parklara dikilmiş olarak görürsünüz. Civanperçemi yüzyıllardır etrafta ve gıdadan ilaca kadar birçok şekilde kullanılıyor.

Civanperçemi ile Merhem Yapımı

Civanperçemi Merhemi'nin Faydaları


Civanperçemi topikal bir merhem olarak uygulanır ve tipik olarak küçük topikal yaralanmaları tedavi etmek için kullanılır. Genellikle Lavanta ve Melisa gibi diğer topikal şifalı bitkilerle birleştirilir.


Civanperçemi faydaları ve kullanım alanları, hayal edebileceğimizden çok daha eskilere dayanmaktadır. İlk olarak 25 asır önce Çinliler tarafından iltihaplanma, kanama ve hayvan ısırıkları için bir tedavi olarak bahsedildi.


Civanperçeminin çiçekleri ateş veya mide rahatsızlığı gibi iç sorunlar için dahili olarak, yaprakları ise topikal bir tedavi olarak kullanılır. Spesifik olarak, civanperçemi yaprakları güçlü anti-inflamatuar, anti-kaşıntı ve kan pıhtılaşma özelliklerine sahiptir.


Civanperçemi Yaprakları

Civanperçemi, UV ışınlarına ve soğuk algınlığına karşı korunmaya da yardımcı olabileceği için kamp yaparken yanınızda taşımak isteyeceğiniz bir bitki. Hızlı bir rahatlama için yaprakları çiğneyip doğrudan yanık, sivrisinek ısırığı veya kesilmiş bölgeye koyarak basit bir lapa yapabilirsiniz.


Civanperçemi yaraları alkolden çok daha hızlı kapatabilir, bu da onu kesikler ve küçük sıyrıklar için harika bir alternatif yapar. Ancak bu merhem derin yarıklarda veya delici yaralarda kullanılmamalıdır. Daha ciddi yaralanmalar bir doktora veya acil servise bırakılmalıdır.


Asteraceae familyasından Papatya, Kanarya Otu veya Kadife Çiçeği (Marigold) gibi bitkilere alerjiniz varsa Civanperçemi kullanmaktan kaçınmalısınız.

Merhem Yapımı İçin Malzemeler


Kendi şifalı bitki merhemlerinizi yapmak özel bir ekipman gerektirmez, bu nedenle kendi bitkisel ürünlerini yapmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.


  • Isıya dayanıklı kase/kavanoz ve üstünde benmari yapmak için küçük bir tencere

  • Otlar, yatıştırıcı bir yağ banyosu oluşturmak için tipik olarak nötr bir yağ ile karıştırılır. Deneyebileceğiniz bazı yağlar zeytin, üzüm çekirdeği, badem, hindistancevizi veya jojobadır.

  • Balmumu merhemi kalınlaştırır ve çabuk erimesini önler. Bunu kullanmak ayrıca merheminizin normalden daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

  • Bitmiş merhem için krem kutusu.


Civanperçemi Merhemi Nasıl Yapılır


Kendi civanperçemi merheminizi yapmak düşündüğünüzden daha kolay. Aktif hazırlık süresi sadece 30 dakikadır.


Bitkileri yağa aşılamak için iki yöntem vardır: Hızlı veya Yavaş İnfüzyon.


Taze otları yağda saklarken, hızlı infüzyon yöntemini kullandığınızdan emin olun. Bunları sürekli olarak uzun süre yağda bekletirseniz, sonunda yağın içine su salabilir ve yağın ekşimesine neden olabilirler.


Kurutulmuş otlar için yavaş infüzyon yöntemi kullanılabilir. Bu işlem, kavanozların 3 ila 6 hafta boyunca doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde saklanmasını gerektirir.


Bu merhem Civanperçemi bitkisinin yeşil yapraklarını kullanır. Kalan çiçekleri soğuk algınlığı ve grip için yatıştırıcı bir sıcak çay olarak kullanabilirsiniz.


Bir kavanozu civanperçemi yapraklarıyla iyice doldurun. Civanperçemi yapraklarını ince ince doğrayın. Doğranmış yaprakları örtmek için kavanoza yağ dökün. Kavanozu açık bırakın ve yaklaşık 2-3 cm su ile dolu bir benmariye yerleştirin. Suyu yavaşça 45-50 dereceye kadar ısıtın. Yağı hafifçe ısıtın ama kaynamasına izin vermeyin. Aşırı ısınma, maddelerin iyileştirici özelliklerini ve tıbbi etkilerini kaybetmelerine neden olur.


Yapraklar 45-50 derecede toplam 24-48 saat yağda demlenmelidir. Bu, optimum sıcaklığı korumak için suyu birkaç saatte bir ısıtarak yapılabilir.


Yağınızı demledikten sonra, onu bir merhem veya tentür haline getirebilirsiniz. Bitki materyalini (yaprakları) ayırdıktan sonra, bunları başka bir ısıya dayanıklı kaseye dikkatlice dökün ve küçük bir tencerede (en fazla 2 bardak) kaynayan suyun üzerine koyun. Karışıma 1 yemek kaşığı bal mumu ekleyin ve karışım sıvı hale gelinceye kadar karıştırın.


Civanperçemi merhemini küçük teneke veya kavanozlara dökün ve 30 dakika bekletin. Arı sokmalarında, küçük kesiklerde, yanıklarda ve kızarıklıklarda bir yıl içerisinde kullanınız.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page