top of page

Melisa Çayının Faydaları

Lemon Balm olarak da bilinen Melisa, yüzyıllardır stres, kaygı ve depresyon için doğal bir tedavi olarak kullanılan bir bitkidir.


Melisa, 50-60 cm uzunluğa kadar büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Yeşil yaprakları ve sarı çiçekleri vardır. Bitki, Antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından tıbbi olarak kullanıldığı Akdeniz bölgesine özgüdür.


Melisa Çayı Faydaları ve Yan Etkileri

Melisanın adı, sakinleştirici etkiler yaratmak için genellikle çaylarda veya yağlarda kullanılan limon kokulu yapraklarından gelir. Limon balsamının faydaları stres, kaygı ve depresyondan kurtulmayı içerir. Melisanın yan etkileri, büyük dozlarda tüketildiğinde baş dönmesi veya baş ağrısı şeklinde olabilir.Melisa Çayı Faydaları


Melisa çayının sakinleştirici faydalarından yararlanmanın tonlarca yolu vardır.

Kafeinsiz bir bitki çayı arıyorsanız, bu ev yapımı (ve çok aromatik) karışım harikalar yaratabilir.

Demlemek de çok zor değil ve ihtiyacınız olan tek şey taze melisa.


Melisa Orta Çağ'dan beri kullanılan şifalı bir bitkidir. Ayrıca bitkisel ilaç ve şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır. Ruh halini iyileştirme, kaygıyı giderme, uykuya yardımcı olma gibi pek çok faydası olduğu bilinmektedir.


Melisanın Yan Etkileri


Melisa, sağlık açısından pek çok faydası olan bir bitkidir. Tıbbi uygulamalarda olduğu kadar mutfakta da kullanılır. Ancak, fazla kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı yan etkileri de vardır.


Yan Etkileri:

  • Mide bulantısı ve kusma,

  • Baş dönmesi,

  • Nabızda yükselme.


Melisa Çayı Nasıl Yapılır


Melisa çayı, melisa yapraklarından yapılan bir bitki çayı türüdür. Bir miktar tatlılık ile taze ve limonlu bir tada sahiptir.


Bu bitki çayını yapma süreci çok basittir. Yapmanız gereken tek şey melisa yapraklarını kaynayan suya ekleyip beş dakika demlemeye bırakmak ve ardından içmeden önce süzmek. Daha tatlı yapmak isterseniz çayı süzdükten sonra bal ekleyebilirsiniz.


Melisa Kurutma Yöntemleri


Melisa bitkisini kurutmak, daha sonra kullanmak üzere saklamanın harika bir yoludur. Ayrıca mutfağınızın daha iyi kokmasını sağlamanın iyi bir yoludur. Kurutulmuş melisalar çay, kokteyl, salata sosları gibi pek çok yemek ve içecekte kullanılabilir.


Melisaları bulaşık bezinin üzerine koyun ve sıkı bir demet halinde sarın. Havlunun uçlarını birbirine kıvırın ve mutfak dolabınızda veya kilerinizde kururken açılmaması için sabitleyin.


Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page