top of page

Civanperçemi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Civanperçemi dünyanın birçok yerinde bulunan çiçekli bir bitkidir. Achillea Millefolium olarak da bilinir. Civanperçemi yüzyıllardır tıbbi olarak kullanılmaktadır ve birçok faydası vardır.


Genellikle yaraları tedavi etmek için kullanılır ve dahili olarak da alınabilir. Ciltte veya vücudun diğer yerlerinde enfeksiyona neden olabilecek bakterileri öldürmeye yardımcı olacak bir antiseptik olarak kullanılabilir. Ayrıca artrit, astım gibi yaralanmalar veya hastalıklar ve kanser gibi daha ciddi durumların neden olabileceği iltihaplanmaya da yardımcı olur.


Civanperçemi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Civanperçemi Tüketmenin Faydaları


Civanperçemi yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak kullanılmaktadır. Yaralar, mide sorunları ve solunum yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisi için kullanılmıştır.


Çay şeklinde tüketilebilir. Civanperçemi çayı içmenin faydaları şunlardır:


  • Sindirimi iyileştirmek

  • İltihabı azaltmak

  • Ateş düşürmek

  • Ağrıları hafifletmek

Civanperçemi Nasıl Yetiştirilir


Civanperçemi, büyümesi kolay otsu bir bitkidir. Saksı veya toprakta yetiştirilebilir. Ilıman bölgelerde yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir.


Civanperçemi yetiştirmek için en iyi koşullar tam güneş, iyi drene edilmiş toprak ve 6,5 ile 7,5 arasında bir pH'dır. Civanperçemi yetiştirirken, sağlıklı büyümesini ve genellikle Nisan - Haziran ayları arasında (veya ilk dona kadar) çiçek açma döngüsünü sağlamak için düzenli olarak sulanması ve gübrelenmesi önemlidir. Civanperçemi bitkileri az sulama gerektirir ve fazla su olmadan hayatta kalabilir.


Civanperçemi Yaprağı Veya Çiçeği Nasıl Tüketilir


Civanperçemi tüketmenin en iyi yolu çayını yapmaktır. Kurutulmuş Civanperçemi çiçeği ile çay yapma süreci diğer bitki çayı tariflerine benzer. Suyu kaynatmanız, kurutulmuş Civanperçemi çiçeklerini eklemeniz ve 5-10 dakika demlemeniz gerekir.


Civanperçemi çay dışında garnitür olarak, bir tabak veya içecek üzerine serpilerek, hatta banyo suyunuza katarak da kullanılabilir.


Civanperçemi evde birçok farklı iklimde yetiştirilebilen çok yıllık bir bitkidir. Aynı zamanda yararlı bir şifalı bitkidir ve yaraları iyileştirmeye, hastalıklara karşı korunmaya ve zihinsel sağlığı ve duygusal dengeyi geliştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page