top of page

Bitki Çayı Demlemenin Püf Noktaları

Bitki çayları kurutulmuş bitkilerden, köklerden, kabuklardan ve bitkinin diğer kısımlarından yapılır. Ayrıca çiçekler, meyveler ve tohumlar da bitki çayı olarak tüketilebilir. Bitki çayı, genellikle kaynar suya batırılmış bitkilerden yapılan bir şifalı çay türüdür. İster sıcak ister soğuk olarak tüketilebilir ve içenler üzerinde birçok farklı etkiye sahip olabilir. Bazıları kan basıncını düşürebilir ve kalp atış hızını yavaşlatabilirken, diğerleri vücudun su ihtiyacını sudan daha etkili bir şekilde karşılayabilmek için antioksidan olarak tüketilebilir.Bitki Çayı Demlemenin Püf Noktaları

Bitki Çayı Nasıl Demlenir


Bitki çayı demlemenin 3 yaygın yöntemi vardır.


Demleme: Hepimizin bildiği demleme yöntemi için öncelikle suyu bir ısıtıcı ya da çaydanlığa koyup ısıtarak başlayabilirsiniz. Daha sonra yeterli miktarda çay yaprağını bir demlik veya bardağa koyun. Demliğe çok fazla yaprak koymamanız önemlidir çünkü bu çayınızın tadını acılaştırır. Bir fincan için bir yemek kaşığı taze ya da kurutulmuş bitki yeterli olacaktır. Daha sonra sıcak suyu çaydanlığınıza veya kupanıza dökün ve içmeden önce 3-5 dakika demlenmesini bekleyin.


İnfüzyon: Temel olarak infüzyon, 24 saate kadar demlenmesine izin verilen iyileştirici ve dinlendirici bir çaydır ve sağlık yararları için tüketilir. 5 dakika demlenen bir çaydan daha fazla vitamin ve mineral içerirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın ve vücutlarını düzene sokmanın yollarını bulmaya çalıştıkça, infüzyonlar modern dünyada giderek daha popüler hale gelmeye başladı. İnfüzyon hem sıcak hem de soğuk olarak yapılabilir. Tek fark, ikincisinde soğuk su kullanılmasıdır. Melisa, nane, gül tomurcukları gibi narin türler, soğuk infüzyonla besin değerlerini korur, bu sayede çok daha iyi ve sağlıklıdırlar.


Kaynatma: Kaynatma, bitki yapraklarını ~20-60 dakika kaynatma yöntemidir. Bu yöntem, reçine ve yağ gibi soğuk suda çok kolay çözünmeyen ağır maddeler içeren türler için tercih edilebilir.


Çayı Yapılan En Faydalı Bitkiler


Çay demleme süzgeci veya çay poşeti ile demlenecek bitkinin seçimi, sürecin önemli bir parçasıdır. Çayınız için en ideal otlar, yaptığınız çayın türüne ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Bitki çayı yapmaya en uygun bitkilerden bazılarını keşfedelim ve bunların çeşitli bitki çayları yapmak için nasıl kullanılabileceğine ve faydalarına göz atalım.


Papatya - Papatya, gerginliği gidermeye ve uykuyu teşvik etmeye yardımcı olabilecek bir anksiyolitik ve yatıştırıcı olarak kabul edilir. Hafif elma benzeri bir kokuya sahip, tatlı, hafif ekşi bir bitkidir. Bu bitkiyi çaylarda sindirim, solunum rahatsızlıkları veya soğuk algınlığı tedavisinin bir parçası olarak da kullanabilirsiniz.


Melisa - Bu bitki yaygın olarak kaygı ve uykusuzluk için doğal bir tedavi olarak kullanılır. Hafif bir limon aromasının yanı sıra sitrik ve meyvemsi bir kokusu vardır. Çaylarda soğuk algınlığı veya sindirim sorunları için veya uykusuzluğa yardımcı olmak için kullanılabilir.


Ekinezya - Bu bitkinin mutfak ve tıbbi kullanımları yaygındır. Hafif bir nane kokusu vardır. Soğuk algınlığı, öksürük ve astım için çaylarda veya ağız kokusuyla savaşmak için gargaralarda kullanılabilir.


Civanperçemi - Bu bitkinin hafif bir kereviz kokusu vardır ve çayı kan dolaşımını düzenlemeye ve ödem azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır. Soğuk algınlığı tedavisinin bir parçası olarak kullanılabilir.


Hodan - Bu bitki, soğuk algınlığı, öksürük veya bronşit için çaylarda kullanılabilen şifalı bir bitkidir. Hafif bir salatalık kokusuna sahiptir. Kaşıntıyı hafifletmek ve siğilleri gidermek için topikal bir yağ olarak da kullanılabilir.


Biberiye - Bu bitki, hafif çam benzeri, güçlü bir kokuya sahiptir. Soğuk algınlığı için çaylarda ve ayrıca antienflamatuar özellikleri için yaygın olarak kullanılır.


Zencefil - Zencefil, soğuk algınlığından kanserin önlenmesine kadar her türlü rahatsızlığa yardımcı olan antioksidanları ile bilinir. Bir antienflamatuar olarak zencefil, artrit ve hatta adet kramplarından kaynaklanan hafif ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page