top of page

Mikro Yeşillikler Nasıl Kurutulur ve Saklanır

Mikro yeşillikler, sadece birkaç haftalıkken hasat edilen sebze ve otların yenilebilir filizleridir. Genellikle kontrollü koşullar altında yetiştirilirler.


Mikro yeşillikler, geleneksel sebzelerden çok daha yoğun besin değerlerine sahiptir. Bunun nedeni, bitkilerin yapraklarının henüz eski yapraklarınki gibi besin depolamasını önleyen sert hücre duvarları geliştirmemiş olmasıdır.


Mikro yeşillik yemenin diğer bazı faydaları, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olan daha yüksek seviyelerde antioksidanlara ve bitkisel besinlere sahip olmalarıdır.


Mikro yeşillik yemenin en iyi yanı, evinizde yetiştirmenin kolay olmasıdır! Tüm mikro yeşilliklerin ve harika tatlarının tadına baktıktan sonra, kaldırabileceğinizden fazlasını büyütmek kolay olabilir. Mikro yeşiller, salataları süslemek ve içeceklere eklemek için mükemmeldir, ancak aynı zamanda lezzetlerini hızla kaybetme eğilimindedirler - bu nedenle bugün mikro yeşilleri daha uzun süre kullanmak üzere kurutmak ve saklamak için bazı ipuçlarına göz atacağız.Mikro Yeşillikleri Kurutma ve Uzun Süre Saklama


Mikro yeşillikler kuru halde 3 aya kadar saklanabilir. Çok çeşitli yiyecek ve içeceklerde kullanılırlar - hatta besleyici yeşil bir toz haline getirilebilirler. Mikro yeşilliklerinizi kurutmak ve korumak için bir kurutucu kullanılabilir. Ham dehidrasyonu kullanmak en iyisidir çünkü bu şekilde bitkinin besin içeriğini ve de rengini korumuş olursunuz.


Mikro Yeşillik Tozu

Gıda Kurutucusunda Mikro Yeşillik Kurutma


En iyi sonuçlar için, mikro yeşilliklerinizi 45 derece gibi düşük bir sıcaklıkta kurutun. Sonuç olarak, tüm besin değerini saklar ve kurutma işlemi yaklaşık 3 ila 6 saat sürer. Kurutulmuş mikro yeşillikler, taze muadillerinin yaklaşık 1/3'ü boyutunda olacaktır.


Mikro yeşilliklerin kurutulmasındaki son adımda kuru ve nemsiz olduklarından emin olmak için bekletmeniz gerekir. Küf oluşmasını engellemek için mikro yeşilliklerinizi kurutucudan çıkarınca önce soğumaya bırakın veya havayla kurutun. Mikro yeşillikleri kapalı bir plastik poşete koyun. Ardından bir gece dışarıda bırakın. Ertesi gün poşeti açın ve nem olup olmadığını kontrol edin. Nem veya buğu görürseniz en az bir saat daha kurutucunuza geri koyun.


Fırında Mikro Yeşillik Kurutma


Mikro yeşilliklerinizi kurutucu olmadan kurutmak mümkün! Fırınınızı en düşük ayarda önceden ısıtın ve yeşilliklerinizi fırın kağıdına koyun. Fırın sıcaklığını dikkatlice izleyin ve fırın kapısını açık bıraktığınızdan emin olun. Bu, nemin mikro yeşilliklerinizi boğmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Mikro yeşilliklerin fırında kuruması 1,5 ila 3 saat sürer. Yanmayı önlemek için sık sık kontrol edin.


Hava Fritözünde Mikro Yeşillik Kurutma


Bazı hava fritözleri mikro yeşilliklerin kurutulması için de kullanılabilir. Hava fritözündeki sıcaklığın düşük bir ayara ayarlandığından ve iyi bir havalandırmaya sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Hava fritözünde mikro yeşillikleri kurutmadan önce kullanım kılavuzunu inceleyin.


Kurutulmuş Mikro Yeşillikler Nasıl Saklanır ve Nasıl Tüketilir


Mikro yeşillikler, hava geçirmez bir kapta vakumla kapatılırsa ve doğru koşullarda saklanırsa 8-10 yıla kadar saklanabilir. Besin değerini ve yenileyici gücünü korumak için, kavanozlanmış mikro yeşillikler kuruduktan sonra 3 ay içinde yenmelidir.


Mikro yeşillikler evlerin vazgeçilmezi olmasalar bile, aslında mutfakta kullanabilecekleri çok faydalı yöntemler var.


Toz halinde veya doğrudan çorbalar, salatalar, yumurtalı yemekler, makarnalar veya soslar için baharat olarak kullanın. Bu özellikle turp mikro yeşillikleri gibi kendilerine biraz baharat katan mikro yeşillikler için geçerlidir.


Smoothies ve meyve suları için kendi yeşil tozunuzu yapın.


Çoğu gıda gibi, mikro sebzeler de daha sonra saklamak için dondurulabilir ancak çözüldüklerinde daha önce sahip oldukları gevrek, hassas tat ve dokuya sahip olmayacaklardır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Fish Tacos

Comments


bottom of page