top of page

Yeni Başlayanlar İçin Mikroyeşillik

Mikroyeşillikler, yaklaşık 2,5 – 7,5 cm boyuna kadar yetiştirilip tüketilen genç sebze yeşillikleridir. Bu mikro sebzeler çoğu zaman benzer sebeplerle tüketilen mikro filizlerlerden farklı olarak tohumun ilk gerçek yaprakları (taç yapraklardan sonra çıkan bitkinin ilk karakteristik yaprakları) çıktıktan sonra, 7 - 21 gün arasında hasat edilerek tüketilirler.


Yoğun aromatik bir tada ve konsantre besin içeriğine sahiptirler. Evde yetiştirilmesi oldukça kolay olduğu gibi, hasat öncesi satın alınabildiğinden, tüketimden hemen önce kesilebilir ve tüketilene kadar canlı tutulabilir. Bu avantajları yüksek besin değerleri içermelerine ve korumalarına olanak tanır.


Mikroyeşillik

Mikroyeşillikler Besleyicidir


Mikrofilizler besin açısından son derece zengindir. Çoğu çeşit potasyum, demir, çinko, magnezyum ve bakır açısından zengin olma eğilimindedir. Bu temel besinlerin metabolizmaya etkileri şöyle özetlenebilir.


 • K Vitamini: Güçlü kemikler ve hücre yenilenmesi

 • C Vitamini: Sağlıklı bağışıklık sistemi

 • E Vitamini: Sağlıklı bağışıklık sistemi ve güçlü kan damarları.

 • Potasyum: Kalp, kas ve sinir sistemine faydalı

 • Çinko: Sağlıklı bağışıklık sistemi, sinir sistemi, üreme sistemi, hücre yenilenmesi

 • Demir: Sağlıklı bağışıklık sistemi, enerji üretimi, hücre yenilenmesi, kırmızı kan hücresi oluşumu.

 • Kalsiyum: Kemik oluşumu, hormon işlevi, kas ve sinir sistemi işlevi.


Bu besinler, içeriklerindeki yoğun vitamin, mineral ve polifenol gibi antioksidanlar sayesinde iltihaplanma, alzheimer, kanser, kalp hastalığı, obezite ve tip 2 diyabet gibi sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.


Yapılan araştırmalarda vitamin ve antioksidan seviyeleri değişse de, mikroyeşilliklerde ölçülen seviyeler, aynı bitkilerin daha olgun yapraklarında ölçülen seviyelerden 40 kata kadar daha yüksektir.


Hangi tohumlardan mikrofiliz olur?


Mikroyeşiller birçok farklı tohum türünden yetiştirilebilir. En popüler çeşitler;


Brassicaceae familyası: Karnabahar, brokoli, lahana, teres, turp ve roka

Asteraceae familyası: Marul, hindiba,

Apiaceae familyası: Dereotu, havuç, rezene ve kereviz

Amaryllidaceae familyası: Sarımsak, soğan, pırasa

Amaranthaceae familyası: Kinoa, pazı, pancar ve ıspanak

Cucurbitaceae familyası: Kavun, salatalık ve kabak


Nohut, fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller de mikroyeşllik olarak yetiştirilip tüketilebilir.


Mikroyeşillik Tabağı

Mikroyeşillik Nasıl Tüketilir?


Diyetinize mikro yeşillikleri dahil etmenin birçok yolu vardır. Sandviçler, dürümler ve salatalar ilk akla gelen tüketim şekilleri olsa da pizza, çorba, omlet ve diğer sıcak yemeklerde soğuk garnitür olarak kullanılabilir. Pişirilmeden taze olarak tüketilir.


Bu kadar besleyici ve yetişmesi kolay bir gıdaya erişim de kolay ve ucuz olmalı. Siz de aşağıda saydığımız noktalara dikkat ederek kendi mutfağınızda kolayca tohumdan mikrofiliz yetiştirip tüketebilirsiniz.


Mikroyeşillik Nasıl Yetiştirilir?


Mikroyeşiller, fazla ekipman veya zaman gerektirmediklerinden yetiştirmesi oldukça kolay ve hızlıdır. Hem iç hem de dış mekanlarda yıl boyunca yetiştirilebilirler. Bunun için ihtiyacınız olan sadece;


 • Kaliteli tohum

 • İdeal bir yetiştirme ortamı; mikroyeşilliklerinizi saksı toprağı veya ev yapımı kompostla dolu bir kapta yetiştirebilirsiniz ancak bu ortamlar köklerin hava almasını engelleyebileceğinden ve çeşitli patojenlerin oluşmasına imkan verebileceğinden, bunun yerine daha hijyenik ortamlar mesela, kenevir lifi, hindistan cevizi lifi, mikro yeşil yetiştirmek için özel olarak tasarlanmış tek kullanımlık bir yetiştirme matı kullanabilirsiniz.

 • Yetiştirme tepsisi; uygun drenaj sağlayacak yapıda plastik, seramik ya da suya dayanıklı ahşap

 • Uygun aydınlatma — güneş ışığı veya ultraviyole aydınlatma, ideal olarak günde 12-16 saat.

Uygulama Adımları


 1. Kabınızı aşırı sıkıştırmamaya dikkat ederek toprakla doldurun ya da seçtiğiniz diğer materyallerle doldurun ve hafifçe sulayın.

 2. Seçtiğiniz tohumu mümkün olduğunca eşit bir şekilde toprağın üzerine veya medyanıza serpin ve dağıtın.

 3. Tohumlarınızı üzerinden suyla hafifçe ıslatın ve kabınızın üzerini ışık almasını önleyecek şekilde kapatın. (kağıt havlu, başka bir kap ile ya da karton kutu veya bir dolaba koyarak).

 4. Tepsinizi günlük olarak kontrol edin ve tohumları nemli tutmak için gerektiği kadar su püskürtün. (ilk etapta günde 2 defa sulama gerekir.).

 5. Tohumlar çimlendikten birkaç gün sonra ışığa çıkarın. (en hızlı yetişen türlerde 2 gün sonra)

 6. Mikroyeşillikleriniz büyürken ve renk kazanırken günde bir kez sulayın. Eğer topraksız ortamda yetiştiriyorsanız lifin / medyanın altından su verin.

 7. İlk ekimden 7-21 gün sonra mikro yeşilleriniz hasat için hazır!Özetlemek gerekirse...


Mikroyeşillikler aromatik ve lezzetlidir; çeşitli şekillerde diyetinize kolayca dahil edilebilir.


Ayrıca genellikle çok besleyicidirler ve hatta bazı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirler.

Evde yetiştirilmelerinin kolay olduğu düşünüldüğünde, büyük miktarlarda sebze satın almak zorunda kalmadan besin alımını artırmanın özellikle uygun maliyetli bir yoludur.

Vegan / Vejeteryan diyetler için vazgeçilmezdir.

 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page