top of page

3 Başlıkta Brokoli

Brokoli, lif bakımından zengin bir kış sebzesidir ve Brassicaceae familyasına aittir. Brokolinin faydaları arasında kanser, kalp rahatsızlığı, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmesi sayılabilir. Her yeşil sebzede olduğu gibi brokolide de bolca C vitamini ve demir bulunur. İçeriğinde kalori çok olmadığından diyet listelerinde de yer almaktadır. Birçok kişinin damak lezzetine uygun şekilde, yemeğin yanına eşlik edecek brokoli tarifleri mevcuttur. Çorbasından, salatasına hatta köftesine kadar sağlıklı birçok tarifi mutfağınızda uygulayabilirsiniz.


Brokolinin anavatanı Akdeniz olarak bilinmektedir. Bu ismin İtalya’nın bir bölgesine ait olduğunu bilen birçok araştırmacı sebzenin anavatanını İtalya olarak kabul etmişlerdir. Brokolinin çeşitlerine ''calabrese'' denir. İtalya’da böyle bir bölge bulunmaktadır ve brokoli ismi de bu bölgeden gelmektedir. Ülkemizde ise Antalya, Mersin, Manisa ve İzmir brokoli yetiştiriciliğinde önemli rol alan şehirlerdir.


3 Başlıkta Brokoli

Brokoli Mevsimi ve Yetişme Koşulları


Brokoli fidelerinin dikilmesi için uygun zaman sonbahardır. Kurak ve sıcak hava şartlarıyla anlaşamayan bu sebzeye en uygun sıcaklık aralığı ise 10-20 derecedir. Toprak olarak killi-tınlı gibi su tutma kapasitesi yüksek olan zeminleri tercih eden brokoli için topraktaki organik madde içeriği de önemlidir. Ekimi yapılacak tarlada en az 3 yıl boyunca lahanagillerden olan herhangi bir sebzenin yetiştirilmemiş olması önemlidir. Ekim sırasında derin sürüm yapılarak gübrelenmelidir. Brokoli, ekim yapıldıktan 90 gün sonra hasada uygun hale gelir. Brokoli yetiştirme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise fideler arası mesafedir. Bu mesafe 45 cm olmalıdır.


Evde brokoli yetiştirmek biraz sabır isteyen bir iştir. Brokoli fidesi alarak toprağa ekim yapmak bu süreci biraz daha kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda serin havalara uygun bir bitki olduğu da unutulmamalıdır. 30 derece ve üstü havalarda yetiştirilmesi mümkün değildir. Saksının genişliği ve boyu sebzenin gelişmesi açısından önemlidir. Ayrıca evde brokoli yetiştirme için mikro filiz yöntemine de şans verebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak çok daha az sürede aynı besin değerlerine sahip bir ürün yetiştirmiş olacaksınız.


Brokoli Mikro Yeşiller
Brokoli Mikro Yeşiller

Brokolinin En Ucuz Olduğu Dönem


Brokoli mevsimi için hasat zamanı kış aylarıdır. Bu nedenle en ucuz olduğu dönem Ekim sonu ile Şubat başı diyebiliriz. Bu mevsimde pazarda, markette, tezgahlarda uygun fiyata bol bol brokoli bulabilirsiniz.


Brokolinin Faydaları


Brokolinin içerisinde faydalı birçok madde vardır. Bunlardan biri kanser önleyici olan sülforan maddesidir.

  • Sülforan, vücudun kanı temizlemesine çok yardımcı olur.

  • Sindirim sorunu için brokoli suyu tüketmek iyi gelir.

  • Kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinen bir sebzedir.

  • Aynı zamanda brokolide antioksidan bulunmaktadır, bu da cilt sağlığına iyi gelirken stresi de azaltmaktadır.

  • Günlük almamız gereken A vitaminini bir kâse brokolide bulabilirsiniz.

  • Spordan sonra kas ağrıları çekiyorsanız brokolinin içinde bulunan potasyuma ihtiyacınız var demektir. Bir bardak brokoli suyunu düzenli tükettiğinizde kas ağrılarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Brokoli Nasıl Tüketilir


Brokoli tüketimi konusunda en önemli husus fazla ısıya maruz bırakılmaması gerektiğidir. Kalorisi en az ve en faydalı şekilde pişirme yöntemi buharda pişirmektir. Çiğ olarak salatalara ayrı bir lezzet katar. Ek besinlere başlamış çocuklara çorba halinde ya da haşlanmış brokoliyi ezerek yedirebilirsiniz. Suyun içinde kaynatarak pişirmede de önemli olan brokoliyi çok öldürmeden ateş üstünden almaktır. Pişirme esnasında doğal yeşil rengini ne kadar koruyabilirseniz o kadar faydasını göreceksiniz. Haşladıktan sonra kalan suyu soğutup içmek de bağırsaklarınıza iyi gelecektir.


Mikro filiz brokoli çiğ tüketilmelidir. Sandviçlerin içine de gayet yakışacaktır. Eğer çocuklarınıza brokoli vermekte zorlanıyorsanız, mikro filiz veya mikro yeşil halinde brokoliyi deneyebilirsiniz. Çocuklarınız sandviçlerin içerisinde ne olduğunu fark etmeyeceklerdir. Mikro filiz brokoli olgun brokoli kadar da besleyici özelliğe sahiptir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page