top of page
Tranquility Herbal Tea.jpg

Herbal Tea

Tohum Çimlendirme Seti

Tıbbi ve aromatik bitki çaylarınız tohumdan fincana ulaşana kadar ihtiyacınız olan 
tüm bilgiler burada.

Evinizde ekip büyüteceğiniz şifalı bitkilerle çay demlemenin tadına paha biçilemez.

Özenle seçilmiş organik ata tohumlarını bir araya getirdiğimiz bu tohum başlatma setinde anti-inflamatuar ve sakinleştirici Alman Papatyası ve Melisa; bağışıklığı güçlendirici Ekinezya ile sindirim kolaylaştırıcı ve stres azaltıcı Beyaz Civanperçemi bulunur. 

Tohumlarınızın ideal ekim ve bakım ihtiyaçları, bitkilerinizin besin değerleri ve sağlığa faydaları; budama, hasat etme, çay olarak kurutma ve saklamaya dair derlediğimiz bu bilgiler sayesinde doğru zamanda, doğru yerde ve doğru talimatlarla ekim yaparak yıllarca hasat alabilirsiniz.

Kutu İçeriği

Alman Papatyası - Matricaria Chamomilla

Melisa / Lemon Balm - Melissa Officinalis

Ekinezya - Echinacea Purpurea

Beyaz Civanperçemi - Achillea Millefolium

MW3A2.jpg

Kutu İçeriği

  • 4 adet biyoçözünür tohum çimlendirme viyolü

  • 4 adet şişen torf tableti

  • Birden fazla dikim için GDO'suz ata tohumları

  • 4 adet mini bitki tabelası

Alman Papatyası
Alman Papatyası

Matricaria Chamomilla

Bu yıllık Alman papatyası çeşidi kuraklığa dayanıklıdır ve elmaya benzer ekstra tatlı bir koku sağlayan yüksek miktarda chamazulene içerir.

Papatya, harika bir tada ve birçok sağlık yararına sahip, geleneksel olarak demlenmiş bir bitki çayıdır. Hasat ettiğiniz papatyalar ile çay yapmak için 3-4 yemek kaşığı kuru çiçeğe veya 3 taze başa ihtiyacınız olacak - karışımı 5 dakika demleyin. Nezleyi atlatıyorsanız, papatya öksürüğünüzü azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Alman Papatyası'ndan gelen tatlı ve rahatlatıcı özellikler, onu cilt ve saç için harika kılar. Ayrıca, sağlığınıza da fayda sağlayacak antioksidanlarla doludur.

1.jpg
Melisa
2.jpg
Melisa / Lemon Balm

Melissa Officinalis

Melisa tıbbi özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Nane olarak da bilinir ve limona benzer bir kokusu vardır.

Melisa çayı çeşitli sağlık sorunlarına yardımcı olabilecek, iltihap önleyici, antioksidan, antiseptik ve antiviral bir bitkidir. Baş ağrısı ve migren, stres, enfeksiyonlar, astım veya bronşit gibi solunum bozuklukları ve hatta akne veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudun gevşemesine yardımcı olduğu için bu sağlık sorunlarına yardımcı olmak için genellikle çaylarda veya tentürlerde kullanılır.

Ekinezya
Ekinezya

Echinacea Purpurea

Ekinezya, soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Ayrıca yaraları, yanıkları ve cilt hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılır.

Ekinezya, çoğu bölgede yetiştirilebilen dayanıklı, çok yıllık bir bitkidir. Ayrıca yetiştirilmesi en kolay bitkilerden biridir. Ekinezya tam güneşi tercih eder, ancak kısmi gölgeyi tolere edebilir.

3.jpg
Beyaz Civanperçemi
4.jpg
Beyaz Civanperçemi

Achillea Millefolium

Civanperçemi, yüzyıllardır çeşitli tıbbi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan doğal bir bitkidir. Şifalı bir bitki olarak da bilinir ve genellikle yaraları, ateşi ve hatta mide-bağırsak sorunlarını tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılır.

  • Astım, bronşit ve sinüzit gibi solunum problemlerinin tedavisinde yardımcı olabilir.

  • Saman nezlesi gibi alerji semptomlarını hafifletebilir.

  • Anksiyete veya depresyon gibi duygudurum bozukluklarına yardımcı olabilecek anti-depresan özelliklere sahip olduğu bilinir.

Ekim Rehberi

Tohum Islatma

Ekimden önce bazı tohumları suda bekletmek çimlenme şansını yükseltir. Hangi tohumları ekmeden önce ıslatmanız gerektiğini Tohum Kitaplığı'mızda inceleyin.

Toprak Hazırlama

Kutudaki her bir şişen toprak tableti bir viyol içindir. Toprak tabletini bir fincan su içine koyun ve şişmesini bekleyin.

Şişen tabletin çevresindeki tabaka bir süre sonra eriyecektir, bu tabakayı üzerinde bırakabilirsiniz.

Torf tabletleri patojen barındırmaz.

Tohum Ekimi

Şişen toprak tabletinizin ortasında tohum ekmek için bir yuva göreceksiniz.

Tohumların ekim derinliği genellikle kendi boyutlarının iki katıdır. Hangi tohumu ne kadar derine ekmeniz gerektiğini Tohum Kitaplığı'mızda inceleyin.

 

Yüksek çimlenme için ideal olarak her bir tablet içerisine 2-3 adet tohum ekmelisiniz. Paketinizdeki yedek tohumları ekmediğiniz takdirde serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edin.

İlk Sulama (Can Suyu)

Tohumlarınıza can suyu verin ve çimlenme süresince toprağın daima nemli kalmasını sağlayın. Eğer tohumlarınız çok küçük ise can suyu verirken sprey sulama kullanmamanızı öneririz.

Transplantasyon

Çimlenen bitkilerinizi bahardan önceki son donun bitmesiyle balkona veya bahçeye, herhangi bir zamanda da evinizde daha büyük bir saksıya nakledebilirsiniz. Genel olarak bitkinizin boyu yaklaşık 7,5 - 8 cm olduğunda transplantasyona hazırdır. 

Tohumu ektiğiniz viyolün içerisinde ilk gerçek yapraklarını verene kadar bekletebilir, daha sonra köklerine zarar vermeden veya toprak tabletini dağıtmadan olduğu gibi saksıya aktarabilirsiniz.

Bitkiyi biyoçözünür viyolünden çıkarmadan, toprağa olduğu gibi ekmelisiniz. Biyoçözünür viyol organik olarak çözünecek, siz de bitkinizin aktarırken strese girmesini önlemiş olacaksınız.

Bakım, Hasat ve Saklama

Aromatik bitkiler çiçek sineği çekebilir, bu sinek ve zararlıları önlemek için bitkinizin yapraklarına Neem veya Çay Ağacı yağını suya karıştırarak sprey ile uygulayabilirsiniz veya sinek kapan bant kullanabilirsiniz. Tıbbi ve aromatik bitkilerinizin olgunlaşma sürecinde karşılaşabileceğiniz zararlılar ve hastalıklar, budama yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar, hasat etme, doğal yöntemlerle bitki kurutma; çay ve yağ yapım yöntemleri gibi faydalı bilgileri Blog sayfamızda takip edin.

Sık Sorulan Sorular

Toprak tabletini nasıl kullanmalıyım?

Toprak tableti suyla şişecek şekilde sıkıştırılmıştır. Çukur bir tabağa koyup tabağı suyla doldurun. Birkaç saat içinde şişip, içine koyacağınız viyolün şeklini alacaktır. Bu aşamada çok sulamış olmanız önemli değil, çünkü tohum ilk ekildiğinde buna ihtiyaç duyacak.

Toprak tabletini kesmeyin, dağıtmayın veya toprağını bastırmayın.

Bazı tohumlar çok küçük, nasıl alıp ekeceğim?

Bazı bitki tohumları o kadar küçük olur ki, gözle rahatça görüp elimize almakta zorlanırız. Tohumları ekerken kaybetmemek için:

  • Bir kürdanı hafif ıslatarak tohumlara dokundurup paketten kolayca çıkarabilirsiniz.

  • Bu ufak tohumları toprak yüzeyine ekeceğiniz için ekim sonrası spreyle sulamayın - sprey tohumun uçup kaybolmasına neden olabilir.

Tohumlarım ne zaman çıkar?

Doğadaki her bir bitki tohumunun farklı çimlenme süreleri vardır. Biz de bu nedenle ektiğiniz her bir tohumu yakından tanımanız için Tohum Kitaplığı'nı oluşturduk. Burada önerilen koşullar altında ne kadar sürede çimlenme olacağını görebilirsiniz.

Tohumlarınızı çimlenme sürecinde yoğun bakım altında tutarak her gün toprağının yeterli nemde olduğunu ve yeterli ışık aldığını kontrol edin. Şişmiş toprak kitlesini iki parmağınızla hafif sıkarak içinde nem olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tohumlarım çimlendikten hemen sonra öldü. Neden?

Tohum fidelerinin erkenden ölmesinin en büyük nedenlerinden ikisi, aşırı nemden kaynaklı mantar oluşması veya yine aşırı sulamadan kaynaklı olarak bitkinin oksijensiz kalmasıdır. Bu durumda bitkinin rengi kahve/sarıya döner ve çürüme olur.

Çimlenme süresince bitkinin yeterli güneş ışığını almasını sağlayın, viyolü cam veya plastik bir kutunun içinde pencere önüne koyarak sera etkisi sağlayın.

Bitkim yetişti ama çok zayıf görünüyor, ne yapabilirim?

Özellikle aromatik bitkiler rutin gübrelemeyi iyi karşılar. Yetişme dönemi boyunca her ay toprağına gübre vermekle onu daha sağlıklı ve güçlü hale getirirsiniz. Zararlı oluşumunu önlemek için besin ve su miktarını kontrol altında tutun.

bottom of page