top of page

Yeni Başlayanlar İçin Yenilebilir Çiçekler

Yenilebilir çiçekler, çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilen çiçekli bitkilerin çiçekleridir. Çeşitli renk, şekil ve boyutlarda birçok farklı yenilebilir çiçek çeşidi vardır.


Yenilebilir çiçekler, herhangi bir yemeğe renk ve lezzet katmanın harika bir yoludur. İçecekler ve tatlılar için garnitür olarak da kullanılabilirler. Uzun yıllar popülerliğini yitirdikten sonra yemek pişirme ve çiçeklerle süsleme yeniden yaygınlaştı. Erken dönemlerde antik Roma, Çin, Orta Doğu ve Hindistan'da yaygın olarak bulunan ve aynı zamanda Hint yemeklerinde ve bazı Anadolu yemeklerinde hala popüler olan yenilebilir çiçekler mevcuttur. Kabak çiçeği dolması buna bir örnek olabilir.


Yeni Başlayanlar İçin Yenilebilir Çiçekler

Tüm çiçekler yenilebilir değildir. Örneğin, papatyalar ve krizantemler yenilebilirken, lale gibi bazı türler soğanlarında, tüketildiklerinde zehirli olabilecek maddeler bulundurur.Yemeklerde veya Kokteyllerde Yenilebilir Çiçekler


Yenilebilir çiçekler, yemeklerinize renk ve lezzet katmanın harika bir yoludur. Hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde, pasta ve kokteyllerde kullanılabilirler. Bağışıklık sistemine faydalı olan antioksidan ve antibakteriyel özellikler dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları vardır. Yenilebilir çiçekler ayrıca sindirime ve kilo vermeye yardımcı olabilir.


En popüler yenilebilir çiçeklerden bazıları Lavanta, Gül, Papatya, Hodan, Mavi Kantaron, Kişniş, Limon Nanesi, Nergis veya Aynısefa (Calendula), Latin Çiçeği (Nasturtium) ve Hercai Menekşe’dir.


Hangi Çiçekler Yenilebilir?


Latin Çiçeği | Nasturtium


Latin Çiçeği

Parlak sarı, turuncu ve kırmızı çiçeklerinin baharatlı, biber benzeri bir tadı vardır. En yaygın yenilebilir çiçeklerden biridir. Yaprakları keskin, biberli bir tat için salatalarda kullanılabilir. Turşusu kapariye göre daha ucuz bir alternatiftir. Çiçekleri salata, peynirli tart, Bruschetta veya açık sandviçlerde lezzet ve süsleme olarak kullanılır.


Gül | Rosa


Gül yaprakları, pasta kreması ve sade kek gibi tatlılar için klasik bir garnitürdür. Ayrıca panna cotta, dondurma, turta ve daha pek çok şeyde kullanılabilirler. Yapraklardan elde edilen meyve suyu da bir kokteyle eklenebilir.Çiçeklerinin hafif salatalığı andıran ferah bir kokusu ve tadı vardır. Mavi yıldız şeklinde güzel çiçeklere sahiptir. Limonata, cin tonikler, soğuk çorbalar ve soslarda kullanılabilir.


Hodan

Kişniş Çiçeği | Coriandrum Sativum


Keskin, taze tat ve aromaya sahiptir. Yaprakları ve çiçekleri her zaman çiğ kullanılmalıdır çünkü pişirildiklerinde lezzetleri dağılır. Ayrıca salatalarda, fasulye yemeklerinde ve soğuk sebze yemeklerinde iyidir.


Kişniş Çiçeği

Aynısefa / Nergis | Calendula Officinalis


Aynısefa Calendula

Sarı portakal rengi çiçeklere ve hafif, biberli bir tada sahiptir. Sadece yaprakları yenilebilir ve keskin tatları safranı andırır. Çorbalar, salatalar, makarnalar veya pirinç yemekleri gibi en sevdiğiniz yemeklerin üzerine yaprakları serpilebilir. Ayrıca çorbalara veya çırpılmış yumurtalara lezzet dışında sarımtırak bir renk katarlar.


Calendula aynı zamanda pekçok kişisel bakım ve kozmetik faydaları olan bir bitkidir.Mavi Kantaron | Centaurea Cyanus


Peygamber Çiçeği olarak da bilinen Mavi Kantaron parlak mavi çiçeğe ve hafif bir tada sahiptir. Karanfil gibi, nefis, tatlıdan baharatlıya değişen bir tada sahiptirler. Daha çok garnitür olarak kullanılırlar.


Hüsnüyusuf | Dianthus Barbatus


Karanfil benzeri bir tada ve soğan aromalı Frenk soğanına sahip küçük pembe bir çiçeğe sahiptir. Çiçekler, jöle gibi salatalara ve tatlılara harika bir ektir.


Limon Nanesi | Monarda Citriodora


Güçlü bir nane aroması ile gelir. Salatalar ve hatta kokteyller ile çok iyi gider.


Hercai Menekşe | Viola Tricolor


Parlak renkli çiçekleri ve hafif tatlı bir tadı vardır. Garnitür olarak, meyve salatalarında, yeşil salatalarda, pasta ve tatlılarda veya çorbalarda kullanılabilir.


Hercai Menekşe

Zufa | Agastache Foeniculum


Çiçeğinin güzel meyankökü aroması vardır. Süsleme olarak kullanılabilirler ve bir kadeh şampanyaya, çikolatalı pastaya veya dondurmalara garnitür olarak harika bir tat katabilirler.


Koyungözü | Bellis Perennis


Tatlı, hafif bir tada sahip güzel bir çiçek olan İngiliz Papatyası, en çok salata veya diğer servislerde lezzetlerinden çok görünüşleri için kullanılır.


Yenilebilir Çiçeklerle İlgili Bazı Önemli Bilgiler


  • Çiçekleri yalnızca yenilebilir olduklarından emin olduğunuzda yiyin. Bazı türler zehirli olabilir.

  • Hazır olarak aldıysanız veya bitkilerinize ilaçlama yaptıysanız yemeden önce iyice yıkayın.

  • Menünüze çiçekleri küçük miktarlarda ekleyin. Miktarı artırmadan önce herhangi bir alerjiniz veya sindirim sorunları gibi başka sorunlarınız olmadığından emin olun.

  • Çiçeğin erkek ve dişi organlarını çıkarmayı unutmayın.

  • Çiçekçilerden veya fidanlıklardan alınan çiçekler genellikle gıdaya uygun olmayan pestisitlerle ilaçlanabilir. Ayrıca bir restoranda yemeklerle birlikte servis edilen çiçekler gıda sınıfında olmayabilir, bu yüzden emin değilseniz yemeyin.

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


bottom of page