top of page

Yeni Başlayanlar İçin Sebze Fidesi Yetiştirme Rehberi

İç mekanda tohum başlatarak hem bitkilerinizin ihtiyaçlarını yakından kontrol edebilir, hem de başarı oranını artırabilirsiniz. Fide yerine tohum satın alarak kendi koşullarınıza uygun çok çeşitli sebze, çiçek ve yeşillikleri seçebilirsiniz.


İster bahçecilikte yeni olun, isterseniz deneyecek yeni bir şey arayan deneyimli bir bahçıvan olun, iç mekanda tohumlama harika bir seçenektir. Bu yüzden tam da zamanında, sizin için adım adım fide yetiştirme yöntem ve ipuçlarını özetledik.Adım Adım Fide Yetiştirme


Başlamadan önce tohumlarınızı iç mekanda ne zaman ekmeniz gerektiği önemlidir. Ne tür bir bitki yetiştirdiğinize bağlı olarak bu zaman aralığı değişecektir. Başarılı ekim ve büyütme için gereken malzemeler ve sebze tohumlarına en iyi başarı şansını vermek için atılması gereken adımlar yazımızın ilerleyen bölümlerinde.


Adım adım sebze fidesi yetiştirme

Bazı bitkiler transplantasyona uygun olmadığından, tüm tohumlar önceden fide yapmaya uygun değildir. Balkabağı gibi bazı tohumlar çok hızlı büyür ve dolayısıyla doğrudan toprağa ekilmelidir. Başlamadan önce, istediğiniz sebze ve bitkilerin bir listesini yapın, ardından hangilerinin içerden başlaması gerektiğini belirleyin. Cherry domates içeride başlatmak için harika bir seçenektir, böylece erkenden hızlı ürün alabilirsiniz. Tohum planlamanızı yaparken bölgenizdeki don tarihlerini göz önünde bulundurmalısınız.


Tohumları Ekmeden Önce


Tohumun cinsine göre, ekim öncesi suda bekletmek gerekir. Örneğin bezelye tohumları ekim öncesi yaklaşık 24 saat suda bekletilir.


Hangi tohumları ekim öncesi suda bekletmeniz gerektiğini Tohum Kitaplığı’nda inceleyin.


Fide İçin İdeal Toprak ve Saksı Seçimi


En iyi sonuçları almak için, fidelerinizi doğru toprağa ve saksıya/viyole ekmelisiniz. Toprak hafif ve kabarık olmalı, yeterli drenaj sağlamalı, saksılar ise fidelerin büyümesi için yeterli alan sağlayacak kadar büyük olmalıdır.


Fidelerinizi 2-3 defa saksıdan saksıya aktarmayın. Kök kütlesi ve sağlığı çok önemlidir. Bitki köklerine zarar vermemek için, saksı boyunu bitkinin son halindeki kök ölçüsüne göre seçin veya biyoçözünür viyol kullanın.

Fideyi aktarma sırasında ilk saksısından çıkarmamak için biyoçözünür saksıları tercih edebilir, zamanı geldiğinde doğrudan saksısıyla toprağa ekebilirsiniz. Bu, yavaş büyüyen bitkiler için iyi bir seçimdir.


Bitkinin kökü ne kadar büyük olacak? Genel kabul görmüş kurala göre bitki köklerinin uzunluğu yaklaşık olarak bitkinin üst gövde boyuna benzer.


Dışarıya aktarmadan önce bitkinin çok büyümesine izin vermeyin. Bitkiyi beslemek için köklerin genişlemesi gerekir. Örneğin, biber fidesini içeride çok uzun süre tutar ve sonra dışarıya naklederseniz, yaprakları dökülebilir.

Alttan sulama yönteminde saksıya delik açma
Alttan sulama yönteminde saksıya delik açma

İpucu: Aynı anda çok fazla fide yetiştirmeyi planlıyorsanız, en kolay çözümlerden biri tüm fideleri büyük bir kapta toplamak ve dipten su vermektir. Bu şekilde, fideleri her zaman yeterli suya sahip olacaklarından emin olarak bırakabilirsiniz.


Bu yöntem, plastik saksıların tabanına değil, alt kenarlarına tüm çevresi boyunca küçük drenaj delikleri açmanızı gerektirir çünkü toprak saksının altındaki delikleri tıkar ve kökler suya erişemez.


Saksı veya plastik viyolleri derin bir plastik kaba koyun ve kabın yüzeyini şekilde gösterildiği gibi suyla doldurun.


Bardaklar su üzerinde yüzmemelidir (bu, toprağın içinde fazla hava olduğu anlamına gelir).

İpucu: Tohumları ekmeden 1 gün önce saksıların içindeki toprağa su koyun, böylece su toprağın içinde eşitlenir, toprağa yayılıp oturmasına zaman kalır.


Kök bölgesindeki sıcaklık, suyun sıcaklığına yakın olacaktır. Her zaman 10-15 derecenin üzerinde tutun. Bir termometre kullanın ve su sıcaklığını kontrol edin.


Tohum Ekimi


Tohumları çok derine ekerseniz ışığa ulaşamadan ölürler. Çok sığ ekerseniz, tohum suya ve topraktaki besinlere ulaşamaz.


Genel olarak tohumun, kendi boyutunun 2 katı kadar derine ekilmesi gerekir. Derinlikten emin değilseniz, daha azı daha iyidir.

Tohumu hapsedeceği için toprağı sıkıştırıp bastırmayın, gevşek bırakın.


Çimlenme


Birden çok tohum ekebilir ve en güçlü çıkanları ayırıp başka bir saksıya ekebilirsiniz. Nakil için çok uzun süre beklemeyin, aynı zamanda yüzeyden çıkması için de zaman verin.


Tohumları zamanından biraz önce dikerseniz, çimlenme olmaması halinde bir kez daha dikmeye zamanınız kalır.


Birden fazla tohum ekiyorsanız, tohumları birbirine çok yakın ekmeyin. Genellikle boyutuna göre bir viyol veya saksıya 2-3 tohum ekebilirsiniz.


Fide Sulama, Aydınlatma ve Sıcaklık Önerileri


Fidelerinizi ideal ölçüde sulamak veya aydınlatmak zor geliyor olabilir. Bu bölümde fideleriniz için doğru yetiştirme ışığı kurulumu, onları nasıl düzgün bir şekilde sulayacağınız ve onları hangi sıcaklıkta yetiştirmeniz gerektiği konusunda ipuçları vereceğiz.


Sulama Önerileri


Tohumları içeride başlatmak, bahçenizde hızlı bir başlangıç yapmak ve mümkün olan en sağlıklı bitkileri çıkarmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, iç mekanlarda tohumlamaya başlarken sağlıksız bitkilere ve düşük verime yol açabilecek yaygın hatalar vardır. En yaygın hatalardan biri, bitkilerinizi yaşam döngüsünün başlangıcından itibaren aşırı sulamaktır. Aşırı sulama, kök çürümesine neden olabilir, bu da bitkinizin büyümesini engeller ve hatta yeni ortamında gelişme şansı bulamadan onu öldürür. Bu hatayı önlemek için, her bir tohum türünün ne kadar suya ihtiyacı olduğunu anladığınızdan emin olun ve ardından tutarlı bir sulama programına bağlı kalın.

  1. Hastalıklardan kaçınmak için yaprakları daima kuru tutun

  2. Fazla su oksijen eksikliğine neden olur.

  3. Damıtılmış veya yumuşatılmış su önerilmez

  4. Çok sıcak veya çok soğuk su tavsiye edilmez

  5. Toprağı sulamadan önce büyük toprak öbeklerini elinizle parçalayın.

Aydınlatma Önerileri


Tohumlar genellikle filizlenmeden önce ışığa ihtiyaç duymazlar. Tohumlar dışarı çıkar çıkmaz ilk birkaç saat içinde hızla ışığa ihtiyaç duyarlar, aksi takdirde boyları uzar. Güneş ışığının olmaması, uzun fakat zayıf bitkilere neden olur. İşte diğer bazı aydınlatma ipuçları:


Işığın renk sıcaklığı: Kırmızı ışıklar çiçeklenme ve meyveler için iyidir. 4000 - 7000 Kelvin idealdir. İlave ışıklandırma kullanmıyorsanız, güneye bakan pencereler yeterli düzeyde ışık verir


Bir ışık ölçme cihazı kullanın (Cep telefonu uygulamaları ile doğrudan telefonunuzu kullanarak ortamın ışık düzeyini ölçebileceğinizi biliyor muydunuz?)


LED ışık kullanıyorsanız, bitkilerle olan ışık mesafesini artırmak-azaltmak için sarkıtma zincirleri kullanın. İlk çimlenme sırasında ışığı saksıya yakın tutun ve ardından yukarı çekin. Bitkilerin farklı yükseklikleri varsa, aydınlatmayı verev bir şekilde asabilirsiniz.


Sıcaklık


Oda sıcaklığı çok düşükse tohumlar hiç çimlenmeyecektir. Genel olarak, sebze bitkilerinin filizlenmesi için 30 derece idealdir.


Sıcaklık düzeyi bitkilerin gövdesinden ziyade kökleri için daha önemlidir.


İpucu: Aydınlatma aynı zamanda ısı da üretir ve koyu renkli plastik viyol veya saksılar o alanın etrafındaki ışığı ısıya dönüştürmeye yardımcı olur.


Aydınlatma aynı zamanda genç fidelerin ihtiyacı olan nemi içeride tutmaya yardımcı olur.

İpucu: Elektrikli ısıtıcı ve sıcaklık monitörü de kullanabilirsiniz, ancak gaz bitkilere zarar verebileceğinden gazlı ısıtıcılar önerilmez.


Gübreleme


Bitkiler uzun süre içeride kalacaksa, çok yaygın olmasa da gübreye ihtiyacınız olabilir. Büyüme yavaşlamışsa ve yapraklar sararmış ve zayıflamışsa, az miktarda gübre deneyebilirsiniz.

Azot bu aşamada önemlidir. Ancak bitkilerin uzun vadeli sağlığını etkileyebileceğinden bitkilerde yüksek Nitrojen büyümesini teşvik etmeyin. İhtiyacı olandan daha fazla Azot vermeyin.


Transplantasyona Hazırlama


Ekimden önce bitkilerinizi dış ortam koşullarına hazırlamak çok önemlidir.


Fideleri her gün birkaç saat yeni ortama yavaş yavaş tanıtabilirsiniz. Nem dışarıda daha düşük olacağından, içeride ihtiyaç duyduklarından daha fazla suya ihtiyaç duyabilirler. Dışarı çıkarmadan önce su miktarını yavaşça azaltın.

Geçiş sırasında herhangi bir gübre kullanımını tamamen durdurun. Gübre eksikliği bitkiye zarar vermez. Kök takviyeleri kök büyümesi için ekstra bir destek sağlayabilir (Vitamin B1 - Şelatlı Demir, Manganez ve Çinko).


Bitki şoka uğradıysa ama yeni yeşil yapraklar veriyorsa sorun olmayacaktır. Bazı bitkiler kök rahatsızlığına karşı aşırı derecede hassastır. Bazı kökler gözle görünmediğinden onlara aktarım sırasında zarar vermemeye dikkat edin. Islak toprağa naklettiğinizden emin olun.


İpucu: Son donma tarihi ne zaman olursa olsun, beklenmedik hava değişikliklerini önlemek için bu süreye birkaç hafta daha ekleyin.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page