top of page

Tohumları Ekmeden Önce Islatmanın Faydaları

Tohumları toprağa koymadan önce ıslatmanız gerekir mi? Bahçe uzmanları bunun bir tercih meselesi olabileceğini söylüyor. Islatmanın ardındaki fikir, çimlenme oranını hızlandırmaktır. Tohumlar doğadayken dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır çünkü doğa koşulları küçük bir tohum için sert olabilir. Ekimden önce bazı tohumları suda bekletmek bu güvenlik duvarını aşmaya yardımcı olur.


Tohumu Islatmanın Faydaları

  • Çimlenmeyi başlatmak ve hızlandırmak

  • Tohumu çimlenme önleyicilerden arındırmak

  • Doğal savunma mekanizmasını kırmak

  • Tohumdan verim alma şansını artırmak

  • Islatma sürecinde su yüzeyinde kalan verimsiz tohumları ayıklayarak, başarı oranını artırmak

Tohumlar Nasıl Islatılır?

Tohum

Tohumlarınızı ıslatmak için normal bir kase veya kavanoz kullanın ve ılık suyla doldurun. Tohumları suya koyun ve tohum büyüklüğüne bağlı olarak 8-24 saat ön ıslatma işlemine devam edin. Varsa musluk suyu yerine filtrelenmiş su kullanmaya çalışın ve 24 saatten fazla suda kalmasına izin vermeyin.


Tohum ıslatma süresi bittikten hemen sonra tohumların ekilmesi gerekir. Çimlenmelerini engelleyeceği için tekrar kurumalarına asla müsade etmeyin. Tohumları ıslattıktan ve ektikten sonra, büyümenin ilk birkaç haftasında toprağı sürekli nemli tuttuğunuzdan emin olun. Tohumlarınız bu hassas ve genç durumdayken, asla kurumamalılar. Gençken kökleri toprağın sadece birkaç santim derinliğine uzandığından toprak seviyesine yakın neme ihtiyaç duyarlar.


Suda Bekletme Dışında Tohum Islatma Yöntemleri Var Mı?


Tohumlar başka yöntemlerle de çimlenebilir. Domates veya biber tohumları gibi daha küçük tohumları nemli bir kağıt havlu veya ince dokulu nemli vermikülit üzerine yerleştirmeyi deneyin. Ortamı filtrelenmiş su kullanarak (musluk suyu değil) eşit şekilde nemli tutun. Bu şekilde, sürekli nem tohumların çimlenmesine yardımcı olur. Bu tohumlar, birbirine yapışmaya veya çok fazla su varsa parçalanmaya eğilimli oldukları için suya batırılmamalıdır. Tohum başlatma, bu yöntemi kullanarak oldukça basittir.


Bitki Tohumları

Tohumların suyu emmesine izin verin ve çimlenme belirtilerini izleyin. Kurumaması için 12 saatte bir su püskürtmeyi unutmayın. Tohumlar çimlenir çimlenmez tohum tepsilerine veya doğrudan bahçenize aktarın. Tohum tedarikçiniz tarafından aksi belirtilmedikçe, tohumların genellikle tohum genişliğinin iki katı derinliğe ekilmesi gerektiğini unutmayın.


Hangi Tohumları Ekmeden Önce Islatmak Gerekir?


Ekim öncesi suda bekletilmeyi seven tohumların başında; bezelye, fasulye, balkabağı, dolmalık kabak, pazı, pancar, ayçiçeği, acı bakla, bakla ve salatalık gelir. Kalın kabuğa sahip diğer orta ila büyük sebze ve çiçek tohumlarının çoğu ıslatmadan olumlu etkilenir.


Çok küçük yapıda olan tohum türleri ise genelde suda bekletilmekten olumlu etkilenmezler. Suda bekletmek bu tip tohumları birbirine yapıştıracağından ekimi zorlaştırabilir ya da fazla bekleme durumunda parçalanmalarına yol açabilir. Fesleğen, chia, domates, marul, yüksük otu, maydanoz gibi daha küçük tohumlar bu tip tohumlara örnektir.

 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page