top of page

Tohumdan Papatya Ekim ve Bakımı

Papatya az bakım gerektiren zahmetsiz bir bitkidir - kendi kendine tohum vererek minimum çabayla sürekli çiçek hasadı sağlar. Aromatik papatya, çevresindeki toprağa komşu bitkilerin büyümesini desteklemekle kalmayıp aynı zamanda lezzetlerini de artıran kimyasallar salar ve bu da onu herhangi bir bahçe ekosistemi için değerli bir katkı haline getirir.


Uyarlanabilirliği açısından çok yönlü olan papatya, yükseltilmiş yataklarda, drenajlı saksıda ve geleneksel yer bahçelerinde rahatlıkla büyür.


Papatyanın brassicalarla olan simbiyotik ilişkisi, onu lahana güveleri ve solucanlarını caydıran ideal bir yardımcı bitki haline getirir.


Bu yazımızda, tohumdan papatya ekmek ve bakımını yapmak isteyen bahçe meraklıları için papatya yetiştiriciliğini derinlemesine inceliyoruz.


Tohumdan Papatya Ekim ve Bakımı


Doğru Papatya Türünü Seçin


İkliminize, yetiştirme koşullarınıza ve kullanım amacınıza göre en iyi çeşidi seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları burada.


Alman Papatyası tipik olarak yıllık bitki gibi davransa da, genellikle sonraki yıllarında kendi kendine tohumlanır. Alman Papatyası uzun boy ve sert hava koşullarına karşı dayanıklılığa sahipken, çok yıllık Roma Papatyası daha büyük çiçekleri ve daha kısa boyuyla bahçe zemin örtüsü olarak tercih edilir.


Alman papatyası, Roma papatyası

Papatya Tohumu Ekimi


Papatya tohumlarının ilkbaharda son don sonrası ekimi, çimlenme ve büyüme için en uygun koşulları sağlar. Sonbaharda da ekilebilir.


Papatya tohumlarını iç mekanda veya doğrudan bahçede çimlendirmek


İlkbahardaki son dondan sonra ya doğrudan toprağa ekin ya da ekimden en az 8 hafta önce tohumları iç mekanda başlatın. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, yerde yetişen bitkileri kış boyunca koruduğunuzdan emin olun.


Sığ kök sistemleriyle papatya, uygun drenajın sağlanması koşuluyla en az 15 cm derinliğe sahip saksıda iyi uyum sağlar.

Papatya tohumları son derece küçüktür ve çimlenme sırasında bile ışığa ihtiyaç duyarlar. Bu, tohumları saksı toprağına gömmemeniz gerektiği anlamına gelir. Tohumları yüzeye serpin ve ardından üzerlerine biraz bastırın. Son olarak yavaş yavaş can suyunu püskürtün. Toprağının ıslak veya kuru değil, daima nemli kalmasına dikkat edin. Fideleri bol güneş ışığı alan kontrollü bir çimlenme ortamında tutun.


Papatya Bakımı


Güneşi seven papatya, gelişmesi için günde en az 6 saat tam güneş ışığı ister.


Optimum toprak nem seviyelerini korumak için, sulama seansları arasında toprağın üst kısmının kurumasını bekleyin, böylece bitki için sağlıklı bir denge sağlayın.


Sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için, papatya bitkisinin tabanının etrafına periyodik olarak taze kompost veya yavaş salınan gübre uygulayın, zaten papatya çoğunlukla çok fazla gübre gerektirmez.


Yaygın zararlıları ve hastalıkları yönetmeye yönelik ipuçları


Yaprak biti istilası durumunda, güçlü bir su spreyi veya hortumla bitkiyi sulayın. Papatya genellikle uğur böceği gibi yararlı ve yaprak bitiyle beslenen böcekleri kendine çekecektir.


Hastalıklı yaprakların düzenli olarak budanması ve bitki etrafındaki hava akışının teşvik edilmesi, küllemenin önlenmesine yardımcı olur.


Papatya Hasadı ve Kullanımı


Cut-and-come-again (budadıkça veren) papatya, genellikle ekimden sonraki 10 hafta içinde çiçek açar ve sürekli olarak hoş kokulu çiçekler sağlar.


Papatya çiçeklerini mutfak ve tıbbi amaçlar için gücünün zirvesindeyken hasat ettiğinizden emin olun.


En uygun hasat zamanı, tomurcukların açıldığı ve yaprakların yavaşça geriye doğru kıvrıldığı zamandır.

Alman papatyası hasat zamanı
Hasata hazır Alman Papatyası

Sabah saatlerinde hasat yapmak, uçucu yağların en yüksek konsantrasyonunu sağlar. Çiçek tomurcuğunun altından veya aynı dalda başka tomurcuklar büyümüyorsa sapıyla birlikte kesebilirsiniz.


Papatya çiçeklerinin güneşte kurutulması renk ve aroma kaybına neden olabilir. Bu nedenle, papatya çayınızda en iyi sonuçları elde etmek için kuru ve karanlık bir ortamda veya doğrudan gıda kurutucusunda, yaklaşık 30 derecede 12-14 saat kurutmanızı öneririz.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page