top of page

Sonbaharda Yetiştirebileceğiniz 6 Sağlıklı Sebze

Sonbahar, sıcak mevsim sebzelerini geride bırakıp, soğuk mevsim sebzelerini yetiştirmeye başlamanız için en uygun zamandır.


Bazı sonbaharda ekilen sebzeler hızlı büyür ve yıl içinde hasat edebilirsiniz. Turp, bezelye, havuç, pancar ve birçok yeşillik size bu imkânı verir.


Sonbaharda Yetiştirebileceğiniz 6 Sağlıklı Sebze

Daha yavaş gelişen sebzeler için gelecek yılı beklemeniz gereklidir. Zorlu hava koşullarına ve dona karşı bitkileri koruma altına almalısınız. İyi gübreleme ve kompost işlemi bu konuda işinizi kolaylaştıracak yöntemlerdendir.


Sonbaharda Yetişebilen Sebzeler


Sonbaharda yetişen sebzeler besin değeri bakımından oldukça zengindir. Kış ayları yaklaşırken sağlıklı sebzeler tüketerek vücudumuzu hazırlamak önemlidir. Artık günümüzde her mevsim birçok sebze ve meyveye ulaşabiliyoruz ancak sağlığımız için sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek çok önemlidir.


Aşağıda sizin için sıraladığımız sonbahar sebzeleri sağlıklı bir şekilde kışa hazırlanmanızı sağlayacak.


Lahana


Turpgiller ailesinden olan lahananın faydaları saymakla bitmez. A vitamini ve C vitamini içerisinde yüksek miktarda bulunur. Üç renk lahana çeşidi bulunur. Bunlar; kara, beyaz ve kırmızı (mor) lahana olarak ayrılır. Her rengin kendine özgü tadı ve faydası vardır. Lahana sebzesini bağışıklık, kolesterol ve cilt için tüketmek oldukça önemlidir.


Türk mutfağında birçok şekilde kullanılabilen Lahanayı çiğ tüketebileceğiniz gibi çorbasını, salatasını, turşusunu, sarmasını yaparak da tüketebilirsiniz.Lif açısından çok zengindir. Brokoli içerisinde birçok antioksidan barındırır. Yarım kâse kadar tüketmeniz günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar. K vitamini bakımından da zengin olması beyin için çok yararlıdır. Pişmiş ya da çiğ tüketilebilen bir sebzedir. Ancak faydalarından maksimum yararlanmak için çok ısıya maruz bırakılmamalıdır. En iyi yöntem buharda pişirmedir.Havuç, en çok tüketilen kök sebzeler arasındadır. Bu sebzeyi sürekli yağış alan yerlerde yetiştirmek oldukça zordur. Havuç yetiştirmek için tınlı-kum toprak uygundur. En çok bilinen faydası, göz sağlığı için gerekli olan A vitaminin içerisinde bolca bulunmasıdır. Havuç, birçok şekilde tüketilebilir. Havuç suyu, hem vitamin değerini çok düşürmediği için hem de pratik tüketime uygun olduğundan tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Havuç pişirildiği takdirde kalori olarak iki katına çıkmaktadır.


Pırasa


Pırasa, her mevsimde yetiştirilebilen allium familyasına aittir. Kemik sağlığında büyük bir rol oynar. Çoğu sonbahar sebzeleri gibi pırasa da kansere karşı koruyucu vitaminlere sahiptir. Taze pırasanın iştah açma gibi bir özelliği de vardır. Hamile olanlar dikkatli şekilde tüketmelidirler. Pırasayı, buzdolabınızda ortalama 1 hafta – 10 gün muhafaza edebilirsiniz.Çoğu kişi tarafından sevilmese de doğru şekilde pişirildiğinde muazzam bir lezzete dönüşebilir. Sadece faydaları için bile tüketilmesi gereken bir sebzedir. İçerisinde Omega 3 bulunan nadir sebzelerdendir. Antioksidan türü olan alfa lipolik sayesinde yaşlanma karşıtıdır. Hamilelik dönemi için de yararlıdır. Brüksel lahanasını, fırınlayıp ya da salatalarınıza ekleyerek farklı şekillerde tüketebiliriz.


Şalgam


Şalgam, ülkemizde soğuk iklime sahip yerlerde yetiştirilen bir sebzedir. Toprağının geçirgen, tınlı-kumlu olması verimliliğini arttırır. Şalgam, sigaranın vücuda verdiği zararın etkilerini de en aza indirir. Demir bakımından zengindir. Kansızlığı da iyi geldiği bilinmektedir. Vücuttaki toksinleri atmak içinde şalgam suyu etkili bir besindir. Şalgam ekmek isteyen kişiler için en uygun zaman Ekim ve Mart ayları olacaktır. Ekim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlardan birisi tohumların toprağa 2-3 cm derinlikte gömülmesi ve aralarında 15-20 cm olmasıdır. 3-4 aylık gelişim sürecinin sonunda sebzenizi hasat edebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page