top of page

Sonbaharda Ekmeniz Gereken 5 Bitki

Yaz aylarının bitmiş olması evlerimizdeki renklerin de solacağı anlamına gelmiyor. Sonbaharda ekilen çiçekler mis kokularıyla birlikte evlerimize renk katmanın kolay bir yoludur. Sonbaharda ekilen bitkiler bahçenize, balkonlarınıza ve odalarınıza keyif getirecek. Bitkileri yetiştirirken hangi mevsime uygun olduğunu bilmeniz onlara bakma işleminizi daha da kolaylaştıracaktır. Dışarıdaki solmuş yapraklara aldırış etmeden açan sonbahar çiçekleri renkleri ve kokuları ile keyfinize keyif katacak.


Sonbaharda Ekmeniz Gereken 5 Bitki

Sonbaharda Ekimi Yapılan Çiçekler


Sonbahar mevsimi, kış ayları gelmeden bitkilerin köklenip toprağa tutunması için çiçek ekmenin en uygun zamanıdır. Sonbaharda ekilen bitkiler, zorlu hava koşullarına uygun bir yapıya sahiptir. Uygun bakım önerilerini uyguladığınızda bitkiniz canlı görünümü ile evinize enerji katacak. Sizin için derlediğimiz bitkileri bakım özelliklerine göre ekerek evinizi renklendirebilirsiniz. Sonbahara uygun bitkilere gelin beraber göz atalım.


Sümbül


Sümbül, zambakgil ailesinden gelmektedir. Çok soğuğu sevmeyen bu bitki için ideal sıcaklık 15 derecedir. Doğrudan güneşe maruz kalmayı sevmez. Kökleri soğanlıdır, bu yüzden doğru şekilde bakıldığında yavrulayarak saksınızda çoğalabilir.


Lale


Lale, sıkça yetiştirilen bitkilerde birinci sırada yer alır. Çok çeşitli renklere sahip olan paleti, evinizi renklendirme açısından tercih edebilirsiniz. Bu renkli bitkinin ana vatanı Batı Asya’dır.

Kökleri soğanlı olan sümbül, lale gibi bitkileri saksıya ekerken toprağın 10-15 cm aşağısına gömmeye dikkat etmelisiniz. Bahçe içinse 20 cm yeterli olacaktır. Aynı zamanda kış aylarında verilen suyun da oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz.


Menekşe


Menekşe birçok alanda kullanılan bir bitkidir. Özellikle kozmetik ve gıda alanlarında çok sık tercih edilmektedir. Aydınlık ve nemli alanları seven Menekşe hızlı çiçek verir, ancak kendinden büyük bir saksıya ekildiğinde köklenip çiçek verme süresi uzayacaktır. Sıcak yerleri çok sevmez, 15 -26 derece Menekşe için uygun sıcaklık aralığıdır. Özellikle toprağa sulama yapılmalıdır, yapraklarına ve çiçeklere su gelmemelidir. Aksi takdirde menekşeye zarar verip bitkinizin ömrünü kısaltırsınız.


Karanfil


Karanfil çiçeğinin bilimsel adı Dianthus Caryophyllus’tur. Akdeniz bölgesinde yetişen karanfilin 80’den fazla çeşidi olsa da bilinen türü azdır. Karanfilin türüne göre ömrü çeşitlilik göstermektedir. Bu bitki çoğu toprağa uyum sağlamakla beraber nemli, gevşek ve humus açısından zengin toprakla gelişimini hızlandırır. Karanfil çiçeğini çoğaltmak için kökten ayırıp evinizde saksıya ya da bahçenizdeki toprağa doğrudan ekebilirsiniz. Bu yönüyle evde yetiştirmek için ideal bir bitkidir.


Karanfil

Nergis


Bilimsel adı da Narcissus’tur. Bu isim Yunan mitolojisinde güzelliğiyle herkesi hayran bırakan Narcissus’tan gelmektedir.

Nergis soğan köklü bir bitkidir. Sıcaktan daha çok serin yerleri seven Nergis, sıcak aylara geçildiğinde yapraklarını dökmeye başlar. Çiçeğin soğanına zarar verilmediği sürece kendini yapraklarından tekrar yeniler. Harika kokusuyla kozmetik ve parfüm sektöründe de oldukça tercih edilmektedir.


Nergis

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page