top of page

Sebze ve Meyvelerin Hasat Sonrası Vitamin Değerleri Ne Kadar Düşüyor?

Tükettiğimiz sebze, meyve ve otların taze kalmasını, dolapta uzun süre dayanmasını istiyoruz. Ancak şehir yaşamında her gün çıkıp kaliteli taze ürün seçmek veya sipariş vermek de zor ve maliyetli. Bu yazımızı okuduktan sonra marketlerden satın aldığınız solgun ürünlerin ne kadarını evinizde kolaylıkla yetiştirebileceğinizi düşünmeye başlayacaksınız!


Mahsuller toplandığı andan itibaren soframıza gelene kadar ne kadar süre geçiyor ve bu sürede ürünler besin değerinin ne kadarını kaybediyor?


Aslında meyve ve sebzeler toplandıktan sonra bile canlı kalırlar. Bu durum ilk etapta iyi görünmekle birlikte, aynı zamanda bozulmaya ve besin kaybına da katkıda bulunan bir etkendir.


Elma Ağacı

Meyve ve sebzeler toplandıktan sonra nefes almaya devam ederler.


Bu solunum süreci karbonhidratlar, proteinler ve yağlar gibi depolanmış organik maddeleri parçalayarak gıda değeri, lezzet ve besin maddelerinin kaybına yol açar. Bu durum mahsulde nem kaybı olarak gözlenir: Sıcak ve kuru hava bu süreci önemli ölçüde hızlandırabilir, bu nedenle çoğu durumda mahsulü serin ve nemli tutmak bu süreci yavaşlatır ancak tamamen engellemez. UC Davis'in yaptığı araştırmalar, sebzelerin en ideal koşullarda saklansalar bile bir hafta içinde C vitamininin %15 ila %77'sini kaybedebileceğini gösteriyor. Hatta ıspanak gibi türlerde hasattan sonraki ilk 24 saat içinde bu kayıp %90 seviyelerine çıkıyor. Domates gibi ürünlerin henüz tam olgunlaşmadan toplanması da soframıza gelene kadar optimum besin değerinden çok uzak olmalarına neden oluyor.


Besin değeri kaybı sadece C vitamini ile sınırlı değil. Mahsul içeriğindeki B vitaminleri, folik asit, karoten gibi değerler de hasattan sonraki her gün düşmeye devam ederler. Çoğu ürün toplandıktan sonra 3 gün içerisinde %30 civarında genel besin kaybına uğrar.


Hasat sonrası sebze ve otların market raflarına ulaşması ortalama 5 gün sürer. Market rafında da siz alana kadar ortalama 3 gün daha geçirir. Dolayısıyla mahsul nihai tüketiciye ulaştığında çoktan 1 hafta kaybetmiştir.


Semt pazarları marketlere kıyasla daha hızlı dağıtım sağladığı için hepimiz market reyonu sebzesi ile pazar sebzesi arasındaki kalite farkını anında görürüz. Balkonunuzda, mutfağınızda veya bahçenizde kendi yetiştireceğiniz ürünün besin değeri ile rekabet edemese de ikamesi olmayan veya kolaylıkla yetiştirme imkanınız olmayan mahsulleri semt pazarlarından veya organik pazarlardan almaya devam edersiniz!

 

Kendi evinizde, balkon seranızda veya bahçenizde sebze ve meyvelerinizi yetiştirmeyi düşünüyorsanız, hidroponik tarım sistemleri hakkında bilgi almak ve soru sormak istiyorsanız bize ulaşın.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page