top of page

6 Adımda Sebze Bahçenizi Bahara Hazırlayın

Son birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da baharın ne çabuk geldiğini, yılın nasıl geçtiğini anlamayacağız. Tarla ve bahçe sahipleri bu süre zarfında toprak bakımı, ev içinde fide yetiştirme ve bahar ekimi için hazırlanıyorlar. Biz de yeni başlayan veya hafıza tazelemek isteyenler için önemli birkaç noktayı aşağıda sıraladık.

Sebze Bahçesi

Alanı Belirleyin


Yeni başlayacak olanlar eğer mümkünse gün içerisinde en az 6 saat güneş ışığı alacak bir yer tercih etmeli. Alanınızın yoğun şekilde yabani ot barındırmaması ve de su kaynağına yakın olması önemli.


Toprağı Kabartın ve Havalandırın


Yabani otları veya önceki sezondan kalan bitkileri temizleyip toprağı kabartın, havalandırın ve tırmıkla düzeltip büyük parçaları (kesek) ufalayın.


Toprağın yapısını belirleyin ve ıslah edin


Humuslu ToprakEğer toprak kumlu ya da killi ise organik madde miktarını, bol miktarda koyun gübresi ve compost ile artırın. Sağlıklı toprak yumuşak ve koyu tonlarda olur. Toprağınız ideal durumdaysa bile önceki sezondan kaybettiği enerjiyi yerine koymak için gübrelemek şarttır. Bu, ayrıca ideal sebze bahçesinin en büyük dostu solucanların aktivitesini de artıracaktır. Dikimden önce toprağı en az bir hafta dinlendirin. Yıl boyunca yetiştireceğiniz ürünler için tarım takviminizi oluşturun.


Fidelerinizi Hazırlayın


Fidelerinizi drenaj delikli viyollere (kağıt havlu rulosu, kağıt bardak, hatta narenciye kabuğu içinde bile deneyebilirsiniz) tohum ekerek kendiniz yetiştirebileceğiniz gibi güvendiğiniz fide üreticilerinden hazır da alabilirsiniz. Unutmayın iyi verim alabilmek yalnız sağlıklı fidelerle mümkündür.


Fidelerinizi kendiniz yetiştireceksiniz ihtiyacınız olan ortam ve malzemeler; viyol, çimlendirme toprağı (dezenfekte bahçe toprağı, torf, kum, gübre, perlit ve vermikülit karışımı), drenaj tepsisi ve bol güneş gören bir cam önü olacaktır. Bahçe toprağınızın bu aşamada zararlı organizmalardan arınmış olmasına dikkat edin, emin değilseniz toprağı 200 derece fırında 20-30 dakika bekletmek sterilizasyon için yeterli olacaktır. Temin ettiğiniz viyollere, hazırladığınız toprak karışımı ve her bölüme 3-4 tohum koyarak tepsiye yerleştirin ve nemli kalmasına özen gösterin. Tohumlarınızı tohum çapının 3 katından daha derine ekmeyin. Tohuma göre değişmekle birlikte, çimlenme süresi 5 gün-28 gün arasında değişiklik gösterebilir. Sulama suyunun çok soğuk olmaması hızlı gelişim için diğer bir önemli faktördür.


Hazır fide alımında ise alınan fidenin renk, dirilik, kök sağlığı gibi özelliklerini gözlemleyerek sağlıklı fideleri seçin ve daha da önemlisi güvendiğiniz tedarikçilerden alım yapın.

Sebze Viyolü

Fidelerinizi bahçenize doğru planlamayla aktarın: Fideleriniz çimlenmeden yaklaşık 6 hafta sonra bahçenize ya da daha büyük saksılara aktarılmaya hazır olur. Bunu yaparken ekim yapacağınız alanın güneş alım açısına göre daha uzun gövdeli ve tırmanıcı bitkileri en arkaya (domates, fasulye, salatalık vb.) daha ortalama boyutlardaki bitkileri (biber vb.) bir öne, marul, taze soğan, maydonoz, nane, dereotu gibi bodur bitkileri en ön sıraya dikecek şekilde planlayın. Damla sulama kullanıyorsanız damlama hattı boyunca dikimi gerçekleştirin. Bu aşamada fidelerin viyollerden aktarımı sırasında bitki köklerini çok rahatsız etmemeye özen gösterin. Fideleri belirlediğiniz yerlere diktikten sonra kök çevresine bir miktar koyun gübresi atıp toprakla karıştırdıktan sonra hafifçe bastırıp sıkılaştırın. Ancak kökleri sıkıştıracak kadar baskı uygulamamak gereklidir.


Can suyu verin ve mümkünse toprağı mulch (saman-çim artığı) ile örtün: Ekim sonrası köklere nüfuz ettiğinden emin olacak kadar bol suyla sulama yapılmalıdır. Yaz aylarında bitki gelişimi arttıkça hafta 2 defa sulamak çoğu zaman yeterli olacaktır. Bitki köklerine zarar vereceğinden fazla sulamadan kaçınılmalıdır. Bu aşamada malçlama yapmak toprağın nemini ve ısısını muhafaza etmek, organik yapıyı güçlü tutmak ve yabani otların sebze bahçesini sarmasını önlemek için mükemmel bir yöntemdir. Tahıl sapları, saman, ağaç talaşı, ağaç kabukları, çim ve budama artıkları ve hatta parçalanmış karton ve kağıt malç olarak toprağa serilebilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page