top of page

Sağlıklı Bir Bahçe İçin Bu Bitkileri Birlikte Büyütün

Kardeş bitki uygulaması, bitkilerin karşılıklı faydaları için birbirine yakın yetiştirildiği bir bahçe tekniğidir.


Bu tür bahçecilik tekniği eski zamanlardan beri birçok kültürde kullanılmaktadır. Tamamlayıcı bitkiler, toprak koşullarını iyileştirerek, faydalı böcekleri çekerek, zararlıları uzaklaştırarak ve gölge sağlayarak birbirlerine yardımcı olurlar.


En yaygın eşlik eden bitkilerden bazıları fasulye ve mısır, domates ve fesleğen, patates ve sarımsak, soğanlı biber ve marullu bezelyedir.Maksimum Verim ve Sağlıklı Bir Bahçe İçin 6 Kardeş Bitki Önerisi


Burada size 6 temel kardeş bitki önerisi yapacağız. Bu tamamlayıcı dikim fikirleri, bahçenizden maksimum verim almanıza yardımcı olacaktır.


Hangi bitkilerin birlikte iyi büyüdüğünü ve hangi bitkilerin yararlı böcekleri ve diğer tozlayıcıları çekmek için en iyi olduğunu bilmek önemlidir. Ek olarak, doğal haşere kontrolü için hangi bitkilerin kullanılabileceğini bilmek de kimyasal kullanmadan sağlıklı hasat alabilmek için önemlidir.


Lahana ve Kadife Çiçeği


Marigold çiçeği lahana kurdu, lahana güvesi ve diğer birçok zararlıyı caydırmaya yardımcı olur.


Lahana ve Kadife Çiçeği

Salatalık ve Turp


Salatalık böceklerini önlemek için salatalıklarınızın yanına turp ekin.


Salatalık ve Ayçiçeği


Salatalık fidelerinize gölge sağlamak için yanına ayçiçeği dikerseniz salatalığın tırmanmasını da sağlarsınız.


Soğan ve Havuç


Soğanları aynı yetiştirme torbasına koyarak havuçlarınızı havuç sineklerinden koruyun. Allium ailesinden frenk soğanı ve pırasa da aynı şekilde yardımcı olur.


Aromatik Bitki ve Otlar


Aromatik Bitki ve Otlar

Otlar genellikle haşere kovmak için en iyisidir. Fesleğen sinekleri uzaklaştırır. Nane fareleri, sivrisinekleri ve karıncaları uzaklaştırır. Biberiye fasulye böceklerini, lahana güvelerini ve havuç sineklerini önlemeye yardımcı olur. Lavanta ise pireleri, güveleri, sinekleri ve sivrisinekleri uzaklaştırır.


Marul ve Havuç


Refakatçi ekim aynı zamanda kaliteli sebze hasadına da yardımcı olur. Gölge oluşturarak yabani otları bastırmaya yardımcı olacağından, havuç ve soğan sıraları arasına marul ekin. Havuç ve soğanlar daha fazla alana ihtiyaç duymaya başlayınca marulu çıkarın.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page