top of page

Polinasyona Uygun Bahçe Tasarımı

Tozlayıcı bahçeler; yerel tozlayıcı arı, kelebek ve kuş popülasyonu için besin kaynağı sağlamak üzere tasarlanmış dış mekanlardır. Siz de kendi alanınızda kolayca tozlayıcı bahçe veya küçük konteyner bahçeleri tasarlayabilirsiniz.


Tozlayıcılar, gıda arzımızın hayatta kalması için büyük öneme sahiptir. Yediğimiz her üç lokma yemekten birini bize onlar sağlıyor.


İyi haber şu ki, bahçelerimizi polinasyona uygun hale getirmek ve biyoçeşitliliği korumak için yapabileceğimiz birçok şey var.


Polinasyona Uygun Bahçe Tasarımı


Polinasyon Krizi Neden Önemli?


Polinasyon krizi; tozlayıcı arı, kelebek ve kuş popülasyonundaki endişe verici düşüşü ve bunun sonucunda biyolojik çeşitlilikteki kaybı ifade eder. Bu kriz tüm dünyada yaşanıyor ve sonuçları korkunç çünkü tozlayıcılar gıda arzımız, doğal ekosistemlerimiz ve tarım ekonomilerimiz için gerekli. Bu krize neyin sebep olduğunu, bizi nasıl etkilediğini ve frenlemek için neler yapılabileceğini keşfedeceğiz.


Tozlayıcıların Ekosistem İçin Önemi ve Günlük Hayatımızda Yapabileceklerimiz


Tozlayıcılar ekosistemimiz için önemlidir. Meyve ve sebzelerin üretimi için gerekli olan bitki ve çiçeklerin tozlaşmasından sorumludurlar. Son birkaç yılda, nüfuslarında ciddi bir düşüş gördük.


Bu hayvanlara yardım etmek için yapabileceğimiz en önemli şey, daha fazla çiçek ve onları çekecek başka bitkiler dikmektir. Ayrıca eylemlerimizin farkında olmalı ve kaza sonucu ölmemeleri için kimyasal böcek ilacı veya herbisit kullanmamaya çalışmalıyız.


Bahçenizi Polinasyon Cennetine Nasıl Dönüştürebilirsiniz?


Yenilebilir bir bahçe tasarlamak bu böcekleri çekmenin basit bir yoludur. Bu tür bahçelerdeki bitkiler genellikle insanlar tarafından tipik olarak yenmez ancak bal arıları gibi böcekler için değerli bir besin kaynağı sağlarlar.


Tozlayıcıları çekmek için pek çok bitki seçeneği var. Burada favorilerimizden bazılarını listeleyeceğiz.


Sedum pulchellum


Arıların rüzgarlı havalarda tozlaşmasına yardımcı olmak için sedum çiçeğini yere dikebilirsiniz.


Sedum pulchellum

Asclepias


İpek otu, kral kelebek tırtılları için tek besin kaynağı olarak bilinir, ama aynı zamanda diğer kelebek ve arı türleri için de harika bir nektar bitkisidir.


Asclepias

Ekinezya


Piyasada pek çok Ekinezya çeşidi vardır ve çoğu olağanüstü uzun bir çiçeklenme dönemine sahiptir. Arılara nektar ve polen sağlayarak onları herhangi bir bahçe için mükemmel bir seçim haline getirir.


Ekinezya Çiçeği

Helianthus


Ayçiçekleri, yerli arılar ve bal arıları için harika bir nektar kaynağıdır.


Lavandula


Sadece tozlaşma için değil, lavanta zararlı böcekleri kovmada da yardımcı olur.


Caryopteris


Mavi sakal çiçeği yaz sonunda çiçek açmaya başlar ve sonbahara kadar devam eder. Tozlayıcılara çok ihtiyaç duydukları nektarı en kıt olduklarında ve çok az başka seçenek olduğunda sağlarlar.


Caryopteris

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page