top of page

Kekik Kullanımının Üç Farklı Doğal Yolu

Her evde mutlaka bulunması gereken mucizevi kekik bilmediğiniz pek çok konuda sizlere fayda sağlayacak özelliklere sahip. Genellikle güzel kokusu ile yemeklere tat ve hoş koku katan bir baharat olarak bilinen kekik, aslında pek çok farklı alanda kullanılarak sağlığınıza sağlık katıyor. Sizin için kekik faydaları hangi kullanımda daha etkili olur, pratik yöntemlerle anlatmaya çalışacağız.Kekik Çayı


Güneşi çok seven ve dağların eteklerinde yetişen bu bitki, güneş ışınlarını doğrudan aldığı için tüketim şekline göre farklı faydalara sahiptir. Kekik bitkisini çay olarak demleme şeklinde tükettiğinizde özellikle yemek sonrasında sindirimin daha kolaylaştığını göreceksiniz. Öksürük ve bronşit rahatsızlığı olan kişilerce de kekik çayı tüketilebilir. Tam bir sağlık deposu olan bitkinin suyu ile ağzınızı çalkaladığınızda da ağız kokusundan kurtularak daha sağlıklı diş etlerine kavuşacaksınız.


Kekik Çayı

Evde Kekik Çayı Nasıl Yapılır?


Evde kekik çayı hazırlamak için sadece kurutulmuş kekik yapraklarına ve iki su bardağı suya ihtiyacınız var. İşte kekik çayı faydaları için yapmanız gerekenler;


 • İlk olarak iki su bardağı suyu kaynama noktasına gelene kadar kaynatın.

 • Daha sonra kekik yapraklarınızı iki tatlı kaşığı olacak kadar kaynayan su içerisine atın.

 • Burada püf noktası, kekiğin minerallerinin havaya karışmaması için mutlaka demleme işlemi için kabınızın üzerini kapatmaktır.

 • 10 ya da 15 dakika boyunca kekiğinizi demlemeye bıraktıktan sonra çayınız tüketime hazır olacaktır.


Kekik Yağı


Kekik bitkisinin faydalarını sadece çay olarak değil, yağını kullanarak da aktif bir şekilde görebilirsiniz. Yağ kullanımı deri emilimi ile gerçekleşeceği için etkisi yine çay kadar kısa süre içerisinde görülecektir. Genellikle bu yağ kemik hastalıklarında ve romatizmada çok sık kullanılmaktadır.


Kekik Yağı

Evde Kekik Yağı Nasıl Yapılır?


Kozmetik veya aromaterapik yağlar gibi profesyonel şekilde sıkılarak elde edilen kekik yağı kadar saf olmasa da, evde genel kullanım için kekik yağı yapım işlemleri oldukça basit aşamalardan oluşmaktadır.


 • Kekik yağı yapımı için mevsiminde toplanan kekikler 35 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta güneş ışığı altında kurutulmalıdır.

 • Üç ya da dört gün gibi kısa süre içerisinde kekik yapraklarının kurumaya başladığını göreceksiniz.

 • Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra toz haline gelene kadar yaprakları öğütmelisiniz.

 • Öğütme işlemi sonrasında kekik tozunu küçük cam bir şişeye alarak üzerine sızma zeytinyağı doldurmalısınız. Zeytinyağını doldurduktan sonra hava almayacak şekilde şişeyi kapatmanız oldukça önemli.

 • Şişe bir ay boyunca serin bir odada bekletilmeli ve ağzı hiçbir şekilde açılmamalıdır. Bir ayın sonunda kekik yağı kullanıma hazır hale gelecektir.

Kekik Suyu


Kekik suyu; ağız bakım suyu olarak, kabızlık ve şişkinlik önlemek için, ve açık yaralarda antiseptik olarak kullanılmaktadır. Evde kendi kekik suyunuzu yaparak ihtiyacınıza göre kullanım sağlayabilirsiniz.


Evde Kekik Suyu Nasıl Yapılır?


Kekik suyu hazırlamak için sadece kekik ve içme suyuna ihtiyacınız olacak. Bunun için iki bardak su içerisine bir tutam toz haline getirilen kekiği ekleyerek kaynatmaya başlamalısınız. Kaynayan su içerisinde kekiği süzerek oda sıcaklığında soğumaya bırakınız. Kekik suyu soğuduktan sonra kullanıma hazır hale gelir. Kekik suyunu kullanacağız zaman hazırlamalısınız ve uzun süreli olarak bekletmemelisiniz. Aksi takdirde içeriğini kaybedeceği için faydasını da göremezsiniz.


Kekik Kurutma Yöntemleri


 • Kekikleri kurutmadan önce saplarından ve çöplerinden güzelce ayıklamalısınız.

 • Ayıklanan kekikleri yıkayarak, kuru bir havlu üzerinde nemini kaybedene kadar bekletin.

 • Daha sonra kuruyan kekiklerinizi geniş bir tepsi üzerine sererek serin bir odada kurutmaya bırakın.

 • Kuruma işlemi bir hafta kadar sürecektir.

 • Kekikleriniz kuruduktan sonra ufalayarak toz haline getirip cam bir saklama kabı içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page