top of page

Kekiğin Mutlaka Bilmeniz Gereken Mucizevi Faydaları

Kekik bitkisi bakır, demir, manganez ve magnezyum açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda A, B, C ve K vitaminlerini de içerisinde barındırır. Antibakteriyel özelliğe sahip olan kekiğin mucize değerinde pek çok faydası bulunmaktadır. Sadece yemeklerde değil, cildiniz ve sağlığınız için de kekiği kullanarak mucizevi etkilerine şahit olabilirsiniz. Kekiğin faydaları saymakla bitmez, özellikle sindirim ve solunum sistemi için birebir olan bu bitki cilt güzelliği için de çok fazla tercih edilmektedir.Kekiğin Mutlaka Bilmeniz Gereken Mucizevi Faydaları

Kekiğin Cilde Faydaları


Cilt güzelliği için temizlik çok önemlidir. Gün içerisinde sürekli olarak kirli gazlara maruz kalan gözeneklerimiz tıkanır ve bu yüzden de cilt elastikiyetini yitirmeye başlar. Kekik ise cildin temizlenmesi, gözeneklerin açılması için mükemmel bir tonik görevi görür. Aynı zamanda cildimizde bulunan patojen bakterilerinin temizlenmesi için de büyük etkiye sahip olan kekik antibakteriyel özelliğe sahiptir. Kekik suyu kullanarak evde kendi toniğinizi oluşturabilir ve cildinizi temizleyebilirsiniz. Kekiğin cilde faydalarını sizin için şu şekilde sıralayabiliriz;


  1. Özellikle kekik yağı cilt hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde kanser hücreleri ile savaşır. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda kekik yağının kanser üzerindeki etkileri olumlu olmuş, meme kanseri ve cilt kanseri gibi hastalıklarda sonuç alındığı görülmüştür.

  2. Cilt sorunu yaşayan, sivilcelerinden kurtulamayan kişiler de sivilce düşmanı olan kekik yağını kullanabilirler. Kekik sivilce üzerine nüfuz ettiğinde anında kurutarak, sivilcenin sönmesini sağlar.

  3. Bunun yanı sıra kekik kırışıklıklar için de tercih edilen doğal bir tedavi yöntemidir. Kekik çayı faydaları arasında yer alan bu gençleştirme özelliği, özellikle kadınların dikkatini çekecek türden. Düzenli kekik çayı tüketimi ile cildinizin ihtiyacı olan A, B, C ve K vitaminlerini karşılayarak kırışıklıklara elveda diyebilirsiniz.

  4. Kekik, mantar hastaları için de tavsiye edilen bir bitkidir. Mantar oluşumunu gözle görülür bir şekilde azalttığı tespit edilmiştir.

  5. Saç dökülmesi, kaşıntı ve kepek gibi sorunlar için de rahatlıkla kekik kullanabilirsiniz. Kekik suyu ile saçınızı yıkadığınızda birkaç kullanımdan sonra saçınızdaki kepek miktarının azaldığını göreceksiniz.

Kekik yağını kullanmadan önce cilt doktorunuza kendi cilt tipinizle ilgili olarak danışmayı unutmayın.


Kekiğin Solunum ve Sindirime Faydaları


Kokusu ile sofralarda yer edinen, yemeklere farklı aromalar katan kekik, sağlık açısından da özellikle solunum ve sindirimde mucizeler yaratıyor. Özellikle kış aylarında grip olduğunuzda bir bardak kekik çayı tüketerek boğaz ağrısını ve öksürüğü anında kesebilirsiniz. Kekiğin solunum ve sindirim sistemi üzerindeki faydaları ise şu şekildedir;


  1. Kekik çay şeklinde tüketildiğinde sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur ve arındırıcı görevi görür. Bu yüzden sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda genellikle kekik çayı tavsiye edilmektedir.

  2. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.

  3. Zararlı bakterilerin giderilmesini sağlarken aynı zamanda faydalı bakterilerin de korunmasına yardımcı olur.

  4. Öksürüğe çok iyi gelen kekik çayı, bronşit hastalarına da tavsiye edilmektedir.

Kekik Kullanımının Üç Farklı Doğal Yolu


Kekik tüketimi için en çok tercih edilen yöntem çaydır. Kekik çayı tüketiminin kolay oluşu ve emiliminin de direkt gerçekleşmesi ile faydasını daha hızlı gösteren bir yöntemdir. Sabahları uyandığınızda bir bardak kekik çayı tüketerek tüm günü daha zinde bir şekilde geçirebilirsiniz. Çay tüketiminde zorlanan kişiler yemeklerine kekik katabilirler. Bunun yanı sıra cilt yaralarınız için kekik yağı kullanabilirsiniz. Kekik yağı faydaları kullanıma göre değişiklik gösterse de çayı kadar etkili olacaktır. Kekik tüm kullanım şekillerinde sizlere faydalı olacak mucizevi bir içeriğe sahiptir.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page