top of page

Gölge Alanda Kolaylıkla Yetişen 8 Bitki

Gölge seven bitkiler her balkon ve bahçenin isimsiz kahramanlarıdır. İster loş bir bahçeniz, ister sınırlı güneş ışığı alan bir balkonunuz olsun, biraz planlama ve gölgeyi seven bitkilerden oluşan bu seçkiyle siz de güneş ışığının sınırlamalarına meydan okuyan pitoresk bir vaha yaratabilirsiniz.


Gölge Alanda Kolaylıkla Yetişen 8 Bitki
Astilbe Çiçeği (Yalancı Keçi Sakalı)


Cam Güzeli (Impatiens)


Impatiens, kısmi ila tam gölgede gelişebilen yıllık çiçeklerdir. Bu bitki bahçenizin en karanlık köşelerine bile canlılık ve güzellik katan bir dizi renkte göz alıcı çiçeklere sahiptir.


Cam Güzeli Çiçeği

Süpürge Çiçeği (Hosta)


Hosta, zarif yeşil yapraklarıyla gölgeli bahçeler için idealdir. Yeşilin çeşitli tonlarındaki geniş yapraklarıyla hostalar yemyeşil, dokusal bir görüntü oluşturur. Oldukça çok yönlüdürler ve farklı gölge seviyelerine uyum sağlayabilirler.


Süpürge Çiçeği Hosta

Eğrelti Otu


Eğrelti otları, düşük ışık koşullarında gelişme yetenekleriyle ünlüdür ve bu da onları gölgeli alanlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Narin yaprakları ve zarif çekicilikleri ile eğrelti otları, bahçenizin her köşesine bir dinginlik ve zen getirir.


Eğrelti Otu

Astilbe


Gölgeye oldukça toleranslı çok yıllık çiçeklerdir ve yalancı keçi sakalı olarak da bilinir. Bu tüylü çiçekler, yumuşak pastellerden canlı tonlara kadar çeşitli renklerde gelir. Gölgeli sınırlara çarpıcı bir dikey öğe eklerler ve nemli, iyi drene edilmiş toprakta gelişirler.


Mercan Çanı Çiçeği (Heuchera)


Serin alanları sevmesiyle bilinen heucheralar, gelişmek için doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan, gölgeyi seven bitkilerdir. Bu çok yönlü uzun ömürlü bitkiler, gölgeli bahçelere görsellik katmak için onları ideal kılar.


Mercan Çanı Çiçeği (Heuchera)

Polygonatum


Kavisli gövdeleri ve narin, çan şeklindeki çiçekleriyle gölgeli alanları zarif bir şekilde süsleyen çok yönlü bir bitkidir ve Mührü Süleyman olarak da bilinir. Bu yerli Türk bitkisi nemli, iyi drene edilmiş toprakta gelişir ve bahçenizin gölgeli köşeleri için idealdir.


Polygonatum

İnci Çiçeği (Convallaria Majalis)


Büyüleyici kokusu ve zarif, çan şeklindeki beyaz çiçekleri ile tanınan inci çiçeği, gölgeyi seven klasik bir bitkidir. Yoğun gölge ve nemli toprak yetişmesi için idealdir.


İnci Çiçeği (Convallaria Majalis)

Osmanlı Çimi (Dwarf Lilyturf)


Liriope muscari olarak da bilinen Osmanlı çimi, gölgede kolaylıkla büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Bu kompakt ve çok yönlü bitki, çimen benzeri yapraklara sahiptir ve yaz sonunda mor veya beyaz çiçeklerden oluşan narin sivri uçlar üretir. Düşük ışık koşullarına uyum sağlama yeteneği, onu diğer bitkilerin zorlanabileceği gölgeli alanlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Killi ve kumlu topraklar dahil olmak üzere çeşitli toprak türlerini tolere edebilir. Düşük bakım gereksinimleri ve yoğun öbekler oluşturabilme özelliği onu gölgeli bahçeler, sınırlar veya ağaçların altı için ideal bir zemin örtüsü seçeneği haline getirir.


Osmanlı Çimi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page