top of page

Evde Kolaylıkla Yetiştirebileceğiniz 6 Bitki Çayı

Bitki çayı olarak tükettiğimiz bitkiler genellikle çoğu iklimde yetişir, çok yıllıktır ve büyümeleri kolaydır.


Tıbbi ve aromatik bitkiler, evde bitki çayı, infüzyon ve yenebilir tarifler yapmak için harika bir araçtır. İhtiyacınız olan bitkileri daha küçük miktarlarda satın alabilirsiniz, ancak pahalı olacaklar, tıbbi ve aromatik bahçe bitkileri ve tohumları ise size ömür boyu yetecek mahsulü çok daha düşük bir maliyetle üretmeye devam edecek.


Şifalı bahçeler birkaç şekilde oluşturulabilir, ancak genellikle aynı bitki türlerine ve bunların etkilerine odaklanır. Bazı bitkilerin otlu ve istilacı bitkilere dönüşme eğilimi vardır (örneğin nane), bu nedenle alanları ekerken bunu dikkate almalısınız.


Şifalı bitkiler bugün sadece bir alternatif tedavi türü olarak kabul ediliyor, ancak bitkilerden elde edilen bileşikler onlarca yıl önce modern tıbbın temeli olarak kabul ediliyordu. Genellikle bitkileri tam formda tüketmenin, ilaç yan etkileri ve toksisite olasılığını azalttıkları için daha güvenli olduğu düşünülüyor.


Evde Kolaylıkla Yetiştirebileceğiniz 6 Bitki Çayı


Evde Bitki Çayı Nasıl Yetiştirilir


Kendi bitki çayınızı yetiştirmenin avantajlarından biri, farklı karışımları ve tatları deneyebilmenizdir. Çayınız için otlar yetiştirmek için de büyük bir bahçeye ihtiyacınız yok.


Çay için harika olan birçok bitki vardır, ancak en popülerlerinden bazıları şunlardır:


Melisa - Bu bitki tatlı bir narenciye aromasına sahiptir ve herhangi bir çay karışımına harika bir katkı sağlar.
Lavanta - Lavanta sakinleştirici etkileriyle bilinir, bu da onu akşam veya yatma vakti çayları için mükemmel kılar.
Biberiye - Biberiyenin güçlü bir çam kokusu vardır, bu nedenle en iyi şekilde tuzlu çaylarda kullanılır veya nane gibi diğer bitkilerle karıştırılır.

Nane ve Melisa Nasıl Yetiştirilir – Yeni Başlayanlar İçin En Kolay Bitkiler


Nane ve melisa, yeni başlayanların denemesi gereken en popüler bitkilerden ikisidir. Büyümeleri kolaydır, birçok Kendin Yap projesinde kullanılabilirler ve çeşitli faydaları vardır.

Nane, yetiştirilmesi en kolay bitkilerden biridir, ayrıca arsız ve yayılmacıdır. Aynı zamanda en çok yönlü bitkilerden biridir. Salatalarda, tatlılarda, içeceklerde hatta yemeklerinizin garnitüründe kullanabilirsiniz!


Melisa çayı, gün içinde ekstra enerji almak veya gece yatmadan önce rahatlamak için harika bir yoldur. Ayrıca stres seviyelerini azaltmak ve uyku kalitesini artırmak gibi birçok başka faydası da var!


Civanperçemi ve Hodan Nasıl Yetiştirilir – İki Çok Yıllık Çiçekli Bitki


Civanperçemi ve hodan, en zorlu ortamlarda yetişebilen çok yıllık çiçekli bitkilerdir. Her ikisinin de büyümesi kolaydır, ancak farklı ihtiyaçları vardır.


Hodan çiçekleri yenilebilir ve hafif bir salatalık aromasına sahiptir. Ayrıca zayıf sindirim, kaygı ve depresyona yardımcı olurlar. Civanperçemi çiçekleri güzel görünümlerinin yanı sıra özellikle kadın hastalıklarına yardımcı olan tıbbi özellikleri nedeniyle de kullanılmaktadır.


Rutininize şifalı otlar eklerken daima bir tıp uzmanına, eczacıya veya şifalı bitkiler uzmanına danışın. Hamilelik sırasında ekstra dikkatli olun.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page