top of page

Ekinezya Ekim ve Bakım Önerileri

Bu yazımızla sizi dışarıda biraz zaman geçirmeye ve ellerinizi kirletmeye davet ediyoruz!

Ekinezyanın nefes kesen çiçeklerine en ideal yetiştirme koşullarını nasıl sağlayabileceğinize göz atın.


Ekinezya Faydaları ve Kullanım Alanları

Ekinezya Ekimi

Bahçeye Dikim

Saksıya Dikim

Ekinezya Yetiştirme İpuçları


Ekinezya Ekim ve Bakım Önerileri

Ekinezya, papatya ailesindeki dokuz otsu bitki türünden biridir. En yaygın tür Echinacea Purpurea'dır. Ekinezya kelimesi, Yunanca kirpi anlamına gelen Echinos kelimesinden gelir ve bitkinin dikenli başını ifade eder.


Ekinezya, Amerikan yerlileri tarafından soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları için bitkisel bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılmıştır. Batı tıbbına 1892 yılında Kuzey Amerika'daki seyahatlerinden geri getiren Dr. M.G. Claus tarafından tanıtılmıştır.


Ekinezya Faydaları ve Kullanım Alanları


Ekinezya bitkisel takviyelerde ve geleneksel bir ilaç olarak kullanılır. Piyasadaki en popüler bağışıklık artırıcı bitkisel üründür. Vücudun kendi beyaz kan hücresi üretimini artırdığı, soğuk algınlığı ve gripten muzdarip kişilerde, özellikle HIV/AIDS veya kanser gibi hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde semptomları hafiflettiği ve iltihabı azalttığı görülmektedir. Ekinezya ayrıca akne gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı da etkili olarak kullanılır.


Ekinezya Ekimi


Ekim yaparken toprağı 30-40 cm veya daha fazla bir derinliğe kadar gevşetin ve kompost veya yanmış gübre ile karıştırın.


Ekinezya tam güneş ışığına ve iyi drene olan toprağa ihtiyaç duyar. Kuraklık koşullarına ve susuzluğa karşı toleransı yüksektir.

Tohumdan yetiştirilecek ise, ekim, iç mekanda son bahar donundan 8 ila 10 hafta önce veya dış mekana ekilecek ise toprak sıcaklığı en az 18°C'ye ısındığında yapılmalıdır. (Tohumdan yetiştirilen bitkiler ilk 2-3 yıl çiçek açmazlar.)


Bir fidanlıktan bitki satın alıyorsanız, küçük olduklarından ve çiçek tomurcuklarının açmak üzere olduklarından emin olun. İlkbahar veya yaz başı, satın almak ve dikmek için ideal zamandır.


Bahçeye Dikim


 • Saksı çapının yaklaşık iki katı büyüklüğünde bir çukur kazın. Bitkiyi yerleştirin ve kök topunu toprak yüzeyiyle aynı hizaya getirin.

 • Boşluğu kompost ve ince toprakla doldurun.

 • Toprağı suya doyurun.

 • İnce malç ve kompost katmanı sermek bitkinizi nemli tutacak ve yabani otları önleyecektir.


Saksıya Dikim


 • Drenaj delikleri olan en az 7-10 litrelik saksılar kullanın.

 • Önce drenaj için tabana ince bir çakıl katmanı yayın, ardından saksı karışımı ile saksının yarısını doldurun ve sıkıştırın

 • Kök topunu saksı kenarının 3 cm altına tesviye ederek yerleştirin, bitkiyi fazla rahatsız etmeyecek şekilde kökleri biraz yayın. Ardından, kök topu ile aynı hizaya gelene kadar toprağı yavaşça ekleyin. Yavaşça bastırın.

 • Bolca sulayın.

 • Saksıyı 2-3 gün kısmi gölgede bırakın. Daha sonra sabah güneşini bol alabileceği öğleden sonra ise kısmi gölgede kalan bir yere aktarın.

 • Dengeli bir sıvı gübre ile birkaç haftada bir gübreleme canlandırıcı olacaktır.


Ekinezya Yetiştirme İpuçları


 1. Bitkinin bol çiçek vermesi için kuruyan koncaları mutlaka çiçek çanağının altından budayın.

 2. Kışlama için, bitki büyümesi sonbaharda yavaşladığında toprak seviyesine kadar budama yapın. Köklerin kış boyunca daha fazla besin depolanmasına olanak verecektir.

 3. Budama işleminden sonra, bitkilerinizi 5°C ile 10°C arasındaki sıcaklıklarda gölgeli bir alana taşıyın.

 4. Toprağın kuru olup olmadığını kontrol ettikten sonra bitkiyi birkaç haftada bir hafifçe sulayın.

 5. İlkbaharda yeni büyüme başladığında bitkiyi daha ışıklı, daha sıcak (15º ila 20ºC) bir alana taşıyın.

 6. Toprak seviyesinden sulamaya çalışın, yapraklara su değdirmemeye özen gösterin - bu mantar hastalıklarına neden olabilir.

 7. Yaprak biti gibi herhangi bir haşere görürseniz böcek öldürücü bir sabun spreyi kullanmayı deneyin. (Arap Sabunu bu durumlarda en tercih edilen ürünlerdendir.)


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page