top of page

Domates Saklama Yöntemleri

Domates hasatları başlıyor. Mevsiminde topladığınız taze domateslerinizin tamamını tüketemiyorsanız, nerede kullanacağınızı bilemiyorsanız, veya domatessiz bir kış düşünemiyorsanız; sizler için derlediğimiz bu saklama yöntemlerini okumak için doğru yerde ve doğru zamandasınız.

Domates Saklama Yöntemleri

Yıl boyunca erişimimiz olsa da Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları domates için ideal sezondur. Annelerimizin pazardan kilolarca domates alıp kış için kavanozladığını hatırlarsınız. Biz de en taze ve lezzetli olduğu dönemde domates stoklama geleneğini seviyoruz ve yeni yöntemlerle seçeneklerimizi çoğaltmak istiyoruz. Domateslerinizin cinsine veya damak tadınıza göre sos halinde, turşulanmış veya kurutulmuş olarak mahsullerinizi uzun süre saklamak bu yöntemlerle çok kolay ve de zevkli olacak - iddia ediyoruz ki marketlerde satılan şeker ve koruyucu kimyasal dolu ürünlere dönmek istemeyeceksiniz.


Gerekli Malzemeler


Kavanozlama ve saklama uygulamaları için özel bir ekipmana çok da ihtiyacınız yok. Evinde fırın, ocak, el blender'ı ve sağlam kavanoz stoğu olan herkes bu yöntemleri kolayca uygulayabilir.


Sos Yapımı

Kurutulmuş Domates Yapımı

Saklama Önerileri


 

Sos Yapımı


Fazla sulu ve gevşemiş domatesler ile de sos yapmak mümkün olsa da ideal kıvamı elde edemeyebilirsiniz. Tam da bu sebepten dolayı pazarlarda satılan salçalık domatesler Roman veya San Marzano tipine daha yakındır ve biz de bunları öneririz. Saklama amaçlı domates alabileceğiniz gibi, yılın başında sadece bu amaçla yetiştirmek üzere domates fideleri bulmanız da mümkün. Veya sadece elinizde kalan mahsulleri bozulmaması için kıvamına uygun bir tarifle eşleştirebilirsiniz.


Büyük boy sırık domatesler de fazla yoğun içerik sağladığından sos yapımı için idealdir.

Domateslerinizin kabuklarını soyma ve doğrama sürecinde bunalmanız, hayatı sorgulamanız çok mümkün ama şöyle düşünün: O soğuk kış akşamında 10 dakikada hazırladığınız taze soslu spagettinizi yerken kendinize teşekkür edeceksiniz.


Passata: Domatesi hiçbir malzeme eklemeden geleneksel bir şekilde kaynatıp kavanozlarsanız tüm yemekler ve pizzalar için gereken domates sosunu elde edersiniz. Biraz zeytinyağı ve tuz (isteğe göre kuru fesleğen veya kekik) ile kaynattığınız domatesleri kavanoza koyduktan sonra ters çevirin.

Marinara Sosu

Marinara: Zeytinyağında sotelediğiniz soğan ve sarımsaklar aromasını bırakıp yumuşadığında doğradığınız domatesleri ilave edin. Domatesler tamamen yumuşayana kadar kaynatın. El blender'ı ile püre haline getirin ve yaklaşık 4 saat boyunca kısık ateşte pişmeye bırakın. Sonunda doğranmış taze fesleğen veya maydanoz ekleyin.


Pomodoro: Zeytinyağında sotelediğiniz soğan üzerine doğradığınız domatesleri ilave edin. Tuz, biber, biraz şeker ve taze fesleğen ile çeşnilendirin; yaklaşık 2 saat pişirin.


Puttanesca: Zeytinyağında sotelediğiniz sarımsak üzerine doğradığınız domatesler ile zeytin ve kapari ekleyin.


Ketçap: Domateslerinizin çekirdeklerini ayırıp el blender'ı ile çırpın. Kabuk ve çekirdeklerden tamamen kurtulmak için süzün. Domates suyunu kaynattıktan sonra 45 dakika kısık ateşte karıştırarak bekletin. Elma sirkesi, esmer şeker, karanfil, kereviz tohumu, toz tarçın, soğan tozu, sarımsak tozu, paprika ve tuz ekleyin.


Kurutulmuş Domates Yapımı


Domates kurusu için küçük boyutlu domatesler idealdir.


Domateslerinizi yıkayıp ikiye böldükten sonra mutlaka içindeki tohumları çıkarın, bu sayede kuruma sonrası oluşacak acı tadı önlemiş olursunuz. Çekirdekleri ayıkladıktan sonra daha hızlı kuruması ve rahat tüketilebilmesi için domateslerinizi daha küçük parçalar halinde kesin.


Cazip ve pratik görünse de, pahalı kurutma makineleri olmadan fırında domates kurusu yapmak mümkün.


Kurutulmuş Domates

Fırın tepsinizde pişirme kağıdı üzerine domatesleri yerleştirin ve üzerine tuz serpip 120 derecede 2,5 - 3,5 saat boyunca pişmeye bırakın. Bu süreçte karıştırmanız veya ters düz etmeniz gerekmez ama yanmamalarına dikkat etmelisiniz.


Domatesleri kuruturken veya kuruduktan sonra çeşnilendirebilirsiniz. Bizim tercihimiz fırında kuruduktan sonra kavanoza alıp zeytinyağı, defne yaprağı, 1-2 diş sarımsak ve tercihe göre taze veya kuru aromatik baharat ile süslemek. Eğer fırındayken çeşnilendirmek istiyorsanız son 1 saat içerisinde fırın tepsisindeki domateslerinizin üzerine kuru baharat ekleyebilirsiniz.


Domates Tozu: Kuruttuğunuz domatesleri mixer'dan geçirip yemeklerinize serpilebilir domates tozu elde edebilirsiniz.


Saklama Önerileri


Kavanozlarınızı ya buzdolabında, ya da karanlık ve serin bir kilerde veya dolapta saklamalısınız. Güneş ışığına maruz kalmak erken bozulmalarına sebep olacaktır. Uygun şekilde saklarsanız az çeşnili olan karışımları yaklaşık 1 yıl boyunca güvenle tüketebilirsiniz.


Diğer bir yöntem de doğrudan derin dondurucuda muhafaza etmek. Bu durumda domateslerinizin ılınmasını bekleyip sonrasında derin dondurucuya uygun bir kap veya poşet içerisinde stoklamanız ve yaklaşık 6 ay içerisinde tüketmeniz gerekir.


Kuru domatesler ise kavanozda kısa ömürlü olup, derin dondurucuda yaklaşık 3 ay tutulabilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page