top of page

Bahçenizi Sonbahara Hazırlamanın 3 Yolu

Sonbaharın gelişi ile birlikte bahçelerinizi soğuk havaya karşı hazırlamalı ve gerekli bakımı yapmalısınız. Kış dönemi için sebze ekiminin yanı sıra sonbaharda yapacağınız uygun planlama ve hazırlık ile gelecek bahar dönemi de çok daha verimli ve kolay geçecek.


Bahçenizi Sonbahara Hazırlamanın 3 Yolu

Size tavsiye edeceğimiz üç yolu deneyerek balkon ve bahçelerinizi sonbahara hazır hale getirebilirsiniz.


  1. Bitkilerin Köklerini Alıştırın: Sonbahar yağmur açısından zengin bir mevsim olduğu için toprak ihtiyacı olan nemi alır. Bu da sonbahar aylarında dikim yapabileceğiniz anlamına gelir. Bu mevsimde henüz toprak tam anlamı ile soğumadığından bitkilerin kök salmaları ve kış gelmeden güçlenmeleri için yeterli vakitleri vardır. Uzun ömürlü bitkiler, kış sebzeleri ve dayanıklı güzel renkli çiçekler ekerek bahçelerinizi kışa hazır hale getirebilmeniz için sonbahar mevsimi bulunmaz bir fırsattır.

  2. Yabani Otları Temizleyin: Dikim işlemine başlamadan önce mutlaka bahçenizde bulunan yabani otları temizlemelisiniz. Yabani otlar dikeceğiniz sebze ve bitkilerin köklerine zarar verecektir. Bu da ürün alamama ya da sebzelerin yeteri kadar gelişmemesi gibi sorunlar yaşamanıza sebep olur. Temizlediğiniz yabani otları gübrede veya toprakta kullanmayın. Ancak bahçenize dökülen ağaç yapraklarını kompost hazırlamak için biriktirebilirsiniz.

  3. Toprağı Havalandırın ve Malçlayın: Çok fazla işlem görmüş topraklar artık verimini kaybeder ve bitki yetiştirmek için gerekli uygun ortamı size sağlayamaz. Bu yüzden sonbaharda ekim yapmadan önce mutlaka toprağınızı havalandırmalısınız. Yabani otlardan temizlenmiş ve havalanmış toprak verim açısından ekime hazır hale gelmiş demektir. Toprağa takviye olması açısından gübre kullanarak da içeriğinin zenginleşmesini sağlayabilirsiniz. Açık havada duran topraklarınızın üzerini malç ile örterek nemi korumalarını sağlayabilirsiniz.

Malç
Toprak Malçlama

Bu üç uygulamayı gerçekleştirdikten sonra sonbahara uygun sebze ve çiçekleri bakımına uygun şekilde ekmeye başlayabilirsiniz.


Ekinoks Nedir?


Gece ve gündüzün eşit olduğu anlamına gelen ekinoks, yılda iki defa gerçekleşmektedir. 21 Mart ve 23 Eylül’de gerçekleşen ekinokslar güney yarım küreyi ve kuzey yarım küreyi sıcaklık açısından farklı etkilemektedir. 23 Eylül tarihindeki ekinokstan itibaren güney yarım küreye güneş ışınları dik bir açı ile düşmeye başlar. Bu da gündüzlerin uzaması ve ilkbaharın gelmesi demektir. Kuzey yarım kürede ise tam tersi gerçekleşir. Geceler uzarken, sonbaharın da başlangıcı olarak bu tarih kabul edilir.


Sonbahar Dönümü Bize Neler Getiriyor?


Serin ve yağmurlu günlerin habercisi olan sonbahar dönümü sizi karamsarlığa sokmasın. Yaprakların bir anda sarı renge bürünmesi ile birlikte bu mevsimde doğa farklı bir yüzü ile bizleri karşılıyor. Yeni başlangıçları ve verimliliği temsil eden sonbahar dönümü kendinizi ve evcil bitkilerinizi yeni yıla hazırlamak için en uygun zaman.


Sonbaharda Yapabileceğiniz Bahçe İşleri


Sonbahar bahçenizi dinlendirmeniz ve temizlemeniz için çok uygun bir mevsim. Ekim ve dikim işlemleri için tercih edeceğiniz sebze ya da bitkilere uygun ortamı hazırlamak için de toprağınızı ilk olarak temizlemelisiniz. Bu mevsimde toprak yeterince yağış aldığından gerekli neme sahip olacaktır. Bu da ekim için kaçırılmaz bir fırsattır.


Sonbahar dönümünde yapılacak bahçe işleri;


  • Ekim ve dikim işlemleri

  • Bahçe temizliği, yabani otların temizlenmesi

  • Uzun ömürlü çalı ve bitkilerin budanması

  • Çim ekme, yenileme

  • Malçlama


Sonbaharda Ekebileceğiniz Bitki ve Sebzeler


Sonbahar denilince akla hemen hasat zamanının bittiği, bitkilerin artık yaprak döktüğü mevsim gelir. Fakat sonbaharda da sebze yetiştirebilir ve mahsul elde edebilirsiniz. Bunun için doğru sebze ve bitkileri tercih etmeniz, gerekli bakımı uygulamanız yeterlidir. Özellikle vitamin deposu olan pek çok yeşil sebze bu mevsimde yetişir. Brokoli, karnabahar, havuç gibi oldukça sağlıklı sebzeler yetiştirmek için uygun koşulları sağlamanız yeterlidir.


Sonbaharda yetiştirebileceğiniz 6 sağlıklı sebzeyi ve sonbaharda ekmeniz gereken 5 farklı bitkiyi inceleyin.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page