top of page

Bahar Nezlesi Belirtilerine Karşı 7 Doğal Çözüm

Saman nezlesi, veya alerjik rinit; ağaçlardan, çimenlerden ve yabani otlardan gelen havadaki polenlere karşı oluşan alerjik bir reaksiyondur. Hapşırma, baş ağrısı, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı ve kızarma, burun ve sinüs tıkanıklığı gibi belirtilere neden olur. Alerjiye neden olan polenler genel olarak çim polenlerinden veya kavak gibi belirli ağaçlardan da gelebilir. Çim polenine alerjisi olan kişiler ağaç polenine karşı da reaksiyon gösterebilir.


Bahar Nezlesi Belirtilerine Karşı 7 Doğal Çözüm
Farklı bitkiler polenlerini farklı zamanlarda serbest bıraktıklarından dolayı saman nezlesi tedavisini zorlaştırabilirler.

Bu semptomlar günlük aktiviteleri engelleyecek kadar ağır olabilir. Neyse ki saman nezlesi için herhangi bir sorun yaşamadan semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal ilaçlar var.


Bu yazımızda alerjik rinite neyin neden olduğunu ve doğal yöntemlerle nasıl tedavi edileceğinden bahsediyoruz.


Bal


Alerjik Rinit Belirtilerini Hafifletmek İçin 7 Doğal Çözüm


Bitkisel tedaviler ve doğal antihistaminikler gibi doğal ilaçlar alerjilerinizden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bitki çayı ve dekonjestanlar, saman nezlesi semptomlarını hafifletmede etkili olduğu kanıtlanmış iki doğal ilaçtır. Bahar nezlesinin nedenlerini anlayarak ve doğru bitkileri kullanarak sağlığınızı kontrol altına alabilir ve alerji belirtilerinizden kurtulabilirsiniz.


Zerdeçal ve Zencefil


Zerdeçal ve zencefil, alerjik rinit, soğuk algınlığı ve saman nezlesi gibi durumlar için en popüler ilaçlardan ikisidir. Sadece vücudunuza sıcaklık getirmekle kalmaz, aynı zamanda anti-inflamatuar özellikleri onları saman nezlesi semptomlarını tedavi etmek için ideal hale getirir.

Zerdeçal ve zencefil çay, meyve suyu veya konsantre shot olarak tüketilebilir.


Isırgan Otu Çayı


Isırganın vücuttaki alerjik reaksiyonların ana nedeni olan histamin aktivitesini bloke ettiği bulunmuştur ve ısırgan otu çayı içmek saman nezlesi semptomlarından kurtulmanızı sağlayabilir.


Isırgan Otu Çayı

Aloe Vera


Aloe vera, burun veya diğer mukoza zarlarındaki iltihabı azaltmak ve tahrişi yatıştırmak için idealdir. Ayrıca bağışıklık sisteminin neden olduğu alerjik tepkiyi azaltmaya yardımcı olur.


Mürver Çiçeği


Burun akıntısı ve hapşırma gibi polen alerjisi semptomları için etkili bir bitkidir. Ayrıca mukoza zarlarını onarıcı ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çay olarak tüketilebilir.


Mürver Çiçeği

Papatya


Papatya sakinleştirici doğasının yanı sıra alerjik rinit belirtilerini azaltmak için de kullanılabilir. Aşırı mukus ve iltihabı azaltır. Papatyanın özelliklerinden yararlanmanın en iyi yollarından biri de papatya esansiyel yağını saça sürmek veya kurutulmuş papatyayı çay olarak içmektir.


Uçucu Yağlar


Alerjik rinit hastaları lavanta ve okaliptüs gibi bazı yağların faydasını görebilirler. Lavanta yağı, sakinleştirici ve iltihaplanmayı azaltıcıdır; okaliptüs ise tıkanıklığı azaltmanın yanı sıra iltihap önleyici özelliklere sahiptir.


Çay ağacı yağı iyi bir anti-inflamatuardır, ancak alerjiye neden olduğu bilindiğinden kullanmadan önce bir bölgede test ettiğinizden emin olun.


Bir başka seçenek de iltihaplanmayı azaltabilen nane yağıdır. Limon yağı sinüsleri ve tıkanıklığı temizlemek için de faydalıdır.


Bal


Arı poleni, vücudu polenin tetikleyici etkilerine karşı duyarsızlaştırmaya yardımcı olabilir. En iyi sonuçlar için yerel kaynaklardan bal tüketmeyi deneyin.


Alerjenlere Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmede Beslenmenin Rolü


Bağışıklık sisteminizin zayıf olması, vücudunuzun hastalıklarla ve alerjenlerle savaşmasını zorlaştırır. Diyetinizde basit değişiklikler yapmak, bağışıklık sisteminizi geliştirmeye ve alerji riskini azaltmaya yardımcı olabilir.


Tahıllar, çorbalar ve yapraklı sebzeler gibi zengin besin değeri olan ürünleri tüketmek semptomları azaltmaya, vitamin ve anti-inflamatuar madde tüketiminizi artırmaya yardımcı olabilir.


Saman nezlesi mevsiminde C vitamini alımınızı artırmak, vücudunuzun polenlere verdiği histamin tepkisini doğal olarak azaltmanın etkili bir yolu olabilir. Alerjilerle ilişkili semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page