top of page

3 Başlıkta Pırasa

Çiğ yada pişirilerek tüketilebilen pırasa, her mevsim yetiştirilebilir. Soğan ve sarımsak ailesinden gelen, lifli yapısı ve zengin besin değeri ile mutlaka tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır. Tam bir şifa kaynağı olan bu sebze, demir ve magnezyum açısından çok zengindir. Pırasa mevsimi nedir merak edenler için, Ekim ayından Şubat ayına kadar taze bir şekilde pazarlarda bu sebzeyi görebilirsiniz.


3 Başlıkta Pırasa

Pırasa hemen hemen her ülkede yetiştirilse de, anavatanı Orta ve Doğu Akdeniz bölgesidir. Mısır dönemine kadar uzanan eski bir tarihi olan pırasa, iki yıllık (perennial) bir bitkidir. Bu yönü ile de ekim için çok fazla tercih edilir.

Pırasa genel olarak tüketimi çok fazla tercih edilmeyen bir sebzedir. Pişirilirken yaydığı koku ve tadı çoğu kişiyi cezbetmese de, faydalarını öğrendiğinizde pırasaya hak ettiği değeri vereceksiniz.


Pırasa Mevsimi ve Yetişme Koşulları


Serin iklimleri seven pırasa, yılın her mevsiminde yetiştirilebilecek bir yapıya sahiptir. 15-25 derece sıcaklıklar pırasa yetiştirme ve gelişimi için idealdir. 25 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bitki gelişimini durdurur. Çok verimli sonuçlar vermese de 2-3 derece sıcaklıkta da yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Fakat 0 derece ve altında gelişim konusunda sorun yaşarsınız.


Sonbahar aylarında yetişen pırasa, kış sonuna kadar hasat edilebilir. Toprak olarak ise, nemli, humuslu, besin değeri yüksek olan toprak seçimi, sebzenin gelişimi açısından daha iyi olacaktır. Tohum ekme işleminizi bu tarz topraklara yaptığınızda 12 ya da 15 gün gibi kısa süre içerisinde çimlenme gerçekleşir. Su tutma özelliği olan toprak seçimi ile sebzenin gelişiminin hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.


Evde pırasa yetiştirmek isteyenler için fide kullanımı oldukça pratiktir. Fidesini saksıya ekmeden önce bir hafta boyunca toprağı gübre ile dinlendirmelisiniz. Fidelerin arasını 15 cm açarak diktiğinizde gelişim açısından daha hızlı sonuç alırsınız. 3 günde bir fideleri sulayarak, 55 gün içerisinde ilk ürün alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bir fide 5 ya da 6 kez hasat edilebilir.


Pırasa tarifleri

Pırasanın En Ucuz Olduğu Dönem


Pırasa, Ekim ayından Şubat ayına kadar pazar tezgahlarında görebileceğiniz bir sebzedir. Fakat en taze ve en ucuz şekilde Ekim, Kasım aylarında alabilirsiniz. Bu aylarda aldığınız pırasayı dondurucuda saklayarak farklı mevsimlerde de tüketimini sağlayabilirsiniz.


Pırasanın Faydaları


Pırasa pek çok şekilde tüketebileceğiniz, çok sayıda faydası ile bilinen bir sebzedir. Özellikle vitamin içeriği çok zengindir. Bol pırasa tüketimi ile vücudunuza vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Pırasanın faydaları şu şekildedir;

 • Potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, B6 vitamini, A,C,K vitamini ve folat kaynağıdır.

 • Kronik iltihabı azaltıcı özelliği bulunur.

 • Antiseptik özelliğe sahiptir. Enfeksiyonları vücuttan atar.

 • Kalorisi oldukça düşük, lifli bir besindir. Diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

 • Cilt sağlığınıza önem veriyorsanız pırasa tüketmelisiniz. Cildinizin parlak görünmesini sağlarken, aynı zamanda temizlenmesine yardımcı olur.

 • Cilt dokusuna esneklik kazandırır. Kırışıklıkların azalmasını sağlar.

 • Hipertansiyon için birebirdir. Kan basıncını ayarlayarak, hipertansiyon riskini minimuma düşürür.

Pırasa Nasıl Tüketilir


Pırasa, maalesef sevilerek yenilen bir sebze değildir. Özellikle çocuklar, pırasa konusunda oldukça önyargılı davranabilirler. Bunun ana sebebi kokusunun ağır olmasıdır. Pırasa pişirilirken içeriği nedeniyle ağır bir koku salar. Fakat farklı pırasa tarifleri deneyerek çocuklarınıza pırasayı sevdirebilirsiniz.

 • Pırasa tüketirken limon kullanarak tadını daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Sadece yemek olarak değil, pırasanın böreğini yaparak da tüketebilirsiniz. Tatlı bir tada sahip olan pırasa, börek olarak pişirildiğinde oldukça lezzetli olmaktadır.

 • Pırasanın faydalarından yararlanmak için mutlaka yemeniz gerekmiyor. Pırasa suyundan bir kür hazırlayarak cildiniz için kullanabilirsiniz.

 • Çiğ olarak tüketime de uygun olan bu sebzeyi, sevdiğiniz diğer sebzeler ile birleştirerek salatasını tercih edebilirsiniz. Farklı soslar ekleyerek salatanızı damak tadınıza göre lezzetlendirebilirsiniz.

 • Mikro filiz yöntemini kullanarak pırasa yetiştirmek isteyenler için, bu yöntemi kullandığınızda olgun bir sebzeye göre 40 kat daha fazla besin değeri elde ettiğinizi biliyor muydunuz? Bunun için evinizin sıcak bir köşesine pırasa filizleri dikerek, kısa süre içerisinde hasat elde edebilirsiniz. Bu işlemi uygularken organik tohum seçimine ve toprak gübresine dikkat etmelisiniz.


Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page