top of page

3 Başlıkta Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası turpgiller ailesinde yer alır ve vitamin, mineral deposu olan bir kış sebzesidir. Minyatür lahanaya benzeyen tadı ve kokusu olsa da faydaları başkadır. Anavatanı bilinmiyor olsa da 13. yüzyılda Belçika’dan yayıldığı biliniyor. Avrupa ülkelerinin mutfaklarında uzun zamandır yer etmiş olan Brüksel lahanası ülkemizde ise yeni yeni yer almaya başladı. Brüksel lahanası, brokoli, kırmızı lahana gibi sebzelerin C vitamini içerikleri nedeniyle yüksek antioksidan aktifliği vardır. Küçük ve büyük başlıklı olarak ikiye ayrılır. Fide halinde lahanaya benzer, 60-90 cm kadar uzar. Gövde üzerinde çıkan tomurcuklar başçıklara dönüşerek büyük ceviz ebadına gelir.


3 Başlıkta Brüksel Lahanası

Brüksel Lahanası Mevsimi ve Yetişme Koşulları


Her mevsimde dondurulmuş ya da taze şekilde bulunmaya başlamış olsa da Brüksel lahanası mevsimi kıştır. Erken ilkbahar ve sonbaharda ekimi yapılmalıdır. Sıcaklık olarak 15-18 derece olan yerlerde yetiştirilebilir, bazı türlerinin -10’lara kadar dayanıklılık gösterildiği de biliniyor. Toprağın önemli bir gelişim sağlaması için içerisinde bol mineral ve orta seviyede azot bulunuyor olmalıdır. Haziran ve Temmuz aylarında dikimleri yapılır. Ekimden 80-140 gün sonra hasada hazır şekle gelir.


Evde, balkonda, terasta Brüksel lahanası yetiştirmenin 2 yolu vardır. Biri tohumunu güvenilir bir yerden temin etmek bir diğeri ise Brüksel lahanasını suda bekletmek. Brüksel lahanası yetiştirme işleminde bu sebze, her bitki gibi iyi bir toprağa ihtiyaç duyar. Tohum halinde aldığınızda saksıdaki toprağı nemlendirmeyi ve gübrelemeyi unutmayın. Toprağın biraz altında kalacak şekilde tohumları yerleştirin ve can suyunu dökün. Çoğaltma yöntemi için de evdeki Brüksel lahanasının alt yapraklarını biraz kopartıp suyun içinde bekletin ve 1 hafta 10 gün sonra köklendiğini göreceksiniz.


Brüksel Lahanasının En Ucuz Olduğu Dönem


Brüksel lahanasının Eylül-Ekim gibi hasadı yapılır, dolayısıyla kış dönemi en fazla bulunabileceği dönemdir. Türkiye'de yetiştiriciliği fazla olmadığı için diğer sebzelere göre etiket fiyatı fazla olabiliyor. Aralık, Ocak, Şubat aylarını kaçırmadan Brüksel lahanası almayı, tüketmeyi unutmayın.


Brüksel Lahanasının Faydaları


Brüksel lahanasını sevmeyenler bile faydalarını duyduktan sonra fikirlerini değiştirebilirler.

  • Sadece bir fincan Brüksel lahanası vücudun ihtiyacı olan günlük gerekli C vitamini için yeterlidir.

  • Soğuk havalar için enfeksiyona yatkın bir bünyeye sahipseniz haftada 1 tüketmeye çalışın.

  • Gelişim çağındaki çocukların kemiklerini güçlendiren K vitamini bulunur.

  • İleri yaşlarda kemik erimelerini, kireçlenmelerini önler.

  • İçerisinde folik asit bulundurur. Hamilelik döneminde folik asit içeren sebzeler anne ve bebek için iyi bir besindir.

  • A ve C vitaminleri konsantrasyonda zorluk çeken kişiler için etkili olur.

  • Detoks etkisine de sahip olduğu için zararlı bakterileri ve bağırsakları temizler.

  • Antioksidan da bulunması nedeniyle vücutta kanser hücrelerinin yayılmasını önler.

  • Kalorisi yok denecek kadar azdır (100 gramda yaklaşık 45 kalori).

  • Fazla tüketilmesinden de kaçınılmalıdır, çünkü fazla tüketildiğinde tiroit bezlerinin yavaş çalışmasına sebep olabileceği belirtilmektedir.


Brüksel Lahanası Nasıl Tüketilir


Çorbası yapılabildiği gibi fırınlayıp ya da haşlayıp et ve tavuk yemeklerinin yanına eşlikçi olarak sofranızda yer alabilir. Haşlayıp üzerine sadece zeytinyağı ve limon dökerek de tüketebilirsiniz. Beşamel sosla birlikte fırına atarsanız tadını başka yere taşırsınız. Vegan ve vejetaryen beslenenler ise bebek patatesleri ve Brüksel lahanasını baharatlarla birlikte fırınlayarak pişirip afiyetle yiyebilirler. Brüksel lahanasında acı bir tat varsa pişirme yapmadan önce 20 dakika suda bekletin. Çiğ tüketildiğinde şişkinlik yapma olasılığı çok olduğu için buharda pişirerek ya da ısıya maruz bırakarak tüketmeniz daha uygun olacaktır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page