top of page
Nourishing Herbal Tea.jpg

Herbal Tea

Tohum Çimlendirme Seti

Tıbbi ve aromatik bitki çaylarınız tohumdan fincana ulaşana kadar ihtiyacınız olan 
tüm bilgiler burada.

Evinizde ekip büyüteceğiniz şifalı bitkilerle çay demlemenin tadına paha biçilemez.

Özenle seçilmiş organik ata tohumlarını bir araya getirdiğimiz bu tohum başlatma setinde anti-inflamatuar ve anti-diyabet Roma Papatyası, tansiyon ve kemik sağlığını güçlendirici Hodan, sindirim kolaylaştırıcı Limon Nanesi ile damar ve kan sağlığına faydalı Sarı Civanperçemi bulunur. 

Tohumlarınızın ideal ekim ve bakım ihtiyaçları, bitkilerinizin besin değerleri ve sağlığa faydaları; budama, hasat etme, çay olarak kurutma ve saklamaya dair derlediğimiz bu bilgiler sayesinde doğru zamanda, doğru yerde ve doğru talimatlarla ekim yaparak yıllarca hasat alabilirsiniz.

MW3A2.jpg

Kutu İçeriği

  • 4 adet biyoçözünür tohum çimlendirme viyolü

  • 4 adet şişen torf tableti

  • Birden fazla dikim için GDO'suz ata tohumları

  • 4 adet mini bitki tabelası

Roma Papatyası

Chamaemelum Nobile

Roma Papatyası'nın kendine özgü ve sakinleştirici bir kokusu vardır. Bu kısmen uçucu yağında maltol bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Papatyanın sakinleştirici, terapötik kokusu gibisi sizi daha sakin, daha tazelenmiş ve hayatın küçük iniş ve çıkışlarıyla yüzleşmeye hazır hissettirecek hiçbir şey yoktur. GDO'suz tohumlarımız, evde kendi sakinleştirici bitkilerini yetiştirmek isteyenler için mükemmeldir.

Site Elements (Square).jpg
Untitled design.jpg
Hodan

Borago Officinalis

Hodan çiçeklerinin yenilebilir olduğunu biliyor muydunuz?

 

Hodan tohumları, demir ve magnezyum gibi temel minerallerin iyi bir dengesine sahip bir besin deposudur. Bu bitki ayrıca A ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, folik asit, riboflavin, pantotenik asit ve B12 vitamini bakımından da zengindir.

Limon Nanesi

Monarda Citriodora

Limon Nanesi benzersiz ferahlatıcı bir tat sunar. Salatalara, soslara, smoothielere, dondurmalara ve daha fazlasına eklemek için mükemmel bir tercih!

Limon Nanesi bir metre yüksekliğe kadar büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir ve tıbbi amaçlar için de kullanılır. Ayrıca çok hoş bir kokusu vardır. Bitki güneşi tercih eder, ancak kısmi gölgeyi tolere edebilir.

Untitled design.jpg
Site Elements (Square).jpg
Sarı Civanperçemi

Eriophyllum Confertiflorum

Altın / Sarı Civanperçemi, dünyadaki en çok yönlü şifalı bitkilerden biridir. Sadece çok sayıda kullanıma sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok yönlülüğü onu birçok farklı şekilde kullanılabilen değerli bir kaynak yapar. Antioksidan olarak, baş ağrılarını gidermek için ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Ayrıca sindirim, adet ağrısı ve kas ağrısına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Ekim Rehberi

Tohum Islatma

Ekimden önce bazı tohumları suda bekletmek çimlenme şansını yükseltir. Hangi tohumları ekmeden önce ıslatmanız gerektiğini Tohum Kitaplığı'mızda inceleyin.

Toprak Hazırlama

Kutudaki her bir şişen toprak tableti bir viyol içindir. Toprak tabletini bir fincan su içine koyun ve şişmesini bekleyin.

Şişen tabletin çevresindeki tabaka bir süre sonra eriyecektir, bu tabakayı üzerinde bırakabilirsiniz.

Torf tabletleri patojen barındırmaz.

Tohum Ekimi

Şişen toprak tabletinizin ortasında tohum ekmek için bir yuva göreceksiniz.

Tohumların ekim derinliği genellikle kendi boyutlarının iki katıdır. Hangi tohumu ne kadar derine ekmeniz gerektiğini Tohum Kitaplığı'mızda inceleyin.

 

Yüksek çimlenme için ideal olarak her bir tablet içerisine 2-3 adet tohum ekmelisiniz. Paketinizdeki yedek tohumları ekmediğiniz takdirde serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edin.

İlk Sulama (Can Suyu)

Tohumlarınıza can suyu verin ve çimlenme süresince toprağın daima nemli kalmasını sağlayın. Eğer tohumlarınız çok küçük ise can suyu verirken sprey sulama kullanmamanızı öneririz.

Transplantasyon

Çimlenen bitkilerinizi bahardan önceki son donun bitmesiyle balkona veya bahçeye, herhangi bir zamanda da evinizde daha büyük bir saksıya nakledebilirsiniz. Genel olarak bitkinizin boyu yaklaşık 7,5 - 8 cm olduğunda transplantasyona hazırdır. 

Tohumu ektiğiniz viyolün içerisinde ilk gerçek yapraklarını verene kadar bekletebilir, daha sonra köklerine zarar vermeden veya toprak tabletini dağıtmadan olduğu gibi saksıya aktarabilirsiniz.

Bitkiyi biyoçözünür viyolünden çıkarmadan, toprağa olduğu gibi ekmelisiniz. Biyoçözünür viyol organik olarak çözünecek, siz de bitkinizin aktarırken strese girmesini önlemiş olacaksınız.

Bakım, Hasat ve Saklama

Aromatik bitkiler çiçek sineği çekebilir, bu sinek ve zararlıları önlemek için bitkinizin yapraklarına Neem veya Çay Ağacı yağını suya karıştırarak sprey ile uygulayabilirsiniz veya sinek kapan bant kullanabilirsiniz. Tıbbi ve aromatik bitkilerinizin olgunlaşma sürecinde karşılaşabileceğiniz zararlılar ve hastalıklar, budama yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar, hasat etme, doğal yöntemlerle bitki kurutma; çay ve yağ yapım yöntemleri gibi faydalı bilgileri Blog sayfamızda takip edin.

Sık Sorulan Sorular

Toprak tabletini nasıl kullanmalıyım?

Toprak tableti suyla şişecek şekilde sıkıştırılmıştır. Çukur bir tabağa koyup tabağı suyla doldurun. Birkaç saat içinde şişip, içine koyacağınız viyolün şeklini alacaktır. Bu aşamada çok sulamış olmanız önemli değil, çünkü tohum ilk ekildiğinde buna ihtiyaç duyacak.

Toprak tabletini kesmeyin, dağıtmayın veya toprağını bastırmayın.

Bazı tohumlar çok küçük, nasıl alıp ekeceğim?

Bazı bitki tohumları o kadar küçük olur ki, gözle rahatça görüp elimize almakta zorlanırız. Tohumları ekerken kaybetmemek için:

  • Bir kürdanı hafif ıslatarak tohumlara dokundurup paketten kolayca çıkarabilirsiniz.

  • Bu ufak tohumları toprak yüzeyine ekeceğiniz için ekim sonrası spreyle sulamayın - sprey tohumun uçup kaybolmasına neden olabilir.

Tohumlarım ne zaman çıkar?

Doğadaki her bir bitki tohumunun farklı çimlenme süreleri vardır. Biz de bu nedenle ektiğiniz her bir tohumu yakından tanımanız için Tohum Kitaplığı'nı oluşturduk. Burada önerilen koşullar altında ne kadar sürede çimlenme olacağını görebilirsiniz.

Tohumlarınızı çimlenme sürecinde yoğun bakım altında tutarak her gün toprağının yeterli nemde olduğunu ve yeterli ışık aldığını kontrol edin. Şişmiş toprak kitlesini iki parmağınızla hafif sıkarak içinde nem olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tohumlarım çimlendikten hemen sonra öldü. Neden?

Tohum fidelerinin erkenden ölmesinin en büyük nedenlerinden ikisi, aşırı nemden kaynaklı mantar oluşması veya yine aşırı sulamadan kaynaklı olarak bitkinin oksijensiz kalmasıdır. Bu durumda bitkinin rengi kahve/sarıya döner ve çürüme olur.

Çimlenme süresince bitkinin yeterli güneş ışığını almasını sağlayın, viyolü cam veya plastik bir kutunun içinde pencere önüne koyarak sera etkisi sağlayın.

Bitkim yetişti ama çok zayıf görünüyor, ne yapabilirim?

Özellikle aromatik bitkiler rutin gübrelemeyi iyi karşılar. Yetişme dönemi boyunca her ay toprağına gübre vermekle onu daha sağlıklı ve güçlü hale getirirsiniz. Zararlı oluşumunu önlemek için besin ve su miktarını kontrol altında tutun.

Benzer Ürünler

bottom of page