top of page
Brokoli-Turp Banner.jpg

Brokoli & Turp

Mikro Filiz Yetiştirme Seti

Mikro filizleriniz tohumdan sofraya ulaşana kadar ihtiyacınız olan 
tüm bilgiler burada.

Bu organik mikroyeşil tohum çeşitleri benzer çimlenme ve hasat sürelerine sahiptir ve bu nedenle birlikte yetiştirilmeye uygun oldukları için seçilmiştir. Bu mikro yeşillik tohum karışımı için ön ıslatma gerekmez. Ekimden sonra en fazla 2 gün karanlıkta tutun. Fideler ışığa ulaştıklarında üzerini açın ve bir pencerenin yanına veya yetiştirme ışığının altına yerleştirin. En geç 10 günde hasat için idealdir.


Bu kit ile ev ortamında basit ve hızlı bir şekilde mikroyeşillik yetiştirebilir, salata ve sandviçlerinizi zengin aroma ve besin değeri ile taçlandırabilirsiniz.

  • Yetişmiş hallerine kıyasla %40'a varan oranlarda daha zengin besin değerleri

  • Kolay ve hızlı ürün alma olanağı (ortalama 1-2 hafta içinde tüketime uygun)

  • Yoğun antioksidan değerleri ve zengin lif içerikleri

MW1B_2.jpg

Kutu İçeriği

  • 3 adet biyoçözünür yetiştirme tabağı (Biri tohumlara karanlık ve baskı uygulamak için)

  • 2 adet çift kat biyoçözünür tohum yetiştirme medyası

  • 2 paket Brokoli & Turp tohum karışımı

  • Ekim, bakım ve hasat talimatları

Brokoli

Brassica Oleracea var. Italica

Brokoli mikro yeşillikleri, hafif bir brokoli aroması ile yüksek bir sülforafan içeriğine sahiptir. Büyümesi kolaydır ve hem toprakta hem de hidroponik medyalarda iyi büyür. Çimlenmesi hızlıdır, ilk fideler 1 ila 2 gün içinde ortaya çıkar.

MW2C_4.jpg
Radish Microgreens.jpg
Turp

Raphanus Sativus

Turp E, A, C, B6, K vitaminlerini içerir. Ayrıca antioksidan, lif, çinko, potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir ve manganez bakımından da zengindir, tok tutucu özelliği sayesinde diyetlerin vazgeçilmezlerindendir. İçerdiği yüksek miktardaki folik asit ve flavonoid sayesinde kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Ekim Rehberi

Tohum Islatma

Bu yetiştirme kitindeki tohumları önceden ıslatmadan doğrudan ekebilirsiniz.

Yetiştirme Tabağını Hazırlama

2 adet biyoçözünür tohum yetiştirme medyasını üst üste tabağa koyarak spreyle tamamen ıslatın. Islandığı andan itibaren yetiştirme medyası şişer ve yumuşar.

Tohum Ekimi

Tohumları eşit aralıklarla serpin ve düzeltin. Küflenmeyi önlemek için tohumların aynı küçük alanda üst üste yığılmadığından emin olun.

Yetiştirme tabaklarını ortalama 2 gün boyunca karanlık bir ortamda çimlendirin. 

Filizlenme gerçekleşince mikroyeşilliklerinizi ışık alan bir yerde her gün dipten sulamaya devam edin.

Taç yaprakları iyice olgunlaşıp, filizler kendi yapraklarını çıkarmaya başladığında mikroyeşilliklerinizi tüketebilirsiniz.

Product Photos (Square).jpg

Sık Sorulan Sorular

Bu kit ile kaç kez ürün alabilirim?

Mikro filizler, yetiştiğinde hasat edilip tüketilir ve bu esnada kökü bırakarak kesildiği için tek kullanımlıktır, birden fazla defa ürün vermez. Tecrübemize göre bir yetiştirme tabağından 2 büyük öğün çıkarabilirsiniz.

Tohumlarım ne zaman çıkar?

Doğadaki her bir bitki tohumunun farklı çimlenme süreleri vardır. Biz de bu nedenle ektiğiniz her bir tohumu yakından tanımanız için Tohum Kitaplığı'nı oluşturduk. Burada önerilen koşullar altında ne kadar sürede çimlenme olacağını görebilirsiniz.

Tohumlarınızı çimlenme sürecinde yoğun bakım altında tutarak her gün medyanın yeterli nemde olduğunu ve yeterli ışık aldığını kontrol edin. Tabağı eğdiğinizde dibinde köklerin ihtiyacı olan suyun mevcut olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tohumlarım çimlendikten hemen sonra öldü. Neden?

Mikro filizler yetişme süresince nem ve ışığa ihtiyaç duyarlar. Susuz kaldıklarında boyunlarının eğildiğini göreceksiniz. Çok fazla sulama yapılması halinde köklerde küflenme olabilir. Gerçek küf ile doğal bitki kökü arasındaki farkı kolayca anlayabilirsiniz. Sağlıklı tohum kökleri tüylü olur ve ıslattığınızda şeffaflaşır. Küf ise katman şeklinde olur ve ıslattığınızda yok olmadığını görürsünüz. Küf oluşması halinde o bölgeyi tamamen çıkarıp atmalısınız.

Product Photos (Square).jpg

Benzer Ürünler

bottom of page